Antydepresanty zagrożeniem dla ciąży
Stosowanie leków antydepresyjnych w czasie ciąży jest poważnym zagrożeniem dla dziecka i może wywołać u niego wadę serca.
Duńscy naukowcy odkryli, że łykanie leków antydepresyjnych przez kobiety w ciąży może być przyczyną wady serca u noworodka. Co ciekawe, dotyczy to głównie kobiet, które na początku ciąży zmieniają stosowane wcześniej leki na inne.
Celem lekarzy i badaczy było ustalenie ewentualnego związku pomiędzy występowaniem wrodzonych wad serca a stosowaniem selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) - popularnej klasy leków przeciwdepresyjnych.
Badania danych epidemiologicznych pokazały, że stosowanie SSRI powodowało dwukrotny wzrost ryzyka wystąpienia wrodzonych wad przegrody serca u dzieci. Co jednak istotne, prawdopodobieństwo wystąpienia defektu wzrastało jednak do ponad 400% w stosunku do populacji niestosującej tych leków w przypadku, gdy przyszła matka zdecydowała się na zmianę stosowanego antydepresantu w ciągu pierwszego trymestru ciąży.
Choć wyniki badań mogą przerażać, to jednak ryzyko związane ze stosowaniem SSRI wygląda na bardzo niskie, a do tego musi być ono skorygowane o ryzyko związane z samym występowaniem depresji w czasie ciąży.
Należy zaznaczyć, że łączny odsetek dzieci rodzących się z defektami przegrody serca pozostawał stosunkowo niski i wynosił od 0,9% dla dzieci kobiet przyjmujących jeden SSRI do 2,1% dla potomstwa matek, które stosowały więcej niż jeden lek z tej grupy.
Poleć znajomym