Poleć znajomym

Ból głowy u dziecka – kiedy do lekarza?

Autor: , 15 września 2009 w Uczeń, Komentarze (2) »

Ból głowy to nie tylko dolegliwość dotykająca zapracowanych dorosłych, prawie 20% dzieci na niego cierpi. Sprawdź, jaki stan wymaga konsultacji z lekarzem.

Przyczyny bólu głowy u dzieci bywają różne. Może go powodować chory ząb, infekcja wirusowa, połączona z gorączką lub stresujący dzień (w tej sytuacji ból najczęściej szybko mija). Jeśli trudno jest określić przyczynę bólu u dziecka należy udać się do lekarza. Interwencji wymaga również sytuacja, w której dziecko uderzyło się w głowę i straciło przytomność lub wymiotuje. Gdy maluch jest senny lub przeciwnie nadmiernie pobudzony, a także gdy bólowi towarzyszy gorąca, która nie ustępuje po lekach.

Warto skonsultować stan dziecka, gdy jest ono przeziębione i ma stale zatkany nos, czy też gdy leci z niego cały czas zielonkawa wydzielina, mogąca być objawem zapalenia zatok.

Gdy bóle głowy u dziecka narastają w ciągu dnia, pojawiają się po zabawie wymagającej wytężonej pracy oczu np. kolorowania, układania puzzli czy oglądania telewizji, mogą wskazywać na wadę wzroku malucha. Natomiast niezbyt intensywny ból, ale utrzymujący się i połączony z porannymi wymiotami, może być oznaką podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. W takich przypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza pediatry.

Tagi: ból głowy, ból głowy u dziecka, zdrowie dziecka

Komentarze

  1. mamaela 28 czerwca 2011, 21:13

    Tak naprawdę to żadnego bólu sygnalizowanego przez dziecko nie powinno się lekceważyć. Lepiej 2 x sprawdzić i spytać lekarza, może zrobić jakieś badania niż potem żałować, ze się coś przeoczyło

  2. kurczak (Gość) 31 maja 2015, 22:35

    ja daję dzieciakom w razie bólu głowy Ibufen. Szybko działa i jest łatwy w aplikacji. Dzieciakom nawet smakuje bo ma truskawkowy smak, przez co podawanie jest jeszcze łatwiejsze