Poleć znajomym

5 kroków do bycia szczęśliwszą mamą

Autor: , 6 kwietnia 2012 w Mama i Tata, Komentarze (1) »

Na wypadek jeśli jeszcze tego nie wiesz: perfekcyjna mama nie istnieje, a próby osiągnięcia takiego stanu skończą się tym, że będziesz wycieńczona, nieszczęśliwa i rozgoryczona.

Przywykłyśmy do kontroli i wysokiej kompetencji w wielu dziedzinach życia, ale macierzyństwo po prostu tak nie działa. „Bycie szczęśliwą matką polega na pogodzeniu się z chaosem” – twierdzi dr Amy Tiemann, autorka poradnika dla świeżo upieczonych mam.

Jednak w zawieszeniu między tym, co mówią książki a oceną płynącą od innych matek – nie mówiąc już o presji, jaką same się obarczamy – uśpienie własnego perfekcjonizmu nie jest łatwym zadaniem. Według Tiemann, należy zacząć od następujących kroków:

1. Ustal priorytety

Nie możesz przez cały czas działać na pełnych obrotach, bo przegrzejesz się jak silnik, któremu zabrakło oleju. Zdecyduj, jakie cele są dla ciebie najważniejsze, skup na nich całą energię, a resztę po prostu odrzuć. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez treningu, ale twoja rodzina może obejść się bez dwudaniowego obiadu, wrzuć kilka składników do parowaru i idź pobiegać. Jeśli radość sprawiają ci spacery z dzieckiem, czytanie lub nauka języka obcego, przymknij oko na stertę rzeczy czekających na wyprasowanie.

2. Pozbądź się poczucia winy

Jeśli nastawiasz się na bycie perfekcyjną, zawsze towarzyszyć ci będzie poczucie beznadziei i porażki. Jednak jeśli zastanowisz się, skąd bierze się twoje poczucie winy, łatwiej ci będzie sobie z nim poradzić. Jeśli wyrzucasz sobie, że poświęcasz zbyt mało czasu na czytanie dzieciom, spróbuj to zmienić – patrz punkt 1. Jeśli martwi cię coś, co jest poza twoją kontrolą – na przykład to, że twoje życie zmieniło się odkąd zostałaś mamą lub to, że twoje dziecko rozwija się wolniej od rówieśników – wykonaj świadomy wysiłek, by o tym nie myśleć, tylko przeć do przodu i zmieniać to, na co masz wpływ.

3. Nie rób kariery macierzyńskiej

Bycie mamą to najważniejsze zadanie w twoim życiu, ale nie oznacza to, że zawsze musisz zbierać laury. Jesteśmy pierwszym pokoleniem matek, które sprofesjonalizowały macierzyństwo. Wiele wykształconych, nastawionych na karierę mam przenosi zawodowe ambicje na wychowywanie dzieci, a takie podejście ma wysoką cenę. Z badań wynika, że kobiety, które traktują macierzyństwo jak karierę i próbują kontrolować każdy aspekt życia w rodzinie są mniej szczęśliwe i odnoszą mniejsze sukcesy niż matki stosujące luźniejsze podejście.

4. Przestań porównywać

Łatwo jest wpaść w pułapkę porównywania się z innymi matkami, które - jak się wydaje - doskonale ze wszystkim sobie radzą, ale musisz uwierzyć, że to tylko część prawdziwego życia i nie jest ci dane oglądać całej prawdy. Często porównujemy się do wyidealizowanego obrazu matki, superkobiety, fantazji, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zamiast dać się zżerać zazdrości, skup się na tym, co ciebie czyni świetną mama, co jest najlepsze dla twojej rodziny i co daje ci największe szczęście. I broń Boże nie porównuj swojej pociechy z innymi dziećmi. Nie pozwól, by na twoją samoocenę wpływał fakt, że twój syn wolniej biega, a córka nie potrafi pięknie rysować. Nie bądź perfekcyjną matką i nie oczekuj tego od innych. Każdy ma prawo do słabości, a słabości twoich dzieci nie czynią cię gorszą matką.

5. Zmień sposób myślenia

Dążenie do doskonałości może drastycznie wpłynąć na twoją umiejętność zachowania równowagi między pracą a życiem rodzinnym. Badania wykazują, że perfekcjonizm jest największą przeszkodą do osiągnięcia takiej harmonii. Nie staraj się zawsze dawać z siebie wszystkiego na obydwu polach, lecz raczej myśl o nich jak o gorących sezonach. Jeśli jesteś odpowiedzialna za ważny projekt, nie wyrzucaj sobie, że nie poświęcasz rodzinie 100-procentowej uwagi, ale kiedy przychodzi czas na wspólne wakacje, urlop to rzecz święta. Pilnuj tylko, by w żadnym sezonie nie zatrzymywać się na dłużej – jeśli zauważysz, że twoja praca to niekończące się pasmo ważnych projektów, zastanów się, czy naprawdę warto – tylko wtedy wkroczysz na drogę do bycia prawdziwie szczęśliwą mamą.

Tagi: rodzicielstwo, szczęśliwa mama, wychowanie dzieci, mama w pracy

Podobne artykuły:

 • Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Każdy ma jakiś pomysł na to, jak zapewnić dziecku szczęście. Dla jednych to wczesne lekcje języków obcych, dla innych szeroko komentowane bezstresowe wychowanie. A co na to nauka? Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: neri84

  Fajna Mama Tygodnia: neri84

  Mówi, że jej synek jest niepowtarzalnym prezentem od życia. My mamy wrażenie, że taka mama jak ona to też wyjątkowy dar dla dziecka. Poznajcie Martę. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: Myszka86

  Fajna Mama Tygodnia: Myszka86

  Dzielna, mądra, wrażliwa i przepełniona miłością - mama idealna? Na pewno FAJNA! Przeczytajcie ciepłą, wzruszającą rozmowę z Natalią. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: konwalia

  Fajna Mama Tygodnia: konwalia

  Ufa intuicji, nie przejmuje się błahostkami i kolekcjonuje dziecięce uśmiechy. Konstancja jest podwójnie szczęśliwą mamą bliźniąt. Jak daje sobie radę? Przeczytajcie same. Więcej »

Komentarze

 1. Margolcia 6 kwietnia 2012, 9:21

  przy bliźniętach jest o wiele więcej pracy :D