Poleć znajomym

Becikowe 2009 – zasady przyznawania

Autor: , 3 czerwca 2009 w Poród, Komentarze (5) »

Zmieniają się zasady przyznawania becikowego – jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. W 2009 roku przy składaniu wniosku o jego wydanie potrzebne będą dodatkowe dokumenty.

Do niedawna aby otrzymać becikowe wystarczyło złożyć pisemny wniosek o jego przyznanie, w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne (w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej), w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Do wniosku należało dostarczyć następujące dokumenty: dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka, pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego z rodziców.

W 2009 roku do powyższych dokumentów trzeba będzie dołączyć również zaświadczenie o objęcie kobiety ciężarnej opieką lekarską w terminie do 10. tygodnia ciąży. U podstaw zmian leży zmotywowanie ciężarnych do regularnych badań profilaktycznych.

Obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosowany dopiero od 1 listopada 2009 roku. Dopiero od tego terminu lekarze będą wystawiali ciężarnym zaświadczenia o opiece zdrowotnej.

Tagi: becikowe, poród, dziecko

Komentarze

 1. aga (Gość) 6 listopada 2009, 20:39

  A dokładnie kiedy trzeba poprosić lekarza o takie zaświadczenie przed porodem czy po porodzie?

 2. Zuzia (Gość) 27 grudnia 2009, 16:50

  Czy liczy się także takie zaświadczenie ale z innego kraju EU?

 3. dusia (Gość) 19 stycznia 2010, 19:55

  z tym to przesada japoszłam w 8 miesiacu do lekarza bo myslałam ze nie jestem w ciazy tylko mi brzuch spuchł i co juz nie dostane ?? a za co obkupie dzieciaka

 4. gość (Gość) 3 lutego 2010, 13:03

  moim zdaniem absurd, nie dostałabym becikowego na pierwsze dziecko

 5. Natalia (Gość) 18 lutego 2010, 10:04

  jak dla mnie super....... ja poszlam do lekarza odrazu jak mi sie spoznil okres czyli w 4 tygodniu ciazy i od tej pory chodze do lekarza. Jak słysze taki obsurd że kobieta do 8 miesiaca nie wiedziala ze jest w ciazy tylko jej brzuch spuchl to az śmiać mi sie chce, ze jest to bardzo nie powazna kobieta........ ruchy dziecka brak miesiaczki ...... nie wieze ze ich nie bylo .... ja jestem zadowolna z tego ze wprowadzili cos takiego to przeciez dla nas przyszlych matek jest przeciez , zeby dzieci sie zdrowe rodzily a nie dla kasy dla nedznego 1000 zl