Poleć znajomym

Badania przesiewowe w ciąży

Autor: , 20 marca 2013 w Ciąża, Komentarze (2) »

Z uwagi na potencjalne ryzyko badań prenatalnych, większość kobiet najpierw przechodzi badania przesiewowe. Część lekarzy oferuje te badania kobietom powyżej 35 roku życia lub tym, które należą do grup wysokiego ryzyka, pozostała część lekarzy zaleca pominięcie tych badań i poddanie od razu biopsji kosmówki lub amniopunkcji.

Badania przesiewowe w pierwszym trymestrze

Badanie przeprowadzania w pierwszym trymestrze (między 10 a 14 tygodniem ciąży) w kierunku zespołu Downa składa się z badania ultrasonograficznego w celu stwierdzenia, czy na karku płodu zbiera się nadmiar płynu oraz badanie krwi w celu sprawdzenia, czy poziom białek osocza A i hCG – dwóch hormonów wytwarzanych przez płód i przekazywanych do krwiobiegu matki – są wysokie. Lekarze badają także , czy wykazywany brak kości nosowej również może oznaczać zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa. Kobietom, u których wyniki są nieprawidłowe, proponuje się wykonanie amniopunkcji.

Badania przesiewowe w drugim trymestrze

Test potrójny to badanie krwi, którego zadaniem jest sprawdzenie trzech hormonów wytwarzanych przez płód, a przekazywanych do krwiobiegu matki – alfafeproteiny (AFP), hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) i estriolu. Prowadzone są dalsze badania w celu poszukiwania innych substancji znajdujących się we krwi matki, które by mogły być wskazówką do wykrywalności wrodzonych wad płodu.

Podwyższone poziomy alfafetoproteiny w surowicy krwi matki mogą oznaczać wadę cewy nerkowej u dziecka, jak na przykład rozszczep kręgosłupa tylny. Z kolei niskie poziomy sugerują zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Downa i innych wad chromosomowych.

Test potrójny nie stwierdza wad wrodzonych, lecz jedynie wykazuje zwiększone ryzyko ich wystąpienia. Każdy nieprawidłowy wynik badania przesiewowego oznacza, że należy przeprowadzić dalsze badanie. Należy tu również zaznaczyć, że w rzeczywistości wskaźnik fałszywie pozytywnych wyników w badaniu przesiewowym jest bardzo wysoki. Tylko u 1 lub 2 na 50 kobiet, które miały nieprawidłowy odczyt, będzie faktycznie nosiła dziecko z wadą. Dalsze badania mogą potwierdzić, że jest to np. ciąża mnoga, że płód jest starszy lub młodszy, lub, że wynik po prostu jest błędny.

Czy test jest bezpieczny

Z racji, że do testu potrzebna jest jedynie próbka krwi, nie wiąże się z tym żadne niebezpieczeństwo. Większe zagrożenie jest takie, że fałszywy wynik pozytywny doprowadzi do następnych zabiegów, mogących być już zagrożeniem oraz w rzadkich przypadkach, do poronienia terapeutycznego ze wskazań medycznych. Zanim więc podejmiesz jakiekolwiek kroki na podstawie wyników badań prenatalnych, dopilnuj by sprawdził je doświadczony lekarz lub konsultant genetyczny. Gdybyś w dalszym ciągu miała wątpliwości, zwróć się do innego źródła.

Tagi: badania prenatalne, badania przesiewowe, wykrywanie wad płodu, ciąża

Podobne artykuły:

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Wysoki poziom leukocytów w ciąży

  Wysoki poziom leukocytów w ciąży

  Wszyscy doskonale wiemy jak ważne są systematyczne badania krwi, a zwłaszcza w ciąży. Podwyższony poziom leukocytów, białych krwinek krwi, może świadczyć o wystąpieniu jakiegoś procesu ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze

 1. Dominikaa 21 marca 2013, 9:05

  bardzo dobrze ze lekarze proponuja takie badania zawsze mozna wylkluczyc czy dzieciatko jest chore.

 2. Mariolaaa 23 maja 2015, 17:38

  Drogie Panie!
  Bardzo proszę o poświęcenie mi chwilę czasu i pomoc w staniu się Magistrem :) :) :)

  Jestem studentką fizjoterapii i prowadzę badania ankietowe mające na celu sprawdzić wpływ aktywności fizycznej oraz zajęć Szkoły Rodzenia, jeśli brała Pani w nich udział na poziom stresu u ciężarnych. Ankieta jest anonimowa i rozwiązanie jej zajmuje około 10 min. Jeżeli w aktualnej ciąży nie uczestniczyła Pani w zajęciach SR, nie musi Pani odpowiadać na pytania od 15 do 24, będzie krócej :)


  Link do ankiety: http://www.ankietaplus.pl/s/70814ATM

  Pozdrawiam i życzę dużo radości z maluchów!