Aktywna ciąża - 3 korzyści dla dziecka
Potrzebujesz motywacji do ćwiczeń? Oto ona: łagodny trening cardio służy nie tylko ciężarnej, ale również rozwijającemu się dziecku.
W ciąży można przyjąć prostą zasadę – cokolwiek robisz dla siebie, robisz również dla swojego maleństwa. Jeśli stosujesz zbilansowaną dietę, dziecko otrzymuje komplet składników odżywczych. Kiedy się uśmiechasz, szkrab natychmiast odczuwa korzyści z krążących w twoim ciele endorfin. A gdy wzmacniasz swoje serce energicznym spacerem, maleńkie, bijące w tobie serduszko też staje się silniejsze.
Wykonywanie odpowiednio dostosowanych ćwiczeń w pierwszym trymestrze, gdy formuje się łożysko, pobudza produkcję naczyń krwionośnych, zwiększając możliwość wymiany składników odżywczych między matka a dzieckiem. Później regularna aktywność przyszłej mamy niesie za sobą następujące korzyści dla malucha:
Lepiej rozwinięty mózg
W 2013 roku na Uniwersytecie w Montrealu przeprowadzono badanie, w którym oceniono rozwój kognitywny dwóch grup niemowląt. W jednej znalazły się dzieci kobiet, które w trakcie ciąży 3 razy w tygodniu podejmowały przynajmniej 20-minutowy, średnio intensywny wysiłek aerobowy (np. marsz, jogging, pływanie), a w drugiej dzieci kobiet, które nie ćwiczyły w ogóle.
By określić stopień rozwoju funkcji poznawczych, naukowcy zbadali, jak mózgi miesięcznych niemowląt reagują na dźwięk. Okazało się, że mózgi dzieci, których matki ćwiczyły w trakcie ciąży wykazywały bardziej zaawansowane funkcje niż mózgi dzieci w drugiej grupie. Aktualnie trwają badania, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy taka przewaga jest trwała, a jeśli tak, czy przekłada się na inne sfery rozwoju dziecka.
Zdrowsze serce
W 2011 roku w Kansas City naukowcy zbadali czynność serca grupy ciężarnych i ich nienarodzonych jeszcze dzieci. Odkryto wtedy, że ćwiczenia aerobowe wpływają na maluchy tak samo jak na ich mamy. Dzieci kobiet, które ćwiczyły przynajmniej 30 minut 3 razy w tygodniu miały niższe tętno (co świadczy o wydajniejszej pracy serca) zarówno w łonie matki, jak i miesiąc po urodzeniu. Zaobserwowano u nich również zwiększoną zmienność rytmu zatokowego, co wskazuje na to, że ich serduszka były lepiej kontrolowane przez układ nerwowy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Zdrowsza waga urodzeniowa
Regularna aktywność fizyczna w trakcie ciąży zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze, które nie tylko wiąże się z dyskomfortem (bóle kręgosłupa, obrzęki, trudniejszy poród, dłuższa rekonwalescencja po rozwiązaniu), ale może również stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka.
Nadwaga w czasie ciąży grozi nadciśnieniem, zaburzeniami krążenia (czyli zaburzeniami dopływu krwi ze składnikami odżywczymi do dziecka) oraz cukrzycą ciążową. Wszystkie te dolegliwości mogą znacząco zmniejszać lub zwiększać masę urodzeniową dziecka, a to z kolei może mieć trwałe konsekwencje. Niektórzy lekarze wierzą, że nadwaga u noworodka to niemal gwarancja problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi w dorosłym życiu.
W większości przypadków ciąża nie wyklucza aktywności fizycznej, ale nie zapominaj, że podlegasz pewnym ograniczeniom. Nawet jeśli twój lekarz pozwoli ci na dość intensywny wysiłek fizyczny, a ty wciąż jesteś w świetnej formie, zachowaj ostrożność. W wyniku zmian hormonalnych ścięgna otaczające i łączące stawy stają się miększe i tym samym bardziej podatne na kontuzje, a rosnący brzuch może zaburzać poczucie równowagi.
Przykłady ćwiczeń wzmacniających, które możesz wykonywać w domu
Poleć znajomym