Poleć znajomym

Ból pleców po porodzie

Autor: , 19 maja 2011 w Ciąża, Komentarze (10) »

Z ciążą i wczesnym macierzyństwem wiąże się wiele mniej lub bardziej uciążliwych dolegliwości. Jedną z nich jest niewątpliwie dokuczliwy ból pleców.

Czasami pojawia się już w ciąży; innym kobietom daje się we znaki się we wczesnym okresie macierzyństwa. Najpierw może być spowodowany przyrostem wagi, powiększaniem się piersi, zmianą środka ciężkości ciała, zmniejszoną aktywnością fizyczna, ograniczoną możliwością rozluźnienia mięśni grzbietu lub uciskiem główki dziecka na nerw kulszowy.

Potem często pochylasz się nad łóżeczkiem, podnosisz wciąż przybierające na wadze maleństwo i dźwigasz pokaźnych rozmiarów wózki. Jeśli ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym nie ustępuję po porodzie albo wręcz dopiero wtedy się pojawia, koniecznie zacznij działać.

Lekarz rodzinny

Na początek warto wybrać się do lekarza rodzinnego. Oceni on twój stan i doradzi, jakie kroki powinnaś podjąć. Może przepisać łagodzące ból leki przeciwzapalne, a jeśli uzna to za stosowne, skierować cię do specjalisty lub na serię zabiegów fizjoterapeutycznych (niestety najczęściej trzeba na nie czekać w kolejce, ale w wielu przypadkach okazują się nieocenione).

Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuci mają do dyspozycji cały wachlarz zabiegów, które wzmacniają gorset mięśniowy i redukują natężenie bólu, od masażu tkanek miękkich przez ultradźwięki aż po stymulację elektryczną. Doradzą też, jak odciążać kręgosłup i jakie ćwiczenia wykonywać, by kontynuować fizjoterapię samodzielnie w domu.

Rada specjalisty:

Stojąc, zazwyczaj wspieramy cały ciężar ciała na jednej nodze, co prowadzi do obniżenia biodra i nadmiernego wykrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Gdy trzymasz na rękach dziecko, upewnij się, że stoisz stabilnie na obydwu nogach i co jakiś czas przekładaj malucha na drugą stronę. Jeśli chcesz podnieść dziecko, kucnij zamiast się pochylać, a z czasem, gdy dziecko przybiera na wadze, staraj się nosić je na rękach jak najkrócej.

Joga i pilates

Profesjonalnie poprowadzone zajęcia jogi i pilates mogą przynieść ogromną ulgę. O skuteczności takich metod świadczyć może fakt, że coraz więcej lekarzy kieruje swoich pacjentów na terapie alternatywne, widząc, że konwencjonalne leczenie nie przynosi rezultatów.

Rada specjalisty:

Rozciąganie tylnej części ud może pomóc uśmierzyć ból w dolnej części pleców. Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach tak, by stopy przylegały płasko do podłoża. Przyciągnij do siebie prawe kolano, pozwalając, by mięśnie brzucha zapadły się swobodnie w kierunku kręgosłupa. Następnie owiń wokół stopy ręcznik lub pasek i wyprostuj nogę, unosząc ją delikatnie i pamiętając, by biodro oraz dolne plecy ściśle przylegały do podłożą. Oddychaj równo i swobodnie. Powtórz to samo ćwiczenie na lewą nogę.

Jakie dolegliwości trapiły was w ciąży i bezpośrednio po porodzie? Wam też dokuczał kręgosłup?

Tagi: ból pleców, fizjoterapia

Podobne artykuły:

 • Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy ... Więcej »

 • Ból brzucha u dziecka Najczęstsze przyczyny

  Ból brzucha u dziecka
  Najczęstsze przyczyny

  Bólu brzucha nie wolno lekceważyć. Chociaż dzieci często wykorzystują go jako wymówkę, może być symptomem poważnych dolegliwości. Więcej »

 • Ból głowy u dziecka – kiedy do lekarza?

  Ból głowy u dziecka – kiedy do lekarza?

  Ból głowy to nie tylko dolegliwość dotykająca zapracowanych dorosłych, prawie 20% dzieci na niego cierpi. Sprawdź, jaki stan wymaga konsultacji z lekarzem. Więcej »

 • Poród kleszczowy

  Poród kleszczowy

  Poród przy pomocy kleszczy stosuje się, gdy parcie nie jest skuteczne z powodu wyczerpania rodzącej albo by oszczędzić wysiłku matce, która ma np. wadę serca. Nie należy się go obawiać. Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 19 maja 2011, 12:51

  Mnie bardzo w dole pleców bolało zwłaszcza po porodzie. A potem przy karminiu mnie plecy bolały bo na początku zła pozycję do karminia wybrałam.

 2. happy_mama 19 maja 2011, 19:13

  najbardziej plecy bolą od noszenia maluszka - gdy przybywa mu kilogramów :)

 3. Aga.W 21 maja 2011, 20:44

  mnie w ciąży bolą okrutnie, ja mam nadzieję że po porodzie właśnie minie :) oby oby... bo to istny horror!

 4. agf 22 maja 2011, 20:06

  Sama nawet przed ciążą miałam czasem problemy z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym, obawiam się szczerze tego, co będzie później.

 5. Lidiana 5 czerwca 2011, 0:04

  zdecydowanie niestety tak, mnie plecy bola od noszenia synka :(

 6. mamaela 12 czerwca 2011, 10:25

  Ja mam stale problem z kręgosłupem(efekt 2 wypadków samochodowych)i bolał mnie przed ciążą, teraz i wiem, że porodzie też będzie :( Jestem zwolennikiem masażu, warto oddać się w ręce specjalisty rehabilitanta, 30 min. min. 2 razy w tygodniu działa cuda, a ja płaciłam za to po 20zł. Tens (prąd) też miałam, ale masaż jest lepszy

 7. Margolcia 14 czerwca 2011, 7:31

  ja też mam nadzieję że mnie przestaną boleć plecy po porodzie bo teraz tego bólu nie da się nawet opisać ,ciężko się przekręcić na łóżku na drugi bok :(

 8. Donia1982 28 lipca 2011, 10:52

  dużym problemem jest wchodzenie z wózkiem do autobusu (jak również wysiadanie). Czasami kierowcy autobusów niskopodłogowych nie obniżają podłogi bo się spieszą . Wówczas matka musi dźwigać ciężar wózka plus ciężar dziecięcia. To duże obciążenie dla kręgosłupa i nóg.

 9. kicia (Gość) 26 września 2011, 16:12

  autobus jak autobus, ja codziennie na 3 piętro wnosiłam wózek razem z córeczką, teraz czeka mnie kolejne dziecko, w styczniu rodzę, trochę lżejszy wózek i z odczepianą gondolką, ale swoje wynosić trzeba :) , też bolą mnie plecy i to prawie od początku ciąży, z doświadczenia wiem, że po porodzie wcale weselej nie będzie, ale zawsze w końcu kiedyś to minie prawda? pozdrawiam

 10. sysia 4 października 2011, 22:29

  Ból przeszedł po e dniach