Poleć znajomym

Ból brzucha u dziecka
Najczęstsze przyczyny

Autor: , 26 lipca 2012 w Dziecko, Komentarze (4) »

Bólu brzucha nie wolno lekceważyć. Chociaż dzieci często wykorzystują go jako wymówkę, może być symptomem poważnych dolegliwości.

Te słowa rodzice słyszą nie jeden raz. "Brzuch mnie boli!" rozbrzmiewa z ust dzieci w różnym wieku i w różnych sytuacjach. Czasami tak często, że zastanawiamy się, czy przypadkiem nasze pociechy nie wykorzystują tego argumentu, by nieco posterować otoczeniem - przyciągnąć do siebie uwagę i troskę rodziców, nie pójść do szkoły, nie jeść tego, co mają przed sobą na talerzu. Ale prawdą jest, że ból brzucha może mieć źródła, których nie należy lekceważyć i spisywać tylko i wyłącznie na marudzenie dziecka. Oto kilka z nich.

Zatrwadzenie

To jeden z najczęstszych powodów bóli brzucha o różnym nasileniu. Bolesne ruchy jelit, nagromadzone w nich gazy i zalegająca treść pokarmowa mogą dawać o sobie znać w bolesny sposób. Jeżeli dziecko wypróżnia się 2, 3 razy tygodniowo, powinnaś wziąć pod uwagę możliwość, że cierpi właśnie z powodu zaparć. By mu ulżyć i rozprawić się z tym przykrym problemem dopilnuj, aby w diecie dziecka znalazło się wystarczająco dużo płynów oraz błonnika - woda, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa pomogą uporać się z bolesnym kłopotem. Podawaj dziecku także sok z gruszek i śliwkowy, oraz zadbaj by codziennie miało porcję ruchu!

Grypa żołądkowa

Dość popularny powód bólu żołądka, którego nie powinnaś pomylić z czymś innym. Towarzyszą jej gorączka, wymioty,biegunka oraz ból brzucha. Nie wolno ci lekceważyć tych objawów, ponieważ w szybkim tempie prowadzą do odwodnienia wrażliwego organizmu dziecka. Razem z przepisanymi przez lekarza lekami podawaj dziecku wodę i monitoruj symptomy odwodnienia - osłabienie, mała ilość moczu, suchość w ustach czy omdlenie.

Nietolernacja laktozy

Skurcze jelit, gazy i biegunka w czasie od 30 minut do 2 godzin po spożyciu produktu mlecznego mogą być symptomami nietolerancji laktozy. Organizm dzieci, które cierpią na tą przypadłość produkuje zbyt małą ilość laktazy, enzymu odpowiedzialnego z trawienie laktozy - cukru występującego w produktach mlecznych. Zalecane jest zminimalizowanie tych produktów w diecie, co eliminuje bóle brzucha o tym pochodzeniu. Aby zapobiec deficytowi wapnia w organizmie dziecka, który może się pojawić jako konsekwencja wykluczenia produktów mlecznych z diety, należy rekompensować innymi, bogatymi w ten pierwiastek produktami.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka to nie przelewki. Lekceważone może doprowadzić do ciężkich powikłań zagrażających życiu dziecka, nie zwlekaj więc z konsultacja lekarską. Jego najczęstszymi objawami są ból brzucha, który promieniuje od pępka w prawą stronę do podbrzusza. Na liście typowych symptomów są również utrata apetytu, nudności, wymioty i gorączka. Brzuch dziecka może także być wrażliwy na dotyk. Jeśli dziecko skarży się na takie objawy jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, by zareagować na czas i usunąć wyrostek zanim pęknie.

Wgłobienie jelita

Nie jest to częsty problem, ale dotyka pewien procent dzieci poniżej 2 roku życia i wymaga interwencji medycznej. Charakteryzuje się silnym bólem brzucha, na który dziecko będzie reagować płaczem, krzykiem i charakterystycznym podciąganiem nóżek do klatki piersiowej. Ból nie musi być ciągły, może pojawiać się nieregularnie i z dłuższymi przerwami w czasie. Winowajcą w tym przypadku jest patologiczny stan jelita cienkiego, które niczym teleskop wsuwa się w inną część jelita powodując zaparcia, zapalenia jelita, ból oraz pojawienie się śluzu i krwi w kale.

Tagi: ból brzucha, wgłobienie, zapalenie wyrostka robaczkowego, nietolerancja laktozy

Podobne artykuły:

 • Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Ból brzucha u dzieci

  Ból brzucha u dzieci

  Często jest wywołany zwykłą niestrawnością lub przejedzeniem, ale nie można wykluczyć przypadku, w którym wskazuje on na uszkodzenie jelita czy wyrostka robaczkowego. Więcej »

Komentarze

 1. Moli (Gość) 28 października 2015, 14:36

  Moją córeczkę bolał brzuszek , były podejrzenia wyrostka ale na szczęście to była mylna diagnoza. Po prostu miała zatwardzenia i przy uciskiwaniu bolał ją brzuszek, teraz jak ja boli to od razu pytam kiedy robiła kupę, zwykle to zatwardzenie powoduje bóle, dicopeg junior pomaga w takich przypadkach.

 2. agatta (Gość) 24 sierpnia 2016, 12:53

  Mojego synka często pobolewa brzuch, ale lekarz nic nie stwierdził. Poradził za to, żeby w takich sytuacjach podawać probiotyk, żeby florę bakteryjną ustabilizować. Więc daję mu acidolac o smaku białej czekolady i rzeczywiście mniej się skarży na ból brzucha

 3. pakulska 29 marca 2020, 19:30

  Dobrze jest podać probiotyk, ja daję w takich przypadkach Diflos, pomaga bo wspiera prawidłowe funkcjonowanie flory jelitowej.. To polski probiotyk, bardzo dobrze przebadany

 4. benia (Gość) 31 marca 2020, 13:07

  moja córeczka jest jeszcze malutka, więc jeśli chodzi o podawanie probiotyku, to w grę wchodzą tylko kropelki acidolac, bo poza odpowiednim składem mają też bezpieczny dla malucha aplikatorek