Poleć znajomym

Ból brzucha u dzieci

Autor: , 12 sierpnia 2009 w Uczeń, Komentarze (2) »

Często jest wywołany zwykłą niestrawnością lub przejedzeniem, ale nie można wykluczyć przypadku, w którym wskazuje on na uszkodzenie jelita czy wyrostka robaczkowego.

Objawy, wskazujące na zapalenie wyrostka, które najczęściej występuje u starszych dzieci, zwłaszcza nastolatków to bóle w środkowej części brzucha i ostry ból w prawej części podbrzusza, brak apetytu, podwyższona temperatura, mdłości, wymioty i biegunka. Jeśli zaobserwujesz te objawy u swojego dziecka, nie podawaj mu żadnych pokarmów ani napojów, a natychmiast wezwij lekarza.

W przypadku bólu brzucha u dziecka należy postępować w następujący sposób:

  • ułożyć dziecko (lub każdego innego chorego) na łóżku, pod głowę podłożyć mu należy poduszkę. Obok można ustawić miskę na wypadek, gdyby dziecko chciało wymiotować;

  • na brzuchu połóż dziecku termofor lub owiniętą ręcznikiem butelkę z gorącą wodą;

  • nie należy mu podawać żadnego jedzenia;

  • jeśli ból nie ustąpi po pół godzinie lub jest bardzo mocny, wezwij lekarza lub zawieź dziecko na pogotowie (silne bóle, wymioty i osłabienie mogą mieć poważne podłoże)

Tagi: ból brzucha, dziecko, choroby dzieci

Komentarze

  1. mamaela 28 czerwca 2011, 21:16

    Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym często reagują bólem brzucha na stres związany z przedszkolem czy szkołą. Trzeba jednak zachować czujność i nawet jak nam się wydaje, że to ból dlatego to i tak warto to sprawdzić i nie lekceważyć

  2. Ginger (Gość) 28 października 2015, 14:29

    U dzieci czasem ból brzuszka spowodowany jest stresem , chyba podobnie jak u dorosłych. Moje ma zatwardzenia bo wstydzi się skorzystać z łazienki. Niejednokrotnie wspomagam się się farmakologicznie, kupuje dicopeg junior.