Poleć znajomym

Aktywna mama = zdrowe dziecko

Autor: , 20 kwietnia 2011 w Ciąża, Komentarze (7) »

Spójrzmy prawdzie w oczy – ciąża rozleniwia. Nie chcemy się nadwyrężać, pobłażamy sobie kulinarnie, a i motywacja do dbałości o sylwetkę maleje z każdym dniem. Obiecujemy sobie, że weźmiemy się za siebie po porodzie i szybko wrócimy do formy. Nie o naszą formę tu jednak chodzi...

Najnowsze badania wskazują, że ćwiczenie w trakcie ciąży nie tylko korzystnie wpływa na kondycję kobiety, ale też ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia noworodka. Do tej pory wiedzieliśmy, że aktywność fizyczna w pierwszym trymestrze ciąży pobudza produkcję naczyń krwionośnych, co usprawnia wymianę składników odżywczych między matka a dzieckiem. Za sprawą Lindy May z Kansas City University of Medicine and Biosciences zyskaliśmy właśnie kolejny argument – aktywna ciąża niesie za sobą trwałe korzyści dla serca dziecka.

W badaniu, które May przeprowadziła wraz ze swym zespołem wzięło udział 66 ciężarnych kobiet. Niektóre z nich przynajmniej 3 razy w tygodniu wykonywały energiczne ćwiczenia aerobowe, inne nie ćwiczyły w ogóle.

Naukowcy dokonali nieinwazyjnych pomiarów serc dzieci w 28., 32. i 36. tygodniu ciąży. Zmierzyli też rytm pracy serca (liczbę uderzeń na minutę) oraz zmienność rytmu zatokowego (różnice odstępów między uderzeniami). Duża zmienność jest odzwierciedleniem prawidłowego funkcjonowania narządu i ogólnego zdrowia. Obniżona zmienność rytmu zatokowego może świadczyć o chorobach serca w przyszłości i ryzyku nagłego zgonu sercowego.

W 32. tygodniu, May odnotowała pierwsze zmiany w sercach dzieci, których mamy regularnie wykonywały ćwiczenia fizyczne, a w 36. tygodniu określiła je jako znaczące. Dzieci aktywnych kobiet wykazywały obniżone tętno (ich serduszka pracowały wydajniej) i zwiększoną zmienność rytmu zatokowego, co świadczy o prawidłowym stanie czynnościowego układu autonomicznego serca.

Niebywały jest też fakt, że zaobserwowane korzyści utrzymały się po porodzie, co stwierdzono podczas badania kontrolnego miesiąc po rozwiązaniu. Teraz, gdy wiemy, że aktywna ciążą to jeden z kluczy do zdrowia dziecka, mamom trudniej będzie usprawiedliwić pobłażliwość w kwestii ruchu, zwłaszcza, że pożądane efekty zwiększają się proporcjonalnie do stopnia aktywności.

Tagi: aktywność fizyczna w ciąży, zdrowie niemowlęcia, choroby serca

Podobne artykuły:

 • Aktywność fizyczna w ciąży

  Aktywność fizyczna w ciąży

  Twoja aktywność w ciąży nie powinna ograniczać się do przemieszczania z kanapy na fotel. Możesz spacerować, uprawiać nordic walking, tańczyć, pływać, gimnastykować się - każdy ruch ... Więcej »

 • Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

  Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

  Najczęściej pojawiają się na brzuchu, biuście i biodrach na skutek uszkodzenia tkanki łącznej skóry, podczas przybierania na wadze. Skłonność do powstawania rozstępów jest cechą ... Więcej »

 • Konkurs: Zdrowa kuchnia, zdrowe dziecko

  Konkurs: Zdrowa kuchnia, zdrowe dziecko

  Epidemia otyłości jeszcze nie dotknęła polskich maluchów, ale jest już sporo sygnałów, że taki problem może się pojawić. Chcemy poruszyć temat zdrowego żywienia dzieci, a mamy biorące ... Więcej »

 • Aktywna ciąża - 3 korzyści dla dziecka

  Aktywna ciąża - 3 korzyści dla dziecka

  Potrzebujesz motywacji do ćwiczeń? Oto ona: łagodny trening cardio służy nie tylko ciężarnej, ale również rozwijającemu się dziecku. Więcej »

Komentarze

 1. Aga.W 14 maja 2011, 20:22

  no to liczę na to że mój ciężarny basen przyniesie same dobre efekty dla dzieciaczka :D i dla mnie też zresztą...

 2. mamaela 8 czerwca 2011, 12:24

  Niby to wszystko prawda i logiczne, ale taka treść artykułu może niestety wprowadzać zamęt w głowach mam, czekających na dzidzię, które niestety muszą leżeć i ograniczyć do minimum aktywność fizyczną z uwagi na wskazania i zalecenia lekarza. Bo one naprawdę się poświęcają dla utrzymania ciąży, a teraz czytają, że dla ich dzieci, o które tak walczą, to jest mało dobre.... :(

 3. snoopy90 28 czerwca 2011, 10:30

  ja byłam raz na basenie i to wszystko...ciąza rozleniwia :)

 4. Donia1982 20 lipca 2011, 16:44

  w ciąży nie można wykonywać wielu ćwiczeń, ja zrezygnowałam z roweru.

 5. Elexis 22 lipca 2011, 8:30

  Ja ćwiczyłam codziennie, wykonywałam proste ćwiczenia, które można robić w ciąży. Niestety teraz dostaję skurczu macicy jak tylko je robię i musiałam to przerwać...

 6. sysia 4 października 2011, 22:28

  Aktywna mama.= szczęśliwe dziecko

 7. dora27 9 października 2011, 17:02

  ja codziennie spaceruję, uwielbiam to i mojemu maluszkowi dobrze służy :)