Poleć znajomym

Badania przed ciążą

Autor: , 1 sierpnia 2009 w Przed ciążą, Komentarze (12) »

Planujesz dziecko? Sprawdź, jakie badania powinnaś wykonać przed zajściem w ciążę.

Badania, które wykonasz zanim zajdziesz w ciążę pozwolą ci uniknąć komplikacji podczas jej trwania, a także wpłyną pozytywnie na zdrowie twoje i twojego dziecka. Sprawdź swoją i przyszłego taty grupę krwi i czynnik Rh. Pamiętaj też o takich badaniach jak:

 • morfologia krwi – wczesne wykrycie niedokrwistości umożliwi podjęcie jej leczenia przed ciążą,

 • badanie moczu – ujawni niekiedy skrycie przebiegające choroby dróg moczowych, które też powinno się wykluczyć przed ciążą,
 • test na obecność kiły oraz żółtaczkę zakaźną typu B (ewentualnie zaszczepienie się przeciwko wirusowi, który ją powoduje),
 • jeśli nie chorowałaś w przeszłości na różyczkę, warto się zaszczepić,
 • badania serologiczne mające na celu wykluczenia istnienia zakażenia toksoplazmozą (może być ona przyczyną poronień, a także ciężkiego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu dziecka) lub cytomegalią.

Tagi: badania przed ciążą, przed ciążą, przygotowania do ciąży

Podobne artykuły:

 • Rozwój ciąży Pierwszy trymestr

  Rozwój ciąży
  Pierwszy trymestr

  Jesteś w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i pierwsze, rozpoznawalne przez ciebie objawy wyraźnie o tym świadczą. I chociaż na zewnątrz nic się na razie nie zmieniłaś, to w twoim ... Więcej »

 • Nudności w ciąży

  Nudności w ciąży

  Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle ... Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Rozwój ciąży Drugi trymestr

  Rozwój ciąży
  Drugi trymestr

  Od 13. tygodnia ciąży rozpoczyna się drugi trymestr ciąży, przez wiele kobiet uważany za najlepszy. U większości kończą się bowiem dolegliwości pierwszego trymestru takie jak mdłości ... Więcej »

Komentarze

 1. Donia1982 15 lipca 2011, 18:14

  dodam jeszcze dentystę. naprawdę warto wyleczyć zęby przed zajściem w ciążę. oraz warto zadbać o codzienną dietę- zdrowo się odżywiać. to dotyczy również partnera.

 2. mikusiowa 24 lipca 2011, 16:46

  Ja nie miałam żadnych badań robionych przed ciążą co prawda ciąża była planowana ale badania były juz robione w ciąży.

 3. dora27 12 października 2011, 19:02

  ja zapomniałam o najważniejszym, o wyleczeniu zębów przed zajściem w ciążę, a gdy już si umówiłam to już nie było szans bo byłam w ciąży i kazała odłożyć na 5-6 miesiąc plombowanie, no i muszę czekać do grudnia

 4. nacia1988 8 listopada 2011, 13:32

  a ja teraz inaczej do tego podchodzę...poroniłam więc przy następnej wizycie u gin powiem otwarcie, że chce aby dał mi skierowania na te wszystkie badania...nic nie odpuszczę choćby badania miały być prywatne...a kwas foliowy łykam codziennnie....

 5. spooky 30 stycznia 2012, 0:23

  badania są naprawdę bardzo ważne!!! ja też zrobiłam ich cały pakiet...

  warto też poczytać na
  http://naturalnieoleczeniu.blogspot.com/2012/01/jak-zadbac-o-zdrowie-przed-pocze...

 6. ewa (Gość) 24 lipca 2012, 17:11

  Przedawkowanie kwasu foliowego to szkodliwe dla dziecka.Najważniejsze jest mieć męża zawsze przy sobie podczas badań u ginekologa i porodzie to jest wsparcie dla rodzącej.

 7. monia* (Gość) 30 lipca 2012, 21:51

  czytałam ostatnio o korzystnym wpływie probiotyków podczas ciąży, dobrze jest też przed ciążą odpowiednio się przygotować, ja sprawdziłam wszystko u ginekologa, teraz właśnie biorę provag żeby uzupełnić florę bakteryjną pochwy, chociaż on ma korzystny wpływ także na cały uklad pokarmowy bo jest doustny

 8. Mamcia (Gość) 30 listopada 2012, 12:59

  Ja bym jeszcze polecała wyznaczanie owulacji i współżycie właśnie w okresie płodnym. Można wybrać się na początek do lekarza, potwierdzić, ze wszystko jest w porządku, a potem samemu wyznaczać sobie dni płodne np przy pomocy mikroskopu owulacyjnego.

 9. Kaśka (Gość) 11 grudnia 2012, 13:54

  Zgadzam się z mamcią, wyznaczanie owulacji pomaga :) Ja używałam Cyclotestu do tego. Szybko zaszłam dzięki temu :)

 10. PreMediCare (Gość) 19 grudnia 2012, 12:32

  Szanowne Panie,

  po podjęciu decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko warto wybrać lekarza prowadzącego i około trzy-sześć miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę udać się na tak zwaną wizytę prekoncepcyjną. Podczas tego spotkania lekarz przeprowadza dokładny wywiad oraz badania, między innymi USG, badanie wziernikowe oraz pobierze wymaz z szyjki macicy do oceny cytologicznej. To pozwoli na ocenę budowy narządów rodnych, a także wykrycie ewentualnych przewlekłych stanów zapalnych, nadżerek czy polipów.

  Na podstawie wcześniejszych działań ginekolog podejmuje też decyzję o przeprowadzeniu badań dodatkowych. Najczęściej wykonuje się morfologię, badanie ogólne moczu oraz CRP służące wykryciu ewentualnych stanów zapalnych, badania tarczycy, wątroby oraz nerek. Planując dziecko warto także wybrać się na wizytę do lekarza rodzinnego, by przebadać się pod kątem ewentualnych chorób ogólnoustrojowych czy wad serca. Zwykle sprawdza się też, czy pacjentka chorowała na przykład na żółtaczkę, kiłę, toksoplazmozę, cytomegalię czy wirusowe zapalenie wątroby. Panie leczące się na choroby przewlekłe, które wymagają przyjmowania leków powinny poinformować także prowadzącego leczenie specjalistę o tym, że starają się o dziecko. Dzięki temu będzie możliwe dobranie takich leków, które będą jak najmniej uciążliwe dla ciąży, a podobnie skuteczne.

  Zespół poznańskiego Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare „Wszystko dla Zdrowia Dziecka”

 11. ROSITA1986 13 maja 2013, 0:02

  Też bym dodała dentyste do pakietu badań. Podczas ciąży zęby często się psują.
  Nacia1988 nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie to za wszystkie badania typu toksoplazmoza, hiv i inne musiałam płacić. Masz rację najlepiej zrobic wszystkie badania. Ja też przed nastepnym zajściem w ciąże napewno zrobię wszystkie :) Zgadzam się z Wami najlepiej się wyleczyć przed ciążą.

 12. Morella_Sawa 23 października 2019, 14:37

  A ja śledziłam swoja owulację i u ginekologa i w domu komputerem myway