Poleć znajomym

Antydepresanty zagrożeniem dla ciąży

Autor: , 12 października 2009 w Ciąża i Poród, Komentarze (0) »

Stosowanie leków antydepresyjnych w czasie ciąży jest poważnym zagrożeniem dla dziecka i może wywołać u niego wadę serca.

Duńscy naukowcy odkryli, że łykanie leków antydepresyjnych przez kobiety w ciąży może być przyczyną wady serca u noworodka. Co ciekawe, dotyczy to głównie kobiet, które na początku ciąży zmieniają stosowane wcześniej leki na inne.

Celem lekarzy i badaczy było ustalenie ewentualnego związku pomiędzy występowaniem wrodzonych wad serca a stosowaniem selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) - popularnej klasy leków przeciwdepresyjnych.

Badania danych epidemiologicznych pokazały, że stosowanie SSRI powodowało dwukrotny wzrost ryzyka wystąpienia wrodzonych wad przegrody serca u dzieci. Co jednak istotne, prawdopodobieństwo wystąpienia defektu wzrastało jednak do ponad 400% w stosunku do populacji niestosującej tych leków w przypadku, gdy przyszła matka zdecydowała się na zmianę stosowanego antydepresantu w ciągu pierwszego trymestru ciąży.

Choć wyniki badań mogą przerażać, to jednak ryzyko związane ze stosowaniem SSRI wygląda na bardzo niskie, a do tego musi być ono skorygowane o ryzyko związane z samym występowaniem depresji w czasie ciąży.

Należy zaznaczyć, że łączny odsetek dzieci rodzących się z defektami przegrody serca pozostawał stosunkowo niski i wynosił od 0,9% dla dzieci kobiet przyjmujących jeden SSRI do 2,1% dla potomstwa matek, które stosowały więcej niż jeden lek z tej grupy.

Tagi: SSRI, antydepresanty, badania naukowe, wady serca

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze