Poleć znajomym

Badanie USG w ciąży

Autor: , 22 maja 2013 w Ciąża, Komentarze (7) »

Badania ultrasonograficzne sprawiły, że położnictwo w znaczny sposób poszerzyło swoją wiedzę na temat przebiegu ciąży jak też rozwoju płodu. Dzięki temu badaniu można określić wiele istotnych problemów. Ale pozostaje pytanie – czy to jest bezpieczne dla naszego malucha?

Jak się wykonuje USG?

Badanie USG można wykonywać przez brzuch lub pochwę. Lekarz może również przeprowadzić badanie na oba sposoby. Samo badanie nie jest bolesne. Jedynie może być uciążliwe dla kobiety w pierwszym trymestrze badania bezbrzusznego, do którego wykonania konieczny jest pełen pęcherz. W trakcie badania przyszła mama leży na plecach. Lekarz smaruje brzuch warstwą żelu lub olejku, który poprawia przewodzenie dźwięku. Następnie wolno, przesuwa po powierzchni brzucha przetwornik. W przypadku badania transwaginalnego, przetwornik jest do wprowadzany do pochwy.

W trakcie badania ultrasonograficznego możesz słyszeć bicie serca dziecka, zobaczyć jego główkę, ramiona, nóżki. Można również przy dobrym ułożeniu płodu rozpoznać płeć dziecka. Jeżeli chcesz, by płeć dziecka pozostała niespodzianką, przed badaniem powiedz o tym lekarzowi. Możesz również otrzymać zdjęcie swojego maluszka, nagranie wideo lub trójwymiarowy obraz komputerowy.

Do czego służy USG?

Badanie USG jest dosyć dokładnym badaniem. Jednak niekiedy może jednak dostarczać fałszywe wyniki – w trakcie badania wydaje się, że wszystko jest w porządku,a w rzeczywistości tak nie jest, lub też, że jest jakiś problem, gdy tymczasem go nie ma.

USG I stopnia wykonuje się zazwyczaj w celu określenia wieku ciąży przed 12 tygodniem. Dokładniejsze USG – II stopnia, wykonywane jest między 18 a 22 tygodniem ciąży, w celu bardziej specjalistycznej oceny. Poza określeniem wieku ciąży i sprawdzeniem prawidłowości, ultradźwięki mogą być wykorzystywane do:

 • określenia przyczyń krwawienia w ciąży
 • zlokalizowania wkładki śródmacicznej, jeśli była założona
 • określenia czy ciąża jest pojedyncza czy też mnoga
 • zmierzenia ilości płynu owodnionego
 • czy rozrost macicy jest prawidłowy, czy nie ma mięśniaków
 • zmierzenia płodu i określenia czy nie będzie wcześniejszego porodu
 • wykrycie zmian szyjki macicy, które mogą wskazywać na przedwczesny poród
 • określenie ułożenia, wielkości, dojrzałości lub ewentualnych nieprawidłowości łożyska
 • określenie stanu płodu, jego aktywności, ruchów oddechowych
 • ocena położenia miednicy lub też innych nietypowych położeń płodu i pępowiny

Czy USG jest bezpieczne?

W ciągu wielu lat stosowania badań ultrasonograficznych nie stwierdzono żadnych znanych zagrożeń, wręcz przeciwnie. Badanie USG pozwoliło wykryć wiele nieprawidłowości rozwoju ciąży. Wielu lekarzy zaleca przeprowadzenie takiego badania przynajmniej raz w czasie ciąży. Jednak wielu ekspertów coraz powszechniej zaleca, by badanie ultradźwiękami wykonywać tylko w uzasadnionych przypadkach. Ostanie badania wykazują, że płód może słyszeć wysoki dźwięk jaki wytwarza ultrasonograf. Falle dźwiękowe uderzają w jego ucho, porównywalną do najwyższych dźwięków fortepianu. Ale spokojnie, ich słyszenie nie wyrządza dziecku żadnej krzywdy. Może jedynie stymulować jego zmysły na tyle, że podczas badania będzie się poruszać. Ale wystarczy, że poruszy główką, by go uniknąć, gdyż dźwięk jest miejscowy.

Tagi: badanie USG, USG w ciąży, USG

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze

 1. Moniczka21 23 maja 2013, 13:40

  bez usg cała ciąża byłaby wielką niewiadomą i ja jestem jak najbardziej za!! w ogóle w ciąży brzuchy powinny być przezroczyste :P :P :D

 2. Syska 23 maja 2013, 21:58

  Badanie USG to super sprawa. To moment kiedy można zobaczyc swojego dzidziusia , usłyszeć jego serduszko. TO niezapomniane doswiadczenie :)
  Ale nie zgodze sie z wypowiedzią mojej przedmowczyni ze brzuchy powinny byc przezroczyste poniewaz na pewnym etapie rozwoju dziecka i wogole raczej przez cała ciąze nie chciałabym wiedziec wszystkiego co siedzi w moim brzuchu i jak to naprawde wygląda ;)

 3. Dominikaa 25 maja 2013, 8:22

  fajnie ze teraz mamy cos takiego jak usg :)

 4. PrawieMama (Gość) 25 maja 2013, 21:03

  "w przypadku badania PRZEZ transwaginalnego" ?? ? Na pewno artykułu nie napisał specjalista. Transwaginalny = przezpochwowy. Wartość merytoryczna artykułu raczej żadna dla mnie jako przyszłej mamy. Ale w kwestii samego USG powiem tyle, że bez niego dużo bardziej bym się denerwowała - a tak, przynajmniej mogę podglądać maleństwo :)

 5. imagine 26 maja 2013, 21:30

  USG fajna sprawa :)

 6. Mariolaaa 23 maja 2015, 17:38

  Drogie Panie!
  Bardzo proszę o poświęcenie mi chwilę czasu i pomoc w staniu się Magistrem :) :) :)

  Jestem studentką fizjoterapii i prowadzę badania ankietowe mające na celu sprawdzić wpływ aktywności fizycznej oraz zajęć Szkoły Rodzenia, jeśli brała Pani w nich udział na poziom stresu u ciężarnych. Ankieta jest anonimowa i rozwiązanie jej zajmuje około 10 min. Jeżeli w aktualnej ciąży nie uczestniczyła Pani w zajęciach SR, nie musi Pani odpowiadać na pytania od 15 do 24, będzie krócej :)


  Link do ankiety: http://www.ankietaplus.pl/s/70814ATM

  Pozdrawiam i życzę dużo radości z maluchów!