Poleć znajomym

Alarm pod powieką

Autor: , 8 sierpnia 2011 w Niemowlę, Komentarze (8) »

Zatarte oczko, mała meszka lub coś znacznie poważniejszego wpadło malcowi do oka? Dowiedz się, co robić w takich sytuacjach.

Oczy niemowlaka są bardzo delikatne. Już w pierwszych chwilach życia lekarze zakraplają do oczu noworodka azotan srebra albo stosują maść antybiotykową, aby nie doszło do zakażenia gonokokami lub chlamydią, które czasem występują w narządach rodnych matki. U starszych niemowląt od podrażnienie oczek nie trudno. Wystarczy niewielki paproszek, który je podrażni i już pojawia się ropa i stan zapalny. Gdy tylko zauważysz, że coś złego dzieje się z oczkami twojego maluszka, nie zwlekaj, udaj się na konsultację do lekarza.

Zanim jednak wyjdziesz z domu, załóż na oczko opatrunek z jałowej gazy i zabezpiecz go opatrunkiem.

Coś wpadło maluchowi do oka

Gdy do oka wpadnie rzęsa, mały okruszek, ziarenko piasku lub inny paproch, spróbuj delikatnie wyjąć to, np. za pomocą rogu czystej, zwilżonej pieluszki tetrowej. Innym sposobem jest próba wypłukania zanieczyszczenia strumieniem ciepłej, przegotowanej wody. Ułóż malca na boku, poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu główki dziecka, a sama skieruj na oczko strumień wody z dzbanka. Jeśli nie uda się oczyścić oczka, jedź do lekarza.

Dostała się substancja drażniąca

Przepłucz oko letnią wodą. Polewaj je ok. 10 min., przytrzymując powiekę palcami, by oko było cały czas otwarte. Zadzwoń do lekarza, by dowiedzieć się co robić dalej. Nie pozwalaj malcowi pocierać oczka.

Zatarte oko

Gdy pod powiekę dostanie się pył lub piasek, np. na plaży, malec pociera intensywnie oczko i wywołuje podrażnienie. Gdy drobinki same wypadły, ale oczko jest dalej czerwone, umocz jałową gazę w letniej wodzie i przemyj oko delikatnie. Przesuwaj wacikiem lub gazą od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Możesz też wpuścić do oka kilka kropli roztworu soli fizjologicznej, który odpowiednio nawilży gałkę oczną.

Tagi: oczy niemowlaka, zatarte oko niemowlaka, zatarte oko u dziecka, pielęgnacja oczu

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. mamaela 8 sierpnia 2011, 10:33

  małe oczka,wielki problem :) Oczka maluszka faktycznie są delikatne- dobrze wiedzieć jak szybko spróbować pomóc maluszkowi

 2. Margolcia 8 sierpnia 2011, 17:44

  bardzo cenne rady :)

 3. snoopy90 8 sierpnia 2011, 23:42

  przydatny artykuł :D

 4. sysia 6 października 2011, 17:42

  mojemu wczoraj zagiela sie rzesa do srodka to byla akcja

 5. Tilia 19 lutego 2012, 9:13

  a my wypłukaliśmy solą fizjologiczną, bez problemów

 6. marta (Gość) 21 czerwca 2013, 19:21

  a co zrobic gdy gorne rzesy utkwily pod dolna powieka,masakra niemoge obie z nimi poradzic

 7. mama (Gość) 2 lipca 2016, 18:24

  komentarz* położona poradziła mi przemywanie oczka u mojego kilku miesięcznego synka mlekiem z piersi, ponieważ w składzie są naturalne antybakteryjne substancje.... Pomogło bardzo szybko, przemywałam też rumiankiem, ale nie było efektu...

 8. Adrian (Gość) 25 kwietnia 2020, 11:11

  Ten artykuł jest niepoważny,ja mam wlewac strumien wody z dzbanka w oko niemowlaka,kto to napisal.Nie rozsadny artykul