Poleć znajomym

Badanie moczu niemowlęcia

Autor: , 10 października 2011 w Niemowlę, Komentarze (8) »

Podczas rutynowych badań lekarz może zlecić badanie moczu twojego dziecka. Sprawdź, jak prawidłowo pobrać go od niemowlęcia.

Posiew moczu to badanie, które potwierdza lub wyklucza obecność bakterii w drogach moczowych. Wykonanie posiewu daje nam informację o tym, czy u dziecka doszło do infekcji układu moczowego i jakie drobnoustroje ją wywołały.

Mocz niemowlęcia można pobrać o każdej porze dnia, nie tylko rano (wyjątkiem jest termin po podaniu dziecku antybiotyku, gdyż nawet jedna dawka może zafałszować wynik).

Od razu po pobraniu można zanieść go do laboratorium mikrobiologicznego na badania. Na badanie czeka się ok. 24 godzin.

Jak pobrać

W warunkach domowych staramy się pobierać mocz ze środkowego strumienia. Najlepiej jest robić to do pojemniczka, gdy dziecko leży bez pieluszki. Po kilku-kilkunastu minutach powinno zacząć siusiać i wtedy podstawiamy pojemniczek. Nie łapiemy pierwszych kropli moczu, bo mogą one zawierać bakterie ze skóry otaczającej cewkę moczową.

Możemy też pobrać mocz do specjalnego woreczka, przyklejanego do pupy. Ze względu na ryzyko zanieczyszczenia bakteriami ze skóry, wynik takiego badania nie zawsze jednak może być miarodajny. Jeśli nie udaje się wykonać wiarygodnego posiewu moczu, lekarz może zaproponować pobranie próbki na posiew przez założenie cewnika do pęcherza moczowego lub drogą nakłucia nadłonowego (igła nakłuwa się skórę brzucha i pobiera mocz bezpośrednio z pęcherza). Są to wiarygodne metody, które pozwalają stwierdzić, czy maluch nie jest chory.

Tagi: badanie moczu, badanie moczu niemowlęcia, pobieranie moczu, zdrowie niemowlęcia

Podobne artykuły:

 • Ustalenie przyczyn niepłodności - badania

  Ustalenie przyczyn niepłodności - badania

  Badania diagnostyczne prowadzone nad niepłodnością zawsze powinny obejmować oboje partnerów. Sprawdź, jakim specjalistycznym badaniom powinniście się poddać. Więcej »

 • Badanie USG w ciąży

  Badanie USG w ciąży

  Badania ultrasonograficzne sprawiły, że położnictwo w znaczny sposób poszerzyło swoją wiedzę na temat przebiegu ciąży jak też rozwoju płodu. Dzięki temu badaniu można określić wiele ... Więcej »

 • Samobadanie piersi - jak robić to poprawnie

  Samobadanie piersi - jak robić to poprawnie

  Nie mów, że nie masz czasu. Nie odkładaj tego na później. Jesteś mamą - doskonale radzisz sobie z dziesiątkami zadań i obowiązków, więc z pewnością znajdziesz też 15 minut raz w ... Więcej »

 • Nieinwazyjne badania prenatalne

  Nieinwazyjne badania prenatalne

  Diagnostyka prenatalna najnowszej generacji pozwala przyszłej mamie ocenić ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych u jej dziecka zanim przyjdzie ono na świat. Są one całkowicie ... Więcej »

Komentarze

 1. Aga.W 10 października 2011, 13:52

  Moj Maluszek w szpitalu po porodzie mial badany mocz, zalozyli i przytwierdzili mu taki woreczek :) ale jak juz nasikal, to woreczek sie poluzowal i zasikal calutkie szpitalne 'lozeczko' :) ale to co w woreczku zostalo, wystarczylo do badania :)

 2. Kasiula260 10 października 2011, 17:13

  Ile to trzeba się nagimnastykować, aby mocz pobrać :D

 3. sysia 10 października 2011, 22:45

  U mnie zamiast moczu przewaznie w woreczku znajduje co innego :-)

 4. sysia 10 października 2011, 22:46

  Raczej u damiana a nie u mnie hehe

 5. mamaela 11 października 2011, 21:42

  Mojej małej w szpitalu badali mocz- położna założyła jej woreczek i co ?? córcia była tak sprytna, że do woreczka dostała się kupka :) Dopiero za 2 podejściem się udało :)

 6. Black_rose 17 października 2011, 11:22

  jak dotąd nie musiałam się gimnastykować z tym :) i mam nadzieję, że nie będzie trzeba :)

 7. sysia 18 października 2011, 13:13

  a u mnie znow infekcja pecherza ;/

 8. mamaela 30 listopada 2011, 19:50

  ważne zeby pamiętać i... podpowiadać lekarzowi jak nie wie, że jak zleca się dziecku posiew to powinno być z tej samej próbki moczu badanie ogólne moczu. Nasza lekarka kazała zrobić tylko posiew- wyszła bakteria i od razu chciala dac antybiotyk, na szczęście inny lekarz kazał powtórzyć posiew i zrobić b.ogólne i co- b. ogólne dobre, w posiewie brak bakterii. A odstep niewiele ponad tydzień. I co o tym sądzić ??