Poleć znajomym

Badania kobiety po porodzie

Autor: , 1 lutego 2010 w Poród, Komentarze (2) »

W czasie ciąży przyszłe mamy co miesiąc odwiedzają ginekologa. Dbają o zdrowie swoje i dziecka. Po porodzie skupiają całą uwagę na maleństwie, zapominając o sobie. A to niedobrze. Organizm świeżo upieczonej mamy potrzebuje czasu i często opieki lekarskiej, aby zregenerować się po ogromnym wysiłku.

Okres połogu trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni po porodzie. W tym czasie kobieta dochodzi do siebie i z dnia na dzień czuje się coraz lepiej. Jeśli jednak często gorączkuje, dopadło ją przeziębienie lub inna infekcja, koniecznie powinna udać się do lekarza. Często nawet niewinne dolegliwości mogą zakończyć się groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest dbanie o własne zdrowie. Uwagi i natychmiastowej kontroli lekarskiej wymaga krwawienie z dróg rodnych (utrzymujące się dłużej niż 6 tygodni po porodzie), brzydki zapach krwi a także ostry, przewlekły ból piersi, zaczerwienienie i opuchlizna sutka.

Swojemu lekarzowi zgłoś również dużą bolesność rany poporodowej, zwłaszcza jeśli zaczęła puchnąć, mocno się zaczerwieniła i sączy się z niej wydzielina (co może oznaczać zakażenie) lub silne bóle brzucha. Lekkie pobolewanie nie powinno cię jednak niepokoić. To najczęściej objaw prawidłowego obkurczania się macicy. Wybierz się na kontrolną wizytę u ginekologa w dwa miesiące po porodzie (jeśli rodziłaś siłami natury) lub w miesiąc (po cesarskim cięciu). Będziesz mogła wówczas poinformować lekarza o wszelkich nieprawidłowościach, które dostrzegłaś, a on sprawdzi, czy prawidłowo goi się nacięte krocze, pochwa, obkurcza macica. Następną wizytę powinnaś zaplanować po pół roku od porodu, jeśli nie zaobserwujesz żadnych niepokojących objawów.

W jakim przypadku do lekarza

 • Gdy miałaś cukrzycę ciążową udaj się do diabetologa. Musisz wykonać specjalistyczne badania, gdyż zagraża ci cukrzyca typu 2. Po porodzie powinnaś znacznie ograniczyć słodycze i cukry w diecie, a także dbać o utrzymanie prawidłowej wagi.

 • Gdy w czasie ciąży miałaś problemy hormonalne, np. z tarczycą zgłoś się na badanie poziomu hormonów do lekarza endokrynologa.

 • Żylaki, które pojawiły ci się w czasie ciąży powinien zbadać chirurg naczyniowy.

 • Do ortopedy lub specjalisty od rehabilitacji medycznej udaj się, jeśli w ciąży dokuczał ci kręgosłup.

Badania profilaktyczne

 • Pod koniec połogu: morfologia i ogólne badanie moczu.
 • Pół roku po porodzie: cytologia.
 • Po ustaniu laktacji: USG piersi i na-rządu rodnego.
 • Po zakończeniu karmienia: EKG i RTG klatki piersiowej.

Tagi: badania po porodzie, zdrowie po porodzie, po porodzie, połóg, poród

Podobne artykuły:

 • Jak złagodzić ból porodowy? - Metody farmakologiczne

  Jak złagodzić ból porodowy? - Metody farmakologiczne

  Jeżeli uważasz, że naturalne metody znieczulenia bólu podczas porodu są niewystarczająca, możesz poprosić o farmakologiczne. Są one bardzo skuteczne, ale niosą ze sobą skutki uboczne. Więcej »

 • Karmiąca kobieta - intymne aspekty życia rodzinnego

  Karmiąca kobieta - intymne aspekty życia rodzinnego

  Jak wrócić do życia seksualnego po porodzie? O czym nie można zapomnieć, chcąc pozostać w tym czasie aktywnie karmiącą mamą? Jak akceptować swoje ciało po porodzie? Poznaj odpowiedzi na ... Więcej »

 • Poród w wodzie

  Poród w wodzie

  Dziecko łatwiej przychodzi na świat w wodzie niż na "lądzie". Mniejszy jest także ból rodzącej, a sam poród przebiega szybciej. Zanim urodzisz, podejmij decyzję, czy może ten sposób ... Więcej »

 • Zacznij ćwiczyć po porodzie

  Zacznij ćwiczyć po porodzie

  Już 24 godziny po porodzie możesz rozpocząć lekkie ćwiczenia, które wzmocnią twoje mięśnie. Dzięki nim poczujesz się lepiej, poprawisz formę i zrobisz coś dla siebie. Więcej »

Komentarze

 1. lena (Gość) 16 marca 2010, 18:26

  Oj tak trzeba wyjątkowo uważać na siebie w czasie ciąży jak i po porodzie. najmniejsze przeziębienie nie jest wskazane w tym czasie. Ja bym polecała bardzo Prenalen jako suplement diety dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Wyjątkowo fajnie podnosi odporność.

 2. dora27 9 października 2011, 18:02

  mnie od razu gienek powiedział, że po porodzie mam zrobić cytologię po kilku miesiącach i przebadać się kontrolnie, także to podstawa i naprawdę warto żeby się przebadać, także jak urodzę to ja tego nie zlekceważę :)