Rumień zakaźny - co to za choroba i czy jest groźny dla dziecka?

 • Daria20: Rumień zakaźny - co to za choroba i czy jest groźny dla dziecka?

  Występowanie rumienia zakaźnego jest powszechne u dzieci pomiędzy 2 a 12 rokiem życia. Najbardziej narażone są te uczęszczające do żłobków oraz przedszkoli. Schorzenie przenosi się bowiem drogą kropelkową, czyli przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nosicielem.

  W rumieniu zakaźnym najbardziej wyróżniającym objawem jest wysypka, nazywana girlandowatą, i najpiękniejszą pośród dziecięcych wysypek skórnych. Początkowo pojawia się ona na skórze twarzy w postaci rumienia, który rozprzestrzenia się na ramiona, tors oraz kończyny. Następnie w środkowych częściach plamek blednie, przez co pojawiają się zmiany w kształcie pierścieni, tworzących girlandy. Wysypka nie występuje na dłoniach oraz podeszwach stóp.

  Właściwie zmiany skórne stanowią jedyny wyznacznik pozwalający na rozpoznanie rumienia zakaźnego. Wszystkie inne objawy, jakie się pojawiają w jego przebiegu określa się mianem grypopodobnych, przez co nie zwracamy na nie większej uwagi i rumień może nie zostać rozpoznany. W większości przypadków gorączka nie występuje, jednak możliwe jest wystąpienie jej niskiego poziomu, dziecko może również odczuwać ból gardła, może pojawić się katar oraz bóle mięśniowe.

  Rumień zakaźny nie wymaga leczenia, zmiany ustępują samoistnie w okresie do dwóch tygodni. Nie istnieje również i nie byłoby konieczności podawania szczepienia na to schorzenie, gdyż aż w połowie przypadków nie daje żadnych objawów, a po przechorowaniu zyskujemy odporność na całe życie.

   

   

  1 komentarz  | zaloguj się aby komentować »