Badanie USG w ciąży
USG płodu to jedno z najważniejszych badań, wykonywanych w czasie ciąży. Jednak wciąż budzi sporo wątpliwości. Niepotrzebnie.
Czym jest badanie USG
Badanie ultrasonograficzne płodu to metoda wykorzystująca fale ultradźwiękowe (o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszanej przez człowieka). Ultradźwięki odbijają się od badanych tkanek, np. od narządów wewnętrznych płodu i wracają do czujnika, którym lekarz przesuwa po brzuchu przyszłej mamy. System informatyczny przetwarza te informacje na czarno-biały, niezbyt wyraźny obraz widoczny na ekranie monitora.
Badanie USG pozwala na skontrolowanie rozwoju i stanu płodu oraz określenie jak najbardziej dokładnego terminu porodu, objętości płynu owodniowego. Pozwala też zobaczyć ruchy płodu oraz ewentualne wady rozwojowe. Maluszek w niektórych przypadkach może być już leczony w brzuchu matki. Badania są całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu.
Liczba badań
Jeśli ciąża przebiega bez problemów , wystarczy zrobić trzy badania USG:
- 1 badanie między 11. a 14. tygodniem ciąży
- 2 badanie między 18. a 23 tygodniem ciąży
- 3 badanie między 28. a 32. tygodniem ciąży
Jeśli jednak twoja ciąża przebiega z komplikacjami, masz nadciśnienie lub cukrzycę, konieczne będą dodatkowe badania. Nawet 10 lub więcej. Czasami lekarze prowadzący ciążę wykonują krótkie badania USG podczas wizyt kontrolnych, aby ocenić wzrost płody lub jego położenie. Nie należy ich jednak mylić z tymi trzema obowiązkowymi.
Jak wykonuje się badanie USG
Do 11. tygodnia ciąży USG przeprowadza się zwykle sondą dopochwową. W drugim i trzecim trymestrze przez brzuch. Jeśli jednak lekarz nie jest w stanie określić położenia łożyska lub długości szyjki macicy w ten sposób, może zbadać pacjentkę przez pochwę.
Jakie USG jest najlepsze
Wyróżniamy USG 2D, 3D i 4D. Klasyczne badanie USG daje płaski, czarno-biały obraz. Widać dziecko w ruchu. Ta aparatura jest najlepsza, ponieważ pozwala ocenić budowę narządów wewnętrznych i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Kolorowe USC, tzw. Dopplerowskie pozwala zobaczyć przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.
3D to USG trójwymiarowe, które pozwala zobaczyć buzię, brzuszek, rączki maleństwa. Daje obraz w trzech wymiarach, ale nieruchomy.
4D tzn. USG trójwymiarowe ruchome pozwala obejrzeć dziecko w trzech wymiarach, jak się porusza.
Przed badaniem USG zapytaj, czy możesz nagrać badanie na płytę CD lub DVD. Będziesz miała pamiątkę.
Określenie płci dziecka
Już podczas pierwszego USG można czasem ocenić płeć dziecka. Ale tylko wtedy, gdy jest ono odpowiednio ułożone i narządy płciowe są wyeksponowane. Największe prawdopodobieństwo, na 95 proc. właściwej oceny płci jest podczas trzeciego badania.
Poleć znajomym