Aktywny poród
Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka.
W dawnych czasach kobiety rodziły wykorzystują siły natury. Nie jednokrotnie poród odbywał się podczas prac polowych. Obecny postęp medycyny sprawił, że poród traktuje się jako przypadek chorobowy i uważa się, że kobieta sama sobie nie poradzi. Oczywiście nie namawiam do samodzielnego rodzenia w domu, ale jeśli podążysz za swoim instynktem, on ci podpowie w jakiej pozycji twoje dziecko najlepiej wodostanie się na świat. Jeżeli jesteś w stanie tylko leżeć, to rób to. Jeżeli masz bóle ponad twoje siły, poproś o znieczulenie. Nie rób niczego ponad twoje siły, gdyż to nie wpływa korzystnie ani na ciebie, ani na dziecko. Jeszcze podczas ciąży dowiedz się czy w twoim szpitalu jest możliwość aktywnego rodzenia. Taki poród sprawi, że środki przeciwbólowe nie będą potrzebne. Skurcze są bardziej efektywne, dzięki czemu czas przyjścia dziecka na świat będzie krótszy. Parcie w pozycji pionowej jest znacznie ułatwione, gdyż dziecko swoim ciężarem naciskając na tkanki w okolicach krocza pomaga mamie przy porodzie i zmniejsza wysiłek. Rodzenie na leżąco to parcie "pod górę". Pozycja stojąca zmniejsza też ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu.
Jeszcze przed szpitalem
Kiedy z orientujesz się, że zaczynają się bóle porodowe, to minie jeszcze trochę czasu do właściwego porodu. Ten czas możesz wykorzystać na ćwiczenia.
Włącz sobie ulubioną muzykę i tańcz. Lekkie i płynne ruchy uspokoją ciebie i dziecko.
Możesz też śpiewać lub krzyczeć. To pozwoli ci się rozluźnić i prawidłowo oddychać.
Podczas tańca kręć biodrami - dzięki okrężnym ruchom twoich bioder pomożesz dziecku przyjąć odpowiednią pozycję dla niego.
Poproś kogoś o masaż - czuły, delikatny masaż doda ci sił. odpręży i zmniejszy ból.
Możesz też wziąć kąpiel. Woda zmniejsza napięcie podczas skurczów, poprawia samopoczucie rodzącej i dziecka. Ciepła kąpiel pozwoli ci się odprężyć, przyspieszy poród i ureguluje skurcze.
Jeśli bóle nie są jeszcze częste, możesz się trochę zdrzemnąć. Dzięki krótkiej drzemce nabierzesz nowych sił i szybciej dobrniesz do półmetka. Teraz już trzeba będzie jechać do szpitala.
Aktywny poród w szpitalu
Duża piłka - możesz na niej siedzieć, kołysać się, skakać lub klęczeć przed nią, opierać się ramionami. To przyspieszy poród.
Worek sako - w nim możesz ułożyć się jak chcesz, możesz siedzieć, leżeć lub klęczeć. Podczas skurczów możesz w nim przyjąć najlepszą pozycję dla siebie.
Drabinki - w czasie porodu będą pomocne w utrzymaniu pozycji pionowej.
Krzesło porodowe - jest to fotel specjalnie wyprofilowany, który ułatwi ci poród w pozycji kucznej.
Materac gimnastyczny - jest pomocny w pozycji łokciowo-kolankowej - gdy jesteś zmęczona i chcesz chwilę odpocząć.
Aktywny poród to możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, co do przebiegu porodu. To ty rodzisz dziecko i masz prawo decydować o tym jak to chcesz robić.
Poleć znajomym