Poleć znajomym

Becikowe 2012 - nowe zasady

Autor: , 10 stycznia 2012 w Mama i Tata, Komentarze (17) »

Aby otrzymać becikowe w 2012 roku nie wystarczy urodzić dziecko. Trzeba jeszcze przedstawić dokument potwierdzający opiekę lekarską w czasie ciąży od 10. tygodnia jej trwania. Bez niego z becikowym można się pożegnać.

Nowy rok, nowe zasady w przyznawaniu becikowego dla rodziców dzieci urodzonych w 2012 roku, ale też dla tych, których dziecko urodziło się w 2011, ale nie odebrali wcześniej becikowego. Skończył się okres przejściowy, w którym to nie wymagano podczas rozpatrywania wniosków o becikowe zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego opiekę nad kobietą w ciąży. Od 1 stycznia gminy będą ponownie taki druk wymagać. Powinno być one wystawione przez lekarza lub położną i zaświadczać o opiece nad ciężarną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Wzór zaświadczenia zawiera rozporządzenie ministra zdrowia z 14 września 2010 r. w sprawie form opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz.U. nr 183 poz. 1234).

Rząd zapowiada także wprowadzenie kryterium dochodowego, które spowoduje, że rodzice zarabiający rocznie więcej niż 85 tys. zł, stracą prawo do tego świadczenia.

Tagi: becikowe, becikowe 2012, nowe zasady w becikowym, rodzice

Podobne artykuły:

 • Becikowe 2009 – zasady przyznawania

  Becikowe 2009 – zasady przyznawania

  Zmieniają się zasady przyznawania becikowego – jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. W 2009 roku przy składaniu wniosku o jego wydanie potrzebne będą dodatkowe dokumenty. Więcej »

 • Błędy rodziców sportowca

  Błędy rodziców sportowca

  Czego najbardziej obawiają się młodzi sportowcy? Może będziecie zaskoczeni, ale nie jest to sromotna porażka, krzyk trenera czy upokarzające „grzanie ławy.” Więcej »

 • Relacja z targów MAMY DZIECKO 2012

  Relacja z targów MAMY DZIECKO 2012

  20-21 października 2012 roku w hali MTS w Szczecinie odbyła się druga edycja Targów dla Rodziców i Dzieci MAMY DZIECKO. Wydarzenie zgromadziło 70 wystawców i 4000 zwiedzających. Więcej »

 • Hiszpańskie dzieci muszą być posłuszne

  Hiszpańskie dzieci muszą być posłuszne

  Szacunek dla rodziców i sumienne odrabianie prac domowych mogą być objęte rygorem prawnym. W hiszpańskim parlamencie zaproponowano właśnie nowelizację ustawy o ochronie nieletnich, w której ... Więcej »

Komentarze

 1. doris29mk 11 stycznia 2012, 11:15

  Chodzę do lekarza od 4 tyg. ciąży ( w tej chwili jestem w 12, miałam już 3 wizyty za sobą). Do tej pory lekarz nie założył mi karty ciąży. Na pytanie o nią , powiedział ,że założy mi ją po badaniach genetycznych do których mnie zachęca ,lecz nie zmusza !!! Dodał ,ze czasem po tych badaniach nie ma do czego zakładać karty!!! Jak mam to rozumieć? (dodam ,ze poroniłam rok temu). Poczułam się bardzo tym urażona i przymuszona do wykonania drogiego badania. Postanowiłam zmienić lekarza. Czy nowy lekarz będzie mógł mi wystawić zaświadczenie o tym ,że ciąża jest prowadzona od 4 tyg ?

 2. justyna (Gość) 11 stycznia 2012, 11:51

  Witam.Ja bylam pierwszy raz u gin jak bylam w 8 tyg i rozniez zalozyla mi karte ciazy dopiero na 2 giej wizycie czyli bylam w 12 tyg i sie zastanawiam czy to ma jakies znaczenie i czy zostanie mi wypisane zaswiadczenie ze jestem pod kontrola od 8tyg.

 3. elwinka86 11 stycznia 2012, 13:41

  witam w moim szpitalu oprocz karty ciazy wpisywane sa kazde wizyty do normalnej karty tej ginekologicznej , wiec skoro lekarz stwierdza ciaze np w 8 tyg i nie zaklada karty z roznych przyczyn musi jednak wpisac powod wizyty pacjentki , przynajmniej u mnie nie bylo z tym problemu pozdr wszystkie ciezaroweczki

 4. Anna Łęcka 11 stycznia 2012, 21:16

  zaświadczenie wystawia lekarz niezależnie od tego od którego tygodnia ciąży założona jest karta ciąży; sprawdza po prostu wizyty pacjentki i jeśli pierwsza była przed 10 tygodniem, to tak zaświadcza - powinien prowadzić twoją kartę pacjenta u siebie w gabinecie - karta ciąży to zewnętrzny dokument dla ciebie, byś mogła w razie np. wizyty w szpitalu się nią wylegitymować. Jeden rzut oka na kartę ciąży i już nieznany lekarz wie wszytko, co ważne na jej temat. Nie ma znaczenia przy wystawianiu zaświadczenia potrzebnego do becikowego.

 5. Nika 11 stycznia 2012, 21:51

  Doris- dobrze że zmieniłaś lekarza. Moja lekarka jak byłam w piątym tygodniu zaznaczyła w karcie ciążę, zleciła badania itp. Powiedziała że kartę ciąży założy na następnej wizycie (około 7tc).
  Faktem jest że do 7-8tc ciąży może dojść do samoczynnych poronień (dlatego lekarze wolą poczekać z zakładaniem karty), ale skoro miałaś kłopoty wcześniej to od samego początku powinno Ci się włączyć przynajmniej luteinę, żeby pomóc w podtrzymaniu zarodka.
  A z badaniem genetycznym (jeśli o USG genetyczne chodzi) to by Cię na niezłą minę wsadził!!!! To badanie żeby miało sens robi się w 12tc - wcześniej nie sprawdzi się markerów genetycznych. Jeśli chodzisz prywatnie to zmień lekarza i pamiętaj że w prywatnym gabinecie jesteś nie tylko pacjentką ale i klientką ;-) Ja dla odmiany w ciąży zmieniłam lekarkę z prywatnej na państwową - i jestem zadowolona. W Polsce kobieta w ciąży jest własnością narodu i dba się o nią :-D Państwowa przychodnia nie ma prawa odmówić konsultacji kobiecie w ciąży - może pomyśl o tym. Będziesz miała udokumentowaną ciążę za free :-)

 6. martula2223 14 stycznia 2012, 13:01

  ja mimo, że miałam pierszą ciążę poronioną - w drugiej założono mi kartę ciąży ok 7 tygodnia ciąży - a od razu jak się zorientowałam, że jestem w ciąży - lekarz włączył mi luteinę na podtrzymanie. a myślę, że zaświadczenie spokojnie wystawi lekarz - mój dał mi w sumie "puste" - tylko z pieczątka - a sama powpisywałam co tam trzeba :D

 7. Dominika89 17 stycznia 2012, 15:06

  oprócz samego zaświadczenia o pierwszej wizycie przed 10 tc trzeba chyba jeszcze przynajmniej raz na trymestr być na wizycie u lekarza, bez tego chyba też becikowego się nie dostanie

 8. M.1988 22 stycznia 2012, 13:02

  liczy sie pierwsza wizyta,ja karte mam założoną od 11 tyg ale pierwszy raz byłam w 8 tyg,a u gin w szpitalu w 4 tyg...u mnie gin zapisał sobie date pierwszej wizyty,ja mu powiedziałam ze potrzebuje takie zaswiadczenie i powiedział,ze mi da bez problemu.

 9. tymgrab 24 stycznia 2012, 16:19

  ja byłam w 4 tygodniu i ni zalozyła mi karty ciazy

 10. kingula 28 stycznia 2012, 13:34

  ja byłam w 8 tygodniu ciąży i też nie założył mi karty ciąży dopiero w 12 tygodniu mi założył!!ale ma tam odnotowane ze byłam w tym 8 tygodniu więc to sie liczy!!!

 11. Syska 18 lutego 2012, 11:28

  Ja zanim trafilam na kompetentnego lekarza troszke minelo. Mimo to wytobilam sie i karte mam od 7 tygodnia. Do lekarzy zaczelam chodzic mniej wiecej od 3-4 tygodnia bo juz wiedzialam ze w ciazy jestem - przeciez sie staralismy ;)

 12. Monisia (Gość) 23 marca 2012, 10:36

  Ja chodze do ginekologa od 13tygodnia ciąży a w tym momęcie jestem w 7miesiącu ciąży i jak byłam na drugiej wizycie w 14-18tygodniu ciąży i dopiero mi karte założył więc ja raczej nie dostane becikowego chyba że się pogada z lekarzem to może wystawi od 10tygodnia że chodze :) pzd

 13. Shiadhall 20 kwietnia 2012, 9:41

  ja na pierwszej wizycie byłam w 10 t.c i lekarz nie załozył mi karty ciąży powiedzial że założy w przyszłym miesiącu jak mu przyniosę wyniki morfoligii i moczu
  następna wizyta była w 14-15 t.c załozył mi kartę i tam w rubrakach z usg wpisał ze usg było robione w 10.tc więc ta wizyta jest jakby udokumentowana :)

 14. RAFU (Gość) 7 sierpnia 2012, 8:31

  Moja żona na pierwszej wizycie w ciąży była przed 10 tygodniem. Lekarz nie założył jej karty ciąży bo powiedział że tam jeszcze nic nie widać. Żona zmieniła lekarza i do urodzenia dziecka uczęszczała do innego, który wypisał jej zaświadczenie od 12 tygodnia i zaczęły się schody bo nie chcieli becikowego wypłacić. Żona musiała jechać do pierwszego ginekologa, która bardzo niechętnie wypisała zaświadczenie. na ten 10 i 11 tydzień ciąży i dopiero wtedy złożyć wniosek o becikowe. To są chore przepisy bu w przychodniach jest różnie z zakładaniem karty ciąży

 15. Dominika (Gość) 24 września 2012, 17:38

  to jeśli w ciąży byłam 3 miesiące w tamtym roku to należy mi się becikowe czu już nie?

 16. ola (Gość) 25 października 2012, 23:38

  może i ci się należy Bo w tamtym roku wystarczyło że tylko raz się było na wizycie. To chory kraj! Ja to mam dopiero pecha :( przez dwa pierwsze miesiące ciąży krwawiłam w dodatku na wizytę czekałam miesiąc :( nie miałam pojęcia o ciąży Bo występowało krwaWienie. Wytłumaczyłam wszystko lekarzowi ale on na to gdzieś! Gdybym wiedziała wcześniej o ciąży to logiczne że poszłabym jaknajszybciej , choćby ze strachu o dziecko. Nie wiem co to za różnica czy jest się w 12 tyg ciąży czy w 15 tyg. Ciążą jest! A becikowe są z tytułu urodzenia się dziecka.kobiecie którą się dowiedziała w 10 tyg się należy a kobiecie którą w 12 nie Bo jest gorszą !Chory kraj!

 17. Ania 901 (Gość) 4 lipca 2014, 11:05

  Czesc wam, ja tez mam problem w karcie ciąży mam wpisaną pierwsza wizyte 10/11 tydzień , i nie wiem czy mi się należy becikowe czytam na ten tamat a sa rozne opinie ,az się w tym gubie . Pomozcie, doradzcie należy się czy nie? Z góry dziekuje ;)