Poleć znajomym

Ból brzucha u dzieci

Autor: , 12 sierpnia 2009 w Uczeń, Komentarze (2) »

Często jest wywołany zwykłą niestrawnością lub przejedzeniem, ale nie można wykluczyć przypadku, w którym wskazuje on na uszkodzenie jelita czy wyrostka robaczkowego.

Objawy, wskazujące na zapalenie wyrostka, które najczęściej występuje u starszych dzieci, zwłaszcza nastolatków to bóle w środkowej części brzucha i ostry ból w prawej części podbrzusza, brak apetytu, podwyższona temperatura, mdłości, wymioty i biegunka. Jeśli zaobserwujesz te objawy u swojego dziecka, nie podawaj mu żadnych pokarmów ani napojów, a natychmiast wezwij lekarza.

W przypadku bólu brzucha u dziecka należy postępować w następujący sposób:

 • ułożyć dziecko (lub każdego innego chorego) na łóżku, pod głowę podłożyć mu należy poduszkę. Obok można ustawić miskę na wypadek, gdyby dziecko chciało wymiotować;

 • na brzuchu połóż dziecku termofor lub owiniętą ręcznikiem butelkę z gorącą wodą;

 • nie należy mu podawać żadnego jedzenia;

 • jeśli ból nie ustąpi po pół godzinie lub jest bardzo mocny, wezwij lekarza lub zawieź dziecko na pogotowie (silne bóle, wymioty i osłabienie mogą mieć poważne podłoże)

Tagi: ból brzucha, dziecko, choroby dzieci

Podobne artykuły:

 • Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy ... Więcej »

 • Ból brzucha u dziecka Najczęstsze przyczyny

  Ból brzucha u dziecka
  Najczęstsze przyczyny

  Bólu brzucha nie wolno lekceważyć. Chociaż dzieci często wykorzystują go jako wymówkę, może być symptomem poważnych dolegliwości. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Lęk przed rozłąką

  Lęk przed rozłąką

  Lęk przed rozłąką potrafi być bardzo bolesny dla małego człowieka. W nowych okolicznościach, bez bezpiecznego otoczenia domu i rodziców, dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i pewność. Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 28 czerwca 2011, 21:16

  Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym często reagują bólem brzucha na stres związany z przedszkolem czy szkołą. Trzeba jednak zachować czujność i nawet jak nam się wydaje, że to ból dlatego to i tak warto to sprawdzić i nie lekceważyć

 2. Ginger (Gość) 28 października 2015, 14:29

  U dzieci czasem ból brzuszka spowodowany jest stresem , chyba podobnie jak u dorosłych. Moje ma zatwardzenia bo wstydzi się skorzystać z łazienki. Niejednokrotnie wspomagam się się farmakologicznie, kupuje dicopeg junior.