Poleć znajomym

Biegunka u dzieci

Autor: , 19 stycznia 2012 w Maluszek, Komentarze (4) »

Biegunka u małych dzieci może stać się przyczyną niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia. Sprawdź, jak zatem pomóc choremu malcowi.

Wodniste, luźne stolce, częste wypróżnienia, śluz i wymioty - to objawy, jakie zazwyczaj sygnalizują biegunkę. Jej przyczyny są różne. Może pojawić się w okresie ząbkowania, infekcji żołądkowo-jelitowej, leczenia antybiotykami, jak również z powodu nadwrażliwości na poszczególne pokarmy, zakażenia wirusowego, zwłaszcza wywołanego przez rotawirusy. Problem ten rzadziej dotyka niemowląt karmionych piersią niż butelką, gdyż pokarm matki zawiera substancje uodporniające.

Odpowiednia dieta

Podczas infekcji dziecko traci znaczne ilości płynów. Aby zapobiec odwodnieniu organizmu, malec powinien wypijać ok. 3/4 szklanki płynu na kilogram ciała dziennie. Jeśli niemowlę jest karmione naturalnie, może otrzymać dodatkową porcję płynu poprzez podanie piersi. Jeśli natomiast karmimy mieszanką, może dostać dodatkową jej porcję. Lekarze czasem zalecają podawanie dodatkowo płynu nawadniającego (do kupienia w aptece, np. Orsalit, Dicodral, Gastrolit, ORS 200) lub rozcieńczonego soku owocowego. U niemowląt poniżej szóstego roku życia, które przyjmują już pokarmy stałe, można podawać lekkie, delikatne posiłki, takie jak rozdrobniony banan, kleik ryżowy, marchwiankę, krupnik, mus i kompot z jabłek czy galaretkę z owoców. Dieta starszych dzieci może również zawierać pokarmy stałe po cztero- lub sześciogodzinnej przerwie (od momentu pojawienia się objawów biegunki).

Pamiętaj, aby napoje podawać w temperaturze pokojowej i w małych ilościach, inaczej dziecko może je zwymiotować. Proponuj brzdącowi lekką herbatkę lub rumianek.

Jak jeszcze możesz pomóc dziecku

 • Po konsultacji z lekarzem możesz podać dziecku Smectę, która działa przeciwbiegunkowo i osłonowo na jelita.

 • Na bolący brzuszek przyłóż malcowi kompres, np. ciepły (ale nie gorący!) termofor, ręcznik zmoczony wodą.

 • Dolegliwości pomoże też złagodzić wywar z suszonych jagód, który działa zapierająco.

Kiedy należy wezwać lekarza

 • gdy podejrzewasz, że dziecko zatruło się zepsutym jedzeniem lub mieszanką;
 • ma luźne, wodniste stolce przez 24 godziny;
 • wymiotuje w określonych odstępach czasu lub nieustannie przez 24 godziny;
 • w stolcu dziecka pojawiła się krew;
 • dziecko ma bardzo wysoką gorączkę;
 • ma objawy odwodnienia: skąpomocz (lub sucha pieluszka), brak łez, śliny w ustach, ma zapadnięte ciemiączko, wysuszoną skórę, zapadnięte oczy.

Tagi: biegunka u dziecka, biegunka u dzieci, odwodnienie niemowlęcia, odwodnienie dziecka, biegunka, zdrowie dziecka, choroby dziecka, rotawirusy

Podobne artykuły:

 • Katar – przyczyny, objawy, leczenie

  Katar – przyczyny, objawy, leczenie

  Z katarem nie ma żartów, kiedy tylko się pojawi, zacznij działać natychmiast. Poprawisz samopoczucie dziecka i nie dopuścisz do dalszego rozwoju infekcji. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Dziecko z anemią

  Dziecko z anemią

  Blade, szybko się męczy, nie chce jeść, bawić się, często choruje - przyczyną może być niedokrwistość. Należy ją leczyć, gdyż inaczej nasze dziecko może się gorzej rozwijać. Więcej »

Komentarze

 1. aga2014 19 stycznia 2012, 12:50

  moj syn dostał jelitowki w wieku 2 lat wyladowalismy w szpitalu na pediatri pod kroplowkami strasznie przeszedł wtedy ja to była jego pierwsza i ostatnia w zyciu biegunka o wymiotach nie wspomne na szczescie dzis ma juz 7 lat i juz tak ostrego przebiegu nie miał...

 2. martula2223 23 stycznia 2012, 12:26

  Patryk trafił do szpitala z powodu rotawirusa (wymioty i biegunka) w wieku 10 mcy) mimo, że karmiłam piersią. Dobry sposób to zagotować sok marchwiowy bez dodatków - taki butelkowy czy kartonowy. W szpitalu normalnej marchwianki dzieci nie chciały pić - sok marchwiowy - zagotowany - redukuje cukier w nim zawarty - i jest pomocny :) wiecej lepiej nie wspominać - rotawirus to był "pryszcz" - bo potem mały dostał sepsy - zarazili go przy którymś wkłuciu - było ciężko. Mam nadziję, że więcej tak ciężkiej choroby nie doświadczymy :)

 3. anna (Gość) 30 lipca 2012, 21:59

  ja u swoich dzieci stosuję lactoral na biegunki to bakterie kwasu mlekowego które regulują pracę całegu układu pokarmowego nie zatrzymując tego co ja powoduje w organizmie do tego duuzo picia i lekka dieta

 4. Asia (Gość) 29 grudnia 2015, 22:11

  Dla niemowlaków w celu nawadniania przy biegunce tylko orsalit bezsmakowy. Powinno sie go podawać często ale nie za dużo na jeden raz. Oprócz nawadniania trzeba też podawać dziecku probiotyki np dicoflor czy lactoral. Probiotyki powinno sie również podawać jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu biegunki żeby odbudować florę jelit po biegunce