Poleć znajomym

Badania prenatalne - amniopunkcja

Autor: , 5 czerwca 2013 w Ciąża, Komentarze (6) »

Amniopunkcja jest jednym z najważniejszych badań prenatalnych. Z dokładnością do 99% wykazuje bądź też wyklucza zespół Downa, ale również inne nieprawidłowości.

Kiedy jest zalecane?

 • jeżeli przyszła mama ma ponad 35 lat

 • w przypadku kiedy rodzice mają już dziecko z nieprawidłowością chromosomalną (zespół Downa, Huntera, zaburzeniem metabolicznym)

 • kiedy rodzice lub bliscy krewni mają dziecko z uszkodzeniem układu nerwowego

 • matka jest nosicielką związanej z chromosomem wady genetycznej takiej jak hemofilia

 • oboje rodzice są nosicielami autosomalnej recesywnej choroby dziedzicznej, takiej jak choroba Tay-Sachsa lub niedokrwistość sierpowato-krwinkowa

 • kiedy u jednego z rodziców występuje pląsawica Huntingnona

 • istnieje podejrzenie o toksoplazmozę, rumień zakaźny lub tez inne infekcje

 • kiedy potrójny test USG wykazuje nieprawidłowości i przebadanie płynu owodnionego jest koniecznością

 • konieczność określenia stopnia rozwoju płuc płodu

Diagnostyczna amniopunkcja wykonywana jest zwykle między 16 a 18 tygodniem ciąży, a niekiedy już w 14, bądź też dopiero w 20 tygodniu. Amniopunkcję można również wykonywać w ostatnim trymestrze w celu ustalenia stopnia rozwoju płuc, które jako jeden z ostatnich organów zaczynają funkcjonować samodzielnie.

Jak przebiega badanie?

Podczas badania pacjentka leży na plecach. Płód i łożysko zostają zlokalizowane za pomocą USG, tak by lekarz w trakcie zabiegu mógł je bezpiecznie ominąć. Brzuch smaruje się roztworem antyseptycznym, a niekiedy znieczula się miejscowo. Jednak sam zastrzyk znieczulający jest równie bolesny jak samo przejście igły amniopunkcyjnej, większość lekarzy go pomija. Następnie zostaje wprowadzona długa igła poprzez ścianę brzucha macicy, po czym pobiera się niewielką ilość płynu owodnionego z worka otaczającego płód. Podczas zabiegu pacjentka cały czas jest obserwowana przez USG w celu ograniczenia ryzyka uszkodzenia płodu.

Kobietom z grupą krwi Rh- zazwyczaj po zakończeniu amniopunkcj wstrzykuje się immunoglobulinę anty-Rh, by wykluczyć możliwość wywołania konfliktu Rh.

Czy badanie jest bezpieczne?

Lekarze po przeprowadzeniu badania zalecają odpoczynek przez resztę dnia. Większość kobiet po zabiegu nie odczuwa niczego poza łagodnym bólem lub skurczem. Rzadko występuje niewielkie krwawienie z pochwy lub wyciek płynu owodnionego. Nielicznie też dochodzi do rozwoju infekcji lub komplikacji mogących doprowadzić do poronienia, dlatego też amniopunkcja powinna być stosowana wyłącznie wtedy, kiedy korzyści przeważają nad zagrożeniami.

Inne rodzaje diagnostyki prenatalnej

Oprócz Biopsji kosmówki, amniopunkcji, badań USG są jeszcze stosowane eksperymentalnie lub tylko w wyjątkowych przypadkach następujące badania:

 • Przezskórne pobieranie próbek krwi z pępowiny (PUBS) - wykonuje się go po 18 tygodniu ciąży. Badanie pozwala zdiagnozować choroby krwi i skóry, nieprawidłowy wynik amniopunkcji, przyczynę opóźnienia wzrostu płodu w późnej ciąży, potencjalne niebezpieczeństwo choroby tj różyczki, toksoplazmozy, rumienia zakaźnego. Badanie tym różni się od amniopunkcji, iż prowadzona za pomocą USG igła nie wchodzi w worek owodniony, tylko w naczynie krwionośne pępowiny. PUBS jest nieco bardziej ryzykowne niż amniopunkcja oraz niesie niewielkie ryzyko przedwczesnego porodu lub nagłego przerwania błon.

 • Badanie krwi matki dla określenia płci - badanie może być pomocne w diagnozowaniu pewnych chorób dziedzicznych, przekazywanych wyłącznie męskim potomkom.

 • Pobieranie skóry płodu - badanie polega na pobraniu niewielkiej próbki skóry płodu w celu wykrycia niektórych schorzeń skóry.

 • Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego - ta metoda jest ciągle w fazie badań i opracowań, jednak wiąże się z nią szanse uzyskania wyraźniejszego obrazu stanu płodu i ewentualnych nieprawidłowości.

 • Echokardiografia - za pomocą tego badania można wykryć wady serca płodu.

Tagi: badania prenatalne, amniopunkcja, badania w ciąży, badania diagnostyczne w ciąży, badania przesiewowe

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze

 1. Gatta 6 czerwca 2013, 14:51

  bardzo fajnie ze sa takie badania i mozna zdiagnozaowac juz przed porodem czy dziecko jest zdrowe

 2. nanu 8 czerwca 2013, 11:07

  Owszem, fajne tylko szkoda, że niosą ze sobą ryzyka powikłań. Szkoda, że nie są tak bezpieczne jak standardowe USG.

 3. Syska 9 czerwca 2013, 11:45

  Pewnie za kilka lat będą juz bezpieczne i msle ze dostępne dla wszystkich nie tylko dla kobiet po 35rż i tych z "tendencją"

 4. Mysza (Gość) 21 czerwca 2013, 10:56

  Polecam artykuły o nieinwazyjnych badaniach prenatalnych. Jest na przykład taki test Nifty, który robi się z krwi mamy , tak jak można stwierdzić płeć dziecka z próbki pobranej od mamy tak można też sprawdzić ryzyko występowania wad genetycznych i ma czułość 99% więc podobnie do amniopunkcji

 5. *ejo (Gość) 5 sierpnia 2014, 14:16

  Nifty jest świetną opcją, jednak bardzo kosztowną.

 6. KASIENKA25 22 października 2015, 22:11

  Słyszałam że niektóre matki błagają o amniopunkcję chociaż nie ma podstaw do takiego badania-chociażby po to żeby dowiedzieć się o płci swojego dziecka. Jeśli ktoś już jest tak bardzo zdesperowany to polecam mu test na płeć dziecka , jeszcze nie robiłam bo to początek ciąży ale już niedługo.