Poleć znajomym

Badania prenatalne - co jeśli zostaje wykryty problem?

Autor: , 12 czerwca 2013 w Ciąża, Komentarze (10) »

Dobra wiadomość jest taka, że aż w 95% przypadków diagnostyka prenatalna nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Niestety dla tych pozostałych rodziców oczekujących potomstwa, nie jest to miła wiadomość, jak też bardzo trudne jest podjęcie decyzji co dalej.

Kontynuowanie ciąży

Jest to decyzja dosyć często wybierana, gdyż rodzice czują, że będą mogli wychowywać dziecko z ujawnioną wadą, lub też są przeciwnikami aborcji. Kiedy przyszli rodzice otrzymają wyniki badań, świadczące o tym, że z rozwijającym płodem jest coś nie tak, że ma ono np. zespół Dawna objęci są specjalna troską przez specjalistów. Mają oni też rozmowy z lekarzami i psychologiem na temat czego mniej więcej mogą się spodziewać podejmując taką decyzję. Pozwala to na poczynienie właściwych przygotować, emocjonalnych jak i praktycznych do przyjęcia dziecka specjalnej troski, przekazania go do innej rodziny chcących adoptować dziecko specjalnej troski, bądź też oswoić się zmyślą, że ich pociecha ma niewielkie szanse na przeżycie.

Przerwanie ciąży

W przypadku jeżeli badanie ujawnia wadę o wysokim stopniu upośledzenia lub wadę śmiertelną, a ponowne testy potwierdzają taką diagnozę , wielu rodziców decyduje się na przerwanie ciąży. W takim przypadku pobrane tkanki płodu zostają starannie przebadane. Pozwala to na w oszacowaniu czy nieprawidłowości mogą się powtórzyć przy kolejnej ciąży. Pary mające w pamięci dobre rady lekarza próbują znowu z nadzieją, że wyniki badań prenatalnych okażą się pomyślne, co w większości przypadków tak właśnie się dzieje.

Prenatalne leczenie płodu

Leczenie płodu podczas ciąży jest możliwe tylko w kilku przypadkach. Ale medycyna rozwija się tak szybko, że w przyszłości taka możliwość będzie coraz powszechniejsza. W przypadka leczenia prenatalnego wchodzi: transfuzja krwi przy konflikcie serologicznym, inwazja chirurgiczna np. drenaż niedrożnego pęcherza, podanie enzymów lub leków np. sterydy. Bardzo szybko rozwija się dziedzina chirurgii prenatalnej, manipulacji genetycznej oraz innych zabiegów medycznych na płodzie co niesie dużą nadzieję rodzicom.

Dawstwo organów

Jeśli wyniki badań wykazały, że wady płodu nie pozwolą na normalne życie, niekiedy jest możliwe dawstwo jednego lub więcej organów noworodkowi. Taka opcja jest dla niektórych rodziców jest jakimś pocieszeniem w ich tragedii.

Nadzieja umiera ostatnia

Diagnostyka prenatalna jest na bardzo wysoko rozwinięta, jednak nie obywa się bez pomyłek i to w najlepszych laboratoriach i na najlepszym sprzęcie. Na uwagę zasługuje fakt, że częściej zdarzają się wyniki fałszywie pozytywne niż fałszywie negatywne. Dlatego też należy przeprowadzić dalsze badania lub też zwrócić się o dodatkową konsultację u innego specjalisty.

Ważne jest również to, że większość kobiet w ciąży u których przeprowadza się badania prenatalne, otrzymuje dobrą wiadomość, że wszystko jest w porządku, a maluszek rozwija się prawidłowo.

Tagi: badania prenatalne, wyniki badań prenatalnych, nieprawidłowe wyniki badań prenatalnych, ciąża

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze

 1. Syska 13 czerwca 2013, 12:21

  CIezki temat i trudna decyzja. Sama nie wiem co bym zrobiła. Ale mysle ze gdyby wada była powazna zdecydowałabym sie przerwac ciąze.

 2. credible 13 czerwca 2013, 20:53

  Syska ja tak samo sądzę jak Ty choć jeśli zdecydowałabym sie na przerwanei ciąży z tych powodów, to bardzo długo bym nie mogła sie z tym uporać..... Nie życzę tego nikomu i mam nadzieje że nigdy nei będę musiała podejmować takeij decyzji...

 3. Syska 13 czerwca 2013, 22:15

  Ja tez mam nadzieje nie podejmowac takiej decyzji i tez nikomu nie zycze bo to cos strasznego. Jednak ciesze sie ze jest taka mozliwosc. Mozliwosc monitorowanie rozwoju dziecka i podjecia jakiejs decyzji w razie problemu. Czasem nie warto skazywac człowieka na zycie gdzie cały czas jest sie zaleznym od kogos. Nieraz widzi sie w tv te biedne dzieci ktore maja kilka lat nie mowia , leza , ciagłe rehabilitacjie ciagły bol i tak naprawde zero perspektyw na poprawe...

 4. Gatta 14 czerwca 2013, 8:25

  trudna decyzja tez nie wiem co bym zrobiła ..

 5. aga000 (Gość) 3 lipca 2013, 12:07

  takie decyzje zawsze są trudne ...pierwsze dziecko miałam w wieku 39lat :) i w związku z wiekiem lekarz proponował mi dodatkowe badania ,zastanawiałam się nad nimi ale w końcu ich nie zrobiłam bo ogólne badania wychodziły mi dobrze...chciałam aby było dobrze i było :) ... obawiałam się ,że jeślibym zrobiła te dodatkowe badania a wyszły by one źle to mogłabym podjąć jakąś złą decyzję...

 6. justa675 15 listopada 2016, 18:42

  Mój lekarz z racji wieku również zaproponował mi wykonanie dodatkowych badań. W pierwszej ciązy robiłam tylko Pappa. Teraz rozważam wykonanie testu IONA. Czy ktoś robił już może to badanie?

 7. Mariola (Gość) 29 listopada 2016, 14:43

  Wykonywałam badanie IONA w zeszłym roku. Mogę zdecydowanie polecić jeżeli nie przeraża Cię cena, ale uważam,że warto aby dowiedzieć się czy wszystko jest ok. Do badania musiałam pobrać próbkę krwi. Wyniki do 10 dni ale miałam szybciej. JEst to dobre badanie z dużą wiarygodnością ponad 99,5%.

 8. helena (Gość) 19 stycznia 2017, 19:00

  Witam, jestem aktualnie w 12 tyg drugiej ciazy. Ginekolog zasugerowal zrobienie badania prenatalnego Panorama. Czy ktos juz robil to badanie? Zastanawiam sie nad zrobieniem badań, ze wzgledu na wiek i zwiekszone ryzyko wad genetycznych.

 9. julita (Gość) 30 stycznia 2017, 19:14

  Ja rownież zastanawiam sie nad wykonaniem badania prenatalnego Panorama. JEst to nowe badanie w Polsce. Z tego co mi wiadomo jako jedyne wykrywa zespol DiGeorge’a.

 10. marta (Gość) 21 lutego 2017, 19:05

  Panorama jest nieinwazyjnym, przesiewowym badaniem prenatalnym. Można je wykonać od 9 tygodnia ciąży ze względu na obecność odpowiedniej ilości DNA płodu w krwi matki.est to metoda nieinwazyjna. Do badania wystarczy krew matki pobrana standardowo z żyły przedramienia.