Bobomigi – migowy dla dzieci
Dzięki językowi migowemu i metodzie sign2baby możesz porozumiewać się ze swoim maluszkiem już od pierwszych miesięcy jego życia. Jego nauka nie jest trudna. Polega na opracowaniu znaków, które konsekwentnie należy wykonywać przy określonych czynnościach lub zachowaniach.
Metodę migowego porozumiewania się z małymi dziećmi, które jeszcze nie potrafią mówić, opracował amerykański tłumacz języka migowego Joseph Garcia, który zwrócił uwagę na fakt, że rodzice niesłyszący łatwiej i szybciej porozumiewają się ze swoim dzieckiem niż słyszący rodzice. W Polsce metoda sign2baby została zaadoptowana przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i rozpowszechniona jako bobomigi. Dzięki niej już nawet 8-miesięczne dzieci są w stanie wyrazić rączkami swoje emocje i pragnienia.
Metoda bobomigania polega na wprowadzaniu do codzienny czynności wykonywanych przy dziecku czy też podczas zabawy prostych gestów. Ich stosowanie musi być konsekwentne w każdej tej czynności, wówczas dziecko jest w stanie zakodować, co oznacza dany znak i samo je naśladować. Podstawowa zasada bobomigania brzmi zatem: kiedy mówisz, migaj!
I tak np. gdy zamierzasz karmić dziecko, mówisz: “a teraz będziemy jeść” i wykonujesz gest głaskania piersi. Przed pójściem spać mówisz – “a teraz pora spać” i przykładasz złożone dłonie do ucha. Opracowanie znaków może być indywidualne, zależy od Twojej inwencji. Najważniejsze jednak to ich systematyczne i konsekwentne wykonywanie. Najlepiej zacząć praktykę od 6 miesiąca życia, gdy maleństwo jest już na tyle duże, że zaczyna interesować się otoczeniem i chce się porozumiewać.Dziecko będzie uczyło się od ciebie przez obserwację, by w końcu samo zacząć gestami wyrażać własne potrzeby. Przez miesiąc dziecko może nauczyć się 5 gestów, dlatego nie zarzucajmy go od razu masą znaków. Najwięcej przyswoi pomiędzy 10. a 18. miesiącem życia. Po tym czasie dziecko zaczyna już mówić i miganie samoczynnie zanika.
Ta metoda ma jeszcze inne dodatkowe zalety poza tym, że szybciej możesz porozumiewać się z własnym dzieckiem. Rozwija zdolności manualne, pamięć, koncentrację i wyobraźnię malucha. Dziecko migające szybciej uczy się mówić i łatwiej opanowuje język ciała. Warto więc wprowadzić miganie do swojej komunikacji z dzieckiem.
Poleć znajomym