Poleć znajomym

Bliźnięta
Jak się do nich przygotować?

Autor: , 22 maja 2012 w Ciąża, Komentarze (2) »

Bliźnięta to podwójna miłość i podwójny trud. Najważniejsze by dobrze się do takiego wyzwania przygotować. Zachowaj zdrowy rozsądek, nie mnóż wydatków i zaplanuj pomoc.

Oczekujesz bliźniąt? Przed tobą wielkie zadanie, ale i podwójna radość. Dwa bobaski wpatrzone z miłością w ciebie z pewnością wynagradzają trudy macierzyństwa i sprawiają, że serce topnieje, a zmęczenie jakimś dziwnym trafem znika... no prawie znika.

Jedno jest pewne, do powitania bliźniąt trzeba się przygotować. Podwójnie! Mamy dla ciebie kilka cennych rad od mam, które wiedzą najlepiej co oznacza bycie mamą takiej kochanej dwójki.

Wypoczywaj ile się da

Najlepiej byłoby gdybyś wyspała się i odpoczęła na zapas. Niestety nie jest to możliwe, i dlatego w oczekiwaniu na narodziny bliźniąt postaraj się za wszelką cenę wypoczywać jak najwięcej. Spaceruj, uprawiaj jogę, medytuj lub rób wszystko to, co cię relaksuje.

Kobiety w ciąży bliźniaczej są bardziej niż inne narażone na zatrucia ciążowe, skrócenie szyjki macicy, czy też przedwczesny poród. Przed tobą naprawdę duże wyzwanie więc nie baw się w Zosię Samosię i proś partnera oraz rodzinę o pomoc.

Rozłóż wydatki w czasie

Podwójna radość płynąca z bycia mamą bliźniąt to niestety także podwójne wydatki. Niektórym rodzicom ciężko temu podołać, gdy na świat przychodzi potomstwo. Dlatego też zacznij przygotowywać się do przyjęcia bliźniąt z dużym wyprzedzeniem - magazynuj pieluszki, ubranka i akcesoria. Jeszcze będąc w ciąży przeznacz jakąś miesięczną kwotę akonto przyszłych potrzeb swoich dzieci. Takie planowanie zmniejszy nieco szok związany z nowymi wydatkami i już teraz nauczy cię gospodarować pieniędzmi uwzględniając dwóch nowych członków rodziny.

Wózek

Nie mnóż wydatków i dobrze się zastanów przed kupnem wózka. Najlepiej jeśli będzie wielofunkcyjny i wyposażony w fotelik, który wykorzystasz również jako fotelik samochodowy. Wybierając wózek dla bliźniąt rozważ przede wszystkim ten typu "tandem". Jest łatwiejszy w manewrowaniu - sprawdzi się nie tylko wtedy, gdy będziesz robić zakupy w markecie, ale przed wszystkim zmieści w każdych drzwiach.

Dwa czy jedno?

Nie daj się zwariować i nie kupuj wszystkiego podwójnie. Dwie huśtawki, dwa bujane foteliki, podwójne zabawki? To nie będzie potrzebne. Maluchy z pewnością nie będą od początku zazdrosne o swoje "gadżety", a gdy jeden będzie się huśtał, drugi może pobujać się w foteliku. A potem zmiana! Do pewnego czasu mogą nawet spać w jednym łóżeczku. Zanim więc zaczniesz mnożyć zakupy pomyśl nie tylko o niepotrzebnie wydawanych pieniądzach, ale również o magazynowaniu tego całego sprzętu. Masz na to tyle miejsca?

Nie oszczędzaj na odciągaczu

Już teraz wyobraź sobie dwóch głodomorów. Chyba nie sądzisz, że będą czekać na swoją kolejkę do karmienia? Rzadko której mamie udaje się karmić piersią dwa maluchy naraz i dlatego dobry laktator to twój wielki sprzymierzeniec. Pomoże ci odciągnąć pokarm i przygotować porcje na zapas. Gdy głód zaatakuje obie pociechy - będziesz gotowa!

Zaplanuj pomocników

Wraz z narodzinami bliźniąt niestety nie przybędzie ci rąk. Pomoc członków rodziny, znajomych czy opiekunek to warunek żebyś nie zwariowała czy podupadła na zdrowiu. Nie unoś się dumą, nie pokazuj jaka jesteś silna i nie udowadniaj, że dasz sobie radę sama. Dzieci rodzą się nie tylko tobie i twojemu partnerowi, ale całej waszej rodzinie.

Zanim bliźnięta przyjdą na świat poszukaj pomocy i zapytaj, kto będzie mógł cię trochę odciążyć. Jak się wkrótce przekonasz każda godzina, podczas której będziesz mogła się zdrzemnąć, zająć sobą czy pobyć sama, jest na wagę złota. Pierwsza myśl to dziadkowie, ale to wcale nie muszą być oni. Może jakaś ciocia, kuzynka która ma trochę więcej czasu czy znajoma, która będzie chciała trochę sobie dorobić? Rozejrzyj się dookoła, zrób listę, popytaj zawczasu. Oni też muszą się do tego przygotować.

Tagi:

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. Margolcia 22 maja 2012, 11:13

    dziękuję że pamiętacie o mnie na fb :)

  2. konwalia 24 czerwca 2014, 11:16

    DO bliźniąt nie da się przygotować. :)