Poleć znajomym

Biegunka w ciąży

Autor: , 29 lipca 2010 w Ciąża, Komentarze (13) »

Biegunka, czyli częste oddawanie luźnych stolców, zdarza się nieco rzadziej w ciąży, niż na przykład zaparcia. Niemniej jednak, trzeba powiedzieć, że stan błogosławiony w żaden sposób nie zwiększa ryzyko występowania biegunki.

Warto podkreślić, że istnieje co najmniej kilka czynników, które rzeczywiście sprzyjają pojawieniu się biegunki. Ciężarne mają osłabiony układ odpornościowy, co z kolei sprzyja pojawianiu się infekcji wirusowych lub bakteryjnych organizmu, objawiających się między innymi luźnymi stolcami. Bywa, że biegunka jest uznawana jako zwiastun zbliżającego się porodu, ponieważ organizm kobiety przygotowuje się do wydalenia płodu. Przez to wywołuje reakcje powodujące konieczność opróżnienia kiszki stolcowej po to, aby główka dziecka łatwiej przechodziła przez kanał rodny.

Biegunka może być także objawem alergii pokarmowej, niestrawności, jak i może zostać wywołana jakimś czynnikiem psychicznym. Silny stres, który jednoznacznie wiąże się z lękiem przed porodem, lub też strachem o zdrowie dziecka, może wywołać biegunkę. Oddawanie luźnych stolców, które utrzymuje się przez kilka kolejnych dni może przyczynić się do znacznego odwodnienia organizmu i zaburzeń elektrolitowych.

Biegunki w ciąży, podobnie jak innych objawów, nie powinno się lekceważyć. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, co zrobić w takiej sytuacji. Bezwzględnie należy skorzystać z natychmiastowej pomocy lekarskiej, kiedy wraz z biegunką pojawia się gorączka, silne bóle żołądka, wymioty i ogólne osłabienie organizmu. Jeśli biegunka utrzymuje się przez kilka dni, także wizyta w gabinecie lekarskim jest nieunikniona, bowiem może być ona objawem nie tylko zwyczajnej niestrawności, ale jakiejś poważnej infekcji, która może zagrozić ciąży i wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia.

Możesz samodzielnie przyczynić się do zlikwidowania biegunki, bądź choćby jej niekorzystnych konsekwencji. W jej trakcie bardzo istotną rzeczą jest ciągłe, regularne uzupełnianie płynów w organizmie, aby nie dopuścić do odwodnienia lub niedoboru mikroelementów. W tym celu należy pić wodę mineralną lub choćby słabo osłodzoną herbatę. Zatrzymać biegunkę może picie mocnej herbaty, odgazowanej coca-coli albo jedzenie bananów. Można ją złagodzić, a nawet zlikwidować, jedząc suszone czarne jagody. Natomiast, w przypadku występowania biegunki, warto ograniczyć picie napojów gazowanych i jedzenie świeżego pieczywa. Substancje odżywcze, zawarte w pokarmach stałych, są poprzez ściany jelit przekazywane do krwi i za jej pośrednictwem dostarczane do innych narządów i części ciała, przede wszystkim do wątroby, a w przypadku ciąży - do łożyska.

Nie zaszkodzi, jeśli zastosujesz takie preparaty jak: Carbo medicinalis, Smecta czy Maalox. Po ustąpieniu ostrych objawów, dobre będą domowe przeciery z marchwi, rozgotowany ryż z tartym jabłkiem czy jabłka gotowane w całości w małej ilości wody, ze względu na dużą zawartość pektyn.

Jeśli nie podejmiesz żadnych kroków, a biegunka nadal będzie występować, wówczas możesz doprowadzić nie tylko do odwodnienia, ale również do niebezpiecznego zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Woda stanowi aż 60% masy naszego ciała i jest głównym składnikiem organizmu płodu i matki. Znajduje się ona w zasadzie w każdym zakamarku ludzkiego organizmu – w naczyniach krwionośnych, w przestrzeniach między komórkami i w samych komórkach. Biegunka powoduje wypłukanie z organizmu zapasu witamin, wapnia, białek i wszelkich elektrolitów, które są bardzo potrzebne dla prawidłowego rozwoju płodu.

Tagi: biegunka w ciąży, zdrowie w ciąży, alergia pokarmowa, zatrucie pokarmowe

Podobne artykuły:

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. Madzia (Gość) 13 kwietnia 2012, 22:09

  Mam biegunke,i nie wiem co mam myslec...jestem w 38 tyg ciaży. Czy to juz moze byc to ?? ?

 2. martyna (Gość) 19 kwietnia 2012, 11:20

  Potwierdzam, że smecta jest niezastąpiona w czasie biegunki, zwłaszcza w ciąży ponieważ jej składniki nie przenikają do całego organizmu tylko działają miejscowo w przewodzie pokarmowym. Smecta wiąże bakterie i wirusy, które są przez to unicestwione dzięki czemu szybciej zdrowiejemy.

 3. monika (Gość) 8 czerwca 2012, 20:07

  dostałam biegunki po soku z gruszki czy ten sok mógł to spowodowac ?? ??

 4. gosc 1 (Gość) 28 marca 2013, 14:26

  a ja boje sie ze w kosciele na mszy dostane biegunki i co wtedy ... pomozcie mi co mam zrobic zeby tego uniknac jak mam stresa to mnie lapie biegunka

 5. podpis*mama (Gość) 23 sierpnia 2013, 16:56

  Czy to mozliwe że po krzywej cukrowej boli mnie zoladek i mam biegunke drugi dzien?

 6. podpis*mama (Gość) 23 sierpnia 2013, 16:56

  Czy to mozliwe że po krzywej cukrowej boli mnie zoladek i mam biegunke drugi dzien?

 7. *marcela (Gość) 21 października 2013, 17:55

  również mam biegunkę, jestem w 21 tyg kilka dni temu dowiedziałam się ze moja ciąża jest zagrożona skracaniem się szyjki macicy od tego czasu zyje w straszliwym stresie;/ boje się o maleństwo a dziś jeszcze ta przeklęta biegunka tylko chwileczkę bolał mnie żołądek staram sie pic dużo wody kilka kostek czekolady gorzkiej i chrupki kukurydziane jak narazie ustała zobaczymy jutro

 8. Asia (Gość) 31 października 2013, 23:29

  komenU kobiet w ciązy podczas biegunki opowiednie nawadnianie jest szczególnie ważne ze względu na bezpieczeństow dziecka. Trzeba pić np. orsalit czyli płyny nawadniające z elektrolitami a unikać napojów gazowanych, soków itp. gdyż one jeszcze bardziej odwadniajątarz*

 9. gosia (Gość) 5 listopada 2013, 10:17

  komentarz*ja mam biegunke od 20 tyg ciazy a teraz jestem w 34 lezalam juz 2 razy w szpitalu i nic nie pomoglo chyba zostanie juz tak do konca oby po porodzie wszystko wrocilo do normy

 10. hatja (Gość) 20 kwietnia 2015, 17:20

  Oj biegunka jest niebezpieczna, zwłaszcza w ciąży. Mnie na szczęście w ciąży biegunki nie dopadały, ale po i przed parę razy tak i wtedy najszybciej mi pomagał loperamid.

 11. Majka (Gość) 2 listopada 2015, 23:32

  Na biegunkę bardzo dobry jest orsalit plus smektyn to połączenie tradycyjnego płynu nawadniającego ze smektynem który absorbuje szkodliwe substancjie, ochrania śluzówk jelit i pomaga skrócić czas trwania biegunki. Do tego warto byłoby jeszcze zastosować probiotyki- to pomoże florze jelit sie odbudować

 12. Doris (Gość) 17 listopada 2015, 22:07

  ja dostałam Loperamid wzf od lekarza. Złapałam jelitówke od swojego dziecka. U niego przebiegło łagodnie i bez gorączki. Gorzej było ze mną, nie mogłam sama zahamować biegunki i musiałam konsultować się z lekarzem, żeby się nie odwodnić.

 13. Barbara (Gość) 11 lutego 2016, 11:39

  Myśle że jeśli sie da to lepiej unikać specyfików typu loperamid czy stoperan. Ich działanie polega na tym że hamują perystaltyke jelit i wonsekwencji to czego organizm chce się pozbyć zostaje w jelitach. Lepiej dać organizmowi sie wypróżnć a zadbać o to żeby sie nie odwodnić stosując płyny z elektrolitami. Można też zastosować orsalit plus smektyn- połączenie płynu nawadniająego z substancją która chroni śluzówkę jellit i neutralizuje szkodliwe substancję w jelitach. Do tego warto też wlączyć probiotyki aby florą jelit mogła się prawidłowo zrgenerować