Poleć znajomym

Badania prenatalne

Autor: , 20 kwietnia 2010 w Ciąża, Komentarze (0) »

Gdy w twojej rodzinie zdarzały się choroby genetyczne, lekarz zaleci ci dodatkowe badania prenatalne, aby wykluczyć lub potwierdzić ich wystąpienie również u twego dziecka.

Jednym z badań prenatalnych jest biopsja kosmówki (CVS), czyli tkanki, która tworzy łożysko. Badanie to pozwala na wykrycie i wykluczenie ponad 500 chorób o podłożu genetycznym, m.in. dystrofię mięśni, pląsawicę Huntingtona, anemię sierpowatą i mukowiscydozę, a także nieprawidłowości chromosomalne, np. zespół Downa. Zabieg polega na wprowadzeniu przez szyjkę macicy lub powłoki brzuszne cienkiej igły, którą lekarz pobiera próbkę kosmówki.

To badanie można wykonać już od 11. tygodnia ciąży. Ostatnim terminem jest 13 tydzień, gdy łożysko nie jest jeszcze w pełni wykształcone. Badanie to jest jednak obarczone ryzykiem poronienia, o czym powinien cię poinformować twój lekarz prowadzący ciążę.

Kolejnym badaniem jest amniopunkcja (amniocenteza), czyli pobranie płynu owodniowego. Lekarz przeprowadza je od 15 tygodnia ciąży. To badanie jest mniej ryzykowne niż biopsja kosmówki. Zabieg wykonuje się przy użyciu ultrasonografu. Polega on na wprowadzeniu igły przez skórę oraz powłoki brzuszne do macicy, omijając płód oraz, jeśli jest to możliwe, łożysko. Następnie pobiera się małą próbkę płynu owodniowego. Głównym celem tego badania jest wykrycie nieprawidłowości chromosomalnych, np. zespołu Downa lub trisomii 21, a także chorób genetycznych takich jak mukowiscydoza oraz infekcji płodu.

Badanie krwi płodu z pępowiny lub żyły w jego wątrobie to inna metoda badań diagnostycznych. Wykonuje się je zwykle po 18.-20. tygodniu ciąży.

Badania prenatalne można wykonać prywatnie lub bezpłatnie. Ta druga opcja dotyczy kobiet, które dostaną skierowanie na konsultację do poradni genetycznej od ginekologa prowadzącego lub lekarza pierwszego kontaktu. Wskazaniem są choroby genetyczne w rodzinie lub wiek kobiety powyżej 35 lat. Badania można przeprowadzić w ośrodkach medycznych w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Białymstoku, Poznaniu, Gdańsku i innych większych miastach.

Tagi: badania prenatalne, biopsja kosmówki, amniopunkcja, kosmówka, badania w ciąży

Podobne artykuły:

 • Badania prenatalne – biopsja kosmówki

  Badania prenatalne – biopsja kosmówki

  W diagnostyce prenatalnej oprócz ultrasonografii wykonuje się biopsję kosmówki i amniopunkcję. Więcej »

 • Badania prenatalne - amniopunkcja

  Badania prenatalne - amniopunkcja

  Amniopunkcja jest jednym z najważniejszych badań prenatalnych. Z dokładnością do 99% wykazuje bądź też wyklucza zespół Downa, ale również inne nieprawidłowości. Więcej »

 • Nieinwazyjne badania prenatalne

  Nieinwazyjne badania prenatalne

  Diagnostyka prenatalna najnowszej generacji pozwala przyszłej mamie ocenić ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych u jej dziecka zanim przyjdzie ono na świat. Są one całkowicie ... Więcej »

 • Badania w czasie ciąży

  Badania w czasie ciąży

  Wiesz już, że będziesz mamą. Na teście ciążowym widnieją dwie wyraźne kreski. Pora na wizytę u ginekologa. Podczas pierwszej wizyty lekarz założy ci kartę ciąży i skieruje na badania. Więcej »

Komentarze