Poleć znajomym

Bezpieczne święta z maluchem

Autor: , 20 grudnia 2011 w Maluszek, Komentarze (0) »

Szklane bombki, metrowe łańcuchy, przewody od lampek choinkowych, kłujące igły, porcelanowa zastawa na stole i brak czasu, by przypilnować malucha - chwila nieuwagi i katastrofa gotowa. Podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w te wyjątkowe święta.

Zabezpiecz choinkę

Ta ozdoba z pewnością najbardziej zainteresuje malucha i będzie przyciągała go niczym magnes. Jeśli decydujesz się na żywe drzewko, wstaw je do stabilnego stojaka - najlepiej wypełnionej ziemią, dużej donicy. Dodatkowo przymocuj choinkę mocną żyłką lub sznurkiem do ściany (np. gwoździa od obrazu), aby się nie przewróciła. Niestety żywe drzewko szybko gubi igiełki w domu, będziesz więc zmuszona sprzątać je kilka razy dziennie, by maluch nie zbierał ich i nie wkładał do ust. Pod tym względem zdecydowanie lepsza jest choinka sztuczna. Jedna i ona może stać się zagrożeniem dla dziecka, gdy wiszą na niej szklane ozdoby i dekoracje. Gdy nie chcesz zrezygnować z jej przyozdabiania, postaw na plastikowe bombki, papierowe łańcuchy (możesz dla ozdoby poprzeplatać je chrupkami kukurydzianymi lub bezami), cukierki i pierniczki. Możesz je wykonać razem ze starszym maluchem - dzieci na pewno będą miały wielką frajdę.

Pamiętaj też o przewodach od lampek. Schowaj je tak, by nie kusiły malucha do zabawy, i żeby nie mógł się o nie potknąć.

Uważaj na talerze, garnki, żelazko

Wszystko to, co może ściągnąć na siebie stojący lub chodzący maluch powinno się znaleźć poza zasięgiem jego rączek. Włączone żelazko, garnki z gotującymi się potrawami, szklanki z gorącymi napojami, porcelanowa zastawa zawsze stawiaj tak, by dziecko nie mogło po nie sięgnąć. Zagrożeniem może być też zwisający do ziemi obrus. Miej to na uwadze, gdy będziesz nakrywała do stołu.

Środki czystości

Powinny być schowane tak, by dziecko nie miało do nich dostępu. W czasie przygotowań do świąt łatwo możemy o tym zapomnieć i zostawić np. odkręcone mleczko do czyszczenia na podłodze w kuchni. To bardzo niebezpieczne! Maluch na pewno po nie sięgnie i będzie chciał się napić, polizać korek itp. Jego pomysłowość sięga dalej niż nasza, więc wyprzedzaj jego myśli i gesty, pamiętając zawsze o tym, by posprzątać po sprzątaniu.

Bądź gotowa

Niestety nawet w święta maluszek może zachorować, sparzyć się się lub niebezpiecznie uderzyć w głowę, wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza. Sprawdź, która przychodnia ma dyżur w czasie świąt i zdobądź numer lekarza pediatry, który przyjedzie do ciebie z wizytą nawet w wigilię. Zadbaj też, by w apteczce znalazły się wszystkie podręczne lekarstwa - środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki, jakie maluch przyjmuje, plastry, woda utleniona i opatrunki. W razie mocnego oparzenia lub gdy dziecko połknie środki czystości, zadławi się, jedź szybko na pogotowie!

Tagi: święta z dzieckiem, święta z niemowlakiem, Boże Narodzenie z dzieckiem, bezpieczne święta, choinka a dziecko

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Wychowanie dziecka zgodnie z temperamentem

  Wychowanie dziecka zgodnie z temperamentem

  „Wychowanie jest sztuką, a temperament to materia, z której tworzy się dzieło sztuki”. Materiał, z którym przychodzi nam się z mierzyć każdy jest inny – inaczej postępujemy z gliną, Więcej »

Komentarze