Poleć znajomym

Ból brzucha w ciąży

Autor: , 13 lipca 2010 w Ciąża, Komentarze (10) »

Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy powinnaś jak najszybciej uzyskać pomoc lekarską, a kiedy możesz sobie ulżyć samodzielnie.

W czasie ciąży mogą dokuczać Ci przeróżne, mniej lub bardziej poważne, dolegliwości. Część z nich, takie jak wymioty czy niektóre bóle, są objawem jak najbardziej prawidłowym i sygnalizują przygotowywanie się organizmu do kolejnych etapów rozwoju płodu. Bóle brzucha jednak nie zawsze muszą być prawidłowością dla ciąży, a część z nich może jednoznacznie wskazywać na to, że dzieje się coś niedobrego.

Większość przyszłych matek z uwagą analizuje to, co dzieje się z ich organizmem i reaguje na wszelkie jego zmiany. Jedną z przyczyn niepokoju ciężarnych są rzeczone bóle brzucha, które na kolejnych etapach ciąży są różnie odczuwane.

I trymestr ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży charakteryzują się wielkimi zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, który zaczyna się dostosowywać do pełnienia funkcji macierzyńskiej.

Zaraz po zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy, zaczyna on przekształcać się i dynamicznie rosnąć. Automatycznie, musi dojść do powiększenia się Twojej macicy, aby mogła ona zmieścić nie tylko płód, ale również łożysko i worek owodniowy z wodami płodowymi, które zapewniają dziecku komfort i bezpieczeństwo.

Tak gwałtownie zachodzące zmiany w ciele kobiety ciężarnej bardzo rzadko przebiegają w sposób całkowicie nieodczuwalny. Dlatego też musisz się przygotować na to, że pod wpływem wzrostu hormonów do narządów rodnych zacznie napływać więcej krwi, przez co staną się one obrzmiałe i bardzo tkliwe. Z tego też względu możesz początkowo odczuwać pełność w jamie brzusznej i pobolewanie w podbrzuszu. Bóle te można poniekąd porównać do dolegliwości, jakie pojawiały się u Ciebie przed miesiączką.

Twoja macica rozciąga trzymające ją więzadła, co może z kolei wywołać uczucie charakterystycznego „ciągnięcia”, szczególnie w okolicach pachwin. Ponadto, macica z czasem zaczyna uciskać na inne narządy, np. pęcherz moczowy, co też często wywołuje dolegliwości bólowe w podbrzuszu.

Pierwszy trymestr ciąży jest najbardziej niebezpieczny dla płodu, ponieważ występuje największe ryzyko poronienia. Dlatego też, jeśli ból w dole brzucha jest dla Ciebie zbyt dokuczliwy, albo budzi Twój niepokój i wątpliwości, zawsze lepiej udać się na wizytę do ginekologa, aby stwierdził on, czy wszystko jest w porządku. Jeśli bóle brzucha mają charakter bolesnych, w miarę regularnych skurczów, sytuacja najprawdopodobniej jest dosyć poważna i powinnaś natychmiast trafić do szpitala pod opiekę lekarską.

II trymestr ciąży

Wszystkie narządy dziecka w tym okresie ciąży są już ukształtowane i teraz będzie następował ich dalszy rozwój. Twoje dziecko bardzo szybko rośnie, dlatego też wiąże się to z równie szybkim wzrostem macicy i dalszym rozciąganiem jej wiązadeł. Naturalnie, takie zmiany mogą powodować występowanie okresowego, nawet czasami dosyć silnego bólu w podbrzuszu i pachwinach. Lekarz może w takiej sytuacji zalecić przyjmowanie leków rozkurczowych, takich jak No-Spa. W II trymestrze ciąży mogą dodatkowo pojawić się innego rodzaju, niegroźne bóle brzucha. Pobolewania mogą dotyczyć na przykład ruchów dziecka, które odczuwalne są około 20. tygodnia ciąży. Czasem dosyć gwałtowne kopanie lub wiercenie może być mylnie uznane za skurcze, ale nie powinno to Cię niepokoić. W kolejnych tygodniach ciąży u większości kobiet pojawiają się charakterystyczne, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, których głównym zadaniem jest przygotowanie Twojego ciała do porodu. Są to wyczuwalne, ale nie za bardzo bolesne skurcze, podczas których macica twardnieje, a potem wraca do normy.

Niektóre bóle brzucha mogą być niestety objawem niebezpieczeństwa straty ciąży i wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Jeśli bóle nabierają na sile, są regularne, a brzuch twardnieje, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. Takie dolegliwości mogą bowiem oznaczać odklejanie się łożyska, co wiąże się z niedotlenieniem, a nawet śmiercią płodu.

III trymestr ciąży

W trzecim trymestrze ciąży dziecko szybko rośnie, co oznacza jednoczesny wzrost macicy i jej nacisk na wszystkie, sąsiadujące z nią narządy. Kopiące dziecko może powodować dolegliwości bólowe brzucha, ale niezbyt silne. Po 36. Tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, których objawem jest twardnienie brzucha. One bywają niestety bolesne i możesz odczuwać je kilka razy w tygodniu. Występują one nieregularnie i są oznaką tego, że macica intensywnie przygotowuje się do porodu. Regularne skurcze, połączone z silnymi bólami, których częstotliwość i natężenie wzrasta, są niechybnym sygnałem tego, że poród się rozpoczął.

Tagi: ból brzucha w ciąży, poród przedwczesny, ból brzucha

Podobne artykuły:

 • Ból brzucha u dziecka Najczęstsze przyczyny

  Ból brzucha u dziecka
  Najczęstsze przyczyny

  Bólu brzucha nie wolno lekceważyć. Chociaż dzieci często wykorzystują go jako wymówkę, może być symptomem poważnych dolegliwości. Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

Komentarze

 1. snoopy90 28 czerwca 2011, 10:34

  mnie bardzo rzadko boli brzuch pewnie jeszcze bedzie miał okazje poboleć bo dopiero 30tydz

 2. Kasienka3b 19 lutego 2012, 0:30

  Ja to od tygodnia mencze sie z twardym brzuchem i bolami ale mysle ze te bole to sprawka mojego synusia ktory ma coraz mniej miejsca w brzuszku. Dzis mi stuknol 31 tydzien i juz chce by te bole ustaly i bym mial malego przy sobie :)

 3. agusia (Gość) 23 lutego 2012, 13:21

  ja mam 33 lata i bliźniaki w brzuszku;o) ( 10-ty tydzień)

 4. agusia (Gość) 23 lutego 2012, 13:24

  teściowa urodziła trzecie(nieplanowane) dziecko w wieku 45 lat i wszystko w porządku.

 5. asia (Gość) 25 września 2012, 21:05

  Ja mam zalozony szew okrezny w 17 tyg.z powodu niewydolnosci cisnieniowo- szyjkowej.Teraz jestem w 24 tyg., dzidzius od tygodnia siedzi w kanale, ciaza wysokiego ryzyka. Tak sie martwie zeby tylko przetrwac 12 tygodni

 6. Kasia (Gość) 25 września 2012, 23:56

  Dasz radę Asiu maluszek Ci wszystko wynagrodzi :-)

 7. podpis*malutka (Gość) 7 lipca 2013, 9:25

  jestem w 24 tyg i 5 dni od wczoraj wieczora boli mnie brzuch ale tylko w jednym miejscu nad mlizna po wycięciu wyrostka czy to jest groźne i czy powinnam udac się do lekarza

 8. martyna (Gość) 22 lipca 2014, 8:40

  ja jestem w 36tygodniu i od kilku dni zaczelo mnie strasznie kluc w podbrzuszu i tak jakby w srodku tam ^ do tego ciagniecie w pachwinach ze masakra nie mowiac o bolu w krzyzach i podbrzuszu. matko ja chce juz po!!!;( termin na 18tego spernia, mam nadzieje ze bedzie przed i koniec jednej meczarni.

 9. majka (Gość) 19 listopada 2014, 16:52

  Hej ... Jestem w 30 tyg.. I ostatnio bardzo mocno bolal mnie brzuch nie moglam sobie miejsca znalezc ;( krecilam sie ..a brzuch twardy byl . Czy to jest normalne w czasie ciszy ?? ?

 10. podpis*d (Gość) 3 stycznia 2016, 23:34

  komentarz*jestem w 8 tygodniu boję brzucha mnie nie opuszczają. Lekarz przepisał luteine i nospe . Brzuch wieczorami strasznie stwardnieje..... Oby wszystko było dobrze 😀