Poleć znajomym

5 sposobów by...
być szczęśliwą mamą!

Autor: , 10 października 2012 w Mama i Tata, Komentarze (2) »

Szczęśliwa i pogodna mama potrafi dać rodzinie z siebie wiele. Wiesz jak pielęgnować w sobie zadowolenie, by cieszyć się sobą, bliskimi i życiem?

przyznaj się do stresu i negatywnych odczuć

Macierzyństwo to nie lukrowane ciasteczko ani kolorowy obrazek pełen uśmiechniętych rodziców i różowiutkich bobasków. To między innymi nocne wstawanie, przytłaczające poczucie odpowiedzialności i mierzenie się z grymaszeniem i "humorami" własnego dziecka. Przyznanie się do negatywnych emocji nie czyni z ciebie złej matki. Jeśli czujesz frustrację, złość czy chętnie pobyłabyś z dala od swojej pociechy, przyznaj się do takich uczuć i wyrzuć je z siebie. Ale nie na dziecko! Na pewno znajdziesz kogoś, komu będziesz mogla powierzyć swoje troski. Oczyścisz się, zmierzysz z samą sobą i pozbędziesz złych emocji. Lepiej tak, niż miałabyś okłamywać samą siebie jak to fantastycznie być mamą.

przemyśl priorytety

Czujemy się szczęśliwi, gdy robimy to, co sprawia nam przyjemność. Takie hobby, pasja czy zwykłe czynności dodają nam energii i chęci do życia. Dzięki takim odskoczniom gromadzimy w sobie pozytywną energię i po prostu żyje się nam jakoś pogodniej. Zastanów się, co sprawia ci taką przyjemność i zarezerwuj w trakcie dnia czas na to, co lubisz. Priorytety perfekcyjnej pani domu, czyli sterta ubrań do prasowania, pranie i zmywanie na pewno się nie obrażą, jeśli nie zwrócisz na nie uwagi. Zamiast tego weź dzieci do kina lub zaproponuj im wspólną zabawę. Kto powiedział, że musisz być w 100% wydajną pracownicą, partnerką i matką? Od czasu do czasu zarezerwuj trochę czasu tylko i wyłącznie dla ciebie. Twoja rodzina z pewnością pozytywnie odczuje, gdy wrócisz uśmiechnięta i pozytywnie nakręcona!

wysypiaj się

Pieniądze szczęścia podobno ci nie kupią, ale dobry sen tak. Tak przynajmniej potwierdza wiele badań i specjalistycznych obserwacji. W ich myśl, odpowiednia ilość snu to gwarancja dobrego samopoczucia, większej efektywności w działaniu i odporności na stres. Wyspana mama jest mamą bardziej cierpliwą i chętną do podejmowania aktywności. Więcej potrafi dać swoim dzieciom, a i rzeczywistość odbiera jako bardziej optymistyczną. Dlatego też droga mamo nie odmawiaj sobie okazji do snu. Korzystaj z krótkich drzemek, poproś partnera o przejęcie na siebie obowiązku robienia śniadania w weekendy - każdy manewr jest dobry jeśli tylko ma ci zagwarantować więcej czasu na regenerację organizmu.

wykorzystaj swoje wrodzone zdolności

W czym jesteś dobra? Lubisz tańczyć? Śpiewasz? Masz bzika na punkcie pieczenia ciasteczek, a może kochasz sport? Każda czynność, którą kochasz daje ci mnóstwo pozytywnej energii. Wykorzystaj to i przelej ją na rodzinę i życie domowe. Marzyłaś o zostaniu piosenkarką i nic z tego nie wyszło? Co powiesz na koncert podczas robienia śniadania? Takie pozorne "wygłupy" to multiwitaminowa pigułka dla całej rodziny i dużo śmiechu, a co do dobroczynnych właściwości tego ostatniego chyba nie ma się co spierać. Zastanów się więc jak wykorzystać to, co cię nakręca dla dobra całej rodziny. Ty będziesz szczęśliwa robiąc to, co cię "kręci", a twoi bliscy na pewno odczują promieniującą radość i zadowolenie.

smakuj chwilę

Tempo w jakim przyszło nam żyć często wysysa z nas radość i pogodne nastawienie. Żyjemy w pogoni i jak piłeczka pingpongowa odbijamy się od tematów praca-dom-obowiązki. W takim wyścigu ciężko o chwilę wytchnienia, a właśnie o nią powinnaś zadbać ze szczególną uwagą. Nie chodzi tu o jakieś nadzwyczajne momenty, w których celebrować będziesz wielkie wydarzenia z życia rodziny. Zacznij od 3, 5, 10-minutowych "sesji", podczas których zatrzymasz biegnący ślepo przed siebie czas. Uwolnij myśli, wyłącz myślenie o najbliższej i dalszej przyszłości i skup się na chwili. Zacznij rozglądać się wokół siebie, dostrzeż ludzi, rzeczy i czynności. Wsłuchaj się w dźwięki i poczuj zapachy. Po prostu na chwilę zrób sobie taką "stop-klatkę" i zrelaksuj się. Przez chwilę popatrz na świat nie przez pryzmat codziennego kieratu, ale jak neutralny obserwator spoglądający na płynący z nurtem rzeki liść. Zbieraj takie chwile w trakcie dnia jak najczęściej. Będziesz spokojniejsza i szczęśliwsza.

Tagi: szczęście, relaks, szczęśliwa mama

Podobne artykuły:

 • Fajna Mama Tygodnia: Karola_Szura

  Fajna Mama Tygodnia: Karola_Szura

  Szymon i Antoś na pewno będą dumni ze swojej nieustraszonej mamy. My cieszymy się, że od listopada 2011 mamy ją w naszym fajnym gronie. Dziś o sobie i urokach macierzyństwie opowie wam ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: MamaMai

  Fajna Mama Tygodnia: MamaMai

  "Nie zapominaj o sobie i o swoich przyjemnościach, bo szczęśliwa mama = dobra mama = szczęśliwe dziecko" - ze wszystkich cennych rad, które znaleźliśmy w rozmowie z Martą, ta wydaje się ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: kasiulka25

  Fajna Mama Tygodnia: kasiulka25

  Kasia jest niesamowita - nic więcej nie przychodzi nam do głowy, by opisać tę drobną, silną i przepełnioną miłością osóbkę. Poznajcie jej wspaniałą rodzinę. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: lola79

  Fajna Mama Tygodnia: lola79

  W życiu nie zgadniecie, co Wiola robi, by rozbawić swoją córeczkę. Naprawdę żałujemy, że nie możemy tego zobaczyć. Poza tym, posłużyła się naszym ulubionym aforyzmem o rodzicielstwie. Więcej »

Komentarze

 1. konwalia 10 października 2012, 18:49

  Wiadomo-szczęśliwa mama=szczęśliwe dziecko. :) Dziecko jest ważne, najważniejsze ale ważna jest też chwila dla siebie. Warto mieć hobby czy choć czas na spacer, zrobienie czegoś dla siebie. :)

 2. adam1 (Gość) 15 października 2012, 22:47

  Szczęście dziecka zaczyna sie od poczęcia dlatego zawsze podczas badań i porodów był tatuś swego dziecka a nie obłuda i izolacje bo się go wstydzimy a ginekologa nie zakłamane to jest.Pełne otwarcie na ojca dziecka i bez tematów tabu i sekretów najważniejsza jest rodzina potem koledzy czy koleżanki.Wspólny poród i badanie to podstawa zdrowego związku.Kłamstwem jest,że wspólny poród wpływa na współżycie seksualne!!!.