Poleć znajomym

Asertywna w ciąży

Autor: , 20 maja 2012 w Ciąża, Komentarze (1) »

Niektóre rady znajomych, przesądy, dotykanie i głaskanie brzuszka mogą być dla ciebie nieprzyjemne. Do tego dochodzi tak częsta w ciąży huśtawka nastrojów. Naucz się być asertywną w ciąży i mów to, co czujesz!

Nie duś w sobie emocji, bo skrywane mogą wybuchnąć ze zdwojoną siłą. Pozwól sobie na ich wyrażanie, ale nie stawiaj spraw na ostrzu noża. Zanim powiesz coś w afekcie, przemyśl swoją decyzję, ochłoń, bo twój stan nie będzie trwał wiecznie, a bliscy mogą się obrazić na dobre.

Gdy denerwują cię rady znajomych

Ekspertki w rodzeniu i wychowywaniu dzieci (często nasze babcie, mamy, teściowe, sąsiadki, ciocie czy koleżanki) zasypują cię od początku ciąży dobrymi radami.

Pouczają co jeść, jak spać, jakiej muzyki słuchać, przestrzegają przed przesądami związanymi z ciążą. Niektóre mogą okazać się cenne, ale większość możesz skwitować uśmiechem i kiwnięciem głowy. Gdy nie masz ochoty wysłuchiwać "cennych rad" zmień temat. Powiedz, że czytam literaturę dotyczącą ciąży i porodu, więc wiesz, co ci wolno, a czego nie. Gdy pojawiają się intymne pytania, grzecznie odpowiedz, że na te tematy rozmawiasz tylko z mężem lub ginekologiem.

Dotykanie brzuszka

Ciąża sprawiła, że twoje ciało stało się dobrem publicznym i każdy jest chętny do jego dotykania, głaskania, wyrażania opinii na jego temat. Jeśli cię to denerwuje, protestuj! Zażartuj, że to twój brzuch, albo dotknij brzucha tego, kto właśnie cię po twoim głaszcze, i skomentuj go.

Trudne uczucia

Wiele przyszłych mam przeżywa obawy związane z nadchodzącymi narodzinami dziecka. Boją się, czy będą dobrą matką, czy będą umiały kochać swoje dziecko i dobrze je wychować. Rozchwianie emocjonalne powodują często gwałtowne zmiany hormonalne. Musi minąć trochę czasu zanim obudzi się w tobie mama. Czasami moment miłości do dziecka pojawia się wraz z pierwszym kopnięciem, innym razem dopiero wtedy gdy maleństwo ujrzy świat. Bywa też tak, że dopiero po okresie połogu kobieta jest w stanie stwierdzić, że kocha swoje maleństwo. Najczęściej dzieje się tak przy pierwszej ciąży lub gdy kobieta przeżywa depresję poporodową.

Tagi: ciąża, asertywność w ciąży, emocje w ciąży, przesądy w ciąży

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Rozwój ciąży Pierwszy trymestr

  Rozwój ciąży
  Pierwszy trymestr

  Jesteś w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i pierwsze, rozpoznawalne przez ciebie objawy wyraźnie o tym świadczą. I chociaż na zewnątrz nic się na razie nie zmieniłaś, to w twoim ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze

 1. Mariolaaa 23 maja 2015, 17:40

  Drogie Panie!
  Bardzo proszę o poświęcenie mi chwilę czasu i pomoc w staniu się Magistrem :) :) :)

  Jestem studentką fizjoterapii i prowadzę badania ankietowe mające na celu sprawdzić wpływ aktywności fizycznej oraz zajęć Szkoły Rodzenia, jeśli brała Pani w nich udział na poziom stresu u ciężarnych. Ankieta jest anonimowa i rozwiązanie jej zajmuje około 10 min. Jeżeli w aktualnej ciąży nie uczestniczyła Pani w zajęciach SR, nie musi Pani odpowiadać na pytania od 15 do 24, będzie krócej :)


  Link do ankiety: http://www.ankietaplus.pl/s/70814ATM

  Pozdrawiam i życzę dużo radości z maluchów!