40 tydzień ciąży
Gratulujemy! To już ostatni tydzień ciąży. Możesz być zaniepokojona nadchodzącą chwilą porodu. Jeśli tylko poczujesz skurcze, albo zauważysz wzmożoną, wodnistą wydzielinę z pochwy, powinnaś natychmiast udać się do szpitala. To sygnał do porodu. Już niedługo zobaczysz swoje maleństwo.
Jak zmienia się Twoje ciało?
To już ostatni tydzień ciąży. Na pewno Twój brzuch jest maksymalnych rozmiarów, a Ty sama jesteś już mocno zmęczona i zniecierpliwiona czekaniem na pojawienie się dzidziusia.
Co możesz odczuwać?
Możesz czuć się podenerwowana, albo odczuwać strach przed zbliżającym się porodem, który tak naprawdę może się zacząć w każdej chwili. Jeżeli zauważysz wzmożoną, wodnistą wydzielinę z pochwy, zabarwioną lekko na zielono lub różowo, oznacza to, że wody płodowe właśnie odeszły, a poród zacznie się lada chwila. Taką samą oznaką są regularne skurcze. Jeśli je masz, powinnaś jak najszybciej udać się do szpitala.
Rozwój dziecka
Rozwój Twojego dziecka już się zakończył i jest ono w pełni ukształtowane. Podczas samego porodu w sercu i płucach Twojego maleństwa zajdą ważne zmiany. Warto zaznaczyć, że przed porodem wymiana tlenu i dwutlenku węgla odbywała się przez łożysko. Kiedy maluch się urodzi, pierwszy jego oddech spowoduje, że krew w jego płucach natleni się i dziecko zacznie normalnie oddychać.
Jak teraz wyglądam?
Jestem już całkowicie podobny do noworodka, którego niebawem ujrzysz. W Twoim brzuszku mam tak mało miejsca, że muszę być mocno skulony. Nie jest to najwygodniejsza pozycja, ale po porodzie pewnie też będę chciał być blisko Ciebie, aby poczuć się w pełni bezpieczny. Mam 52 cm długości i ważę 3,4 kg.
Zgadnij, co robię?
Ćwiczę odwracanie główki na boki. Wiercę się i kręcę, ale moje ruchy są mocno ograniczone. Nic dziwnego, w brzuszku nie mam już za wiele miejsca. Wkrótce będę mógł znów poruszać się bez przeszkód.
Odpowiadamy na pytania
Jak szybko wrócę do swojej wagi sprzed ciąży?
Będziesz musiała uzbroić się w chwilę cierpliwości, zwłaszcza jeśli przytyłaś dużo ponad podręcznikowe 11-13 kilogramów. Kilka z nich na pewno ubędzie ci zaraz po porodzie - dziecko oraz cały system, który przez ostatnie 9 miesięcy pozwalał mu się rozwijać, sprawią, że wynik na wadze będzie bardziej optymistyczny niż przed porodem. Z czasem kilogramy będą znikać. Tłuszcz będzie spalany podczas procesu laktacji, większa niż dotąd ilość krwi wróci do poprzedniego stanu, nagromadzona w organizmie woda będzie z czasem usuwana, co z pewnością zauważysz podczas częstych wizyt w toalecie. Tempo w jakim będziesz tracić kilogramy uzależnione będzie od aktywności (ćwicz i nie oszczędzaj sobie spacerów z wózkiem) oraz oczywiście od diety. Postaw na owoce, warzywa i zdrowe białka, a już niedługo organizm wróci do normy, a ty wskoczysz w ubrania sprzed ciąży.
W jakiej sytuacji i jak przyspiesza się poród?
Przyspieszanie porodu nie jest czynnością rutynową, nie robi się go również na prośbę rodzącej. Zawsze najlepiej jest, żeby poród odbywał się z zdrowy, naturalny sposób i we właściwym dla rodzącej i dziecka tempie. Niemniej jednak istnieją sytuacje, które zmuszają położną do przyspieszenia akcji porodowej. Indukcja porodu może mieć miejsce kiedy ciąża jest przenoszona, w przypadku kobiet z cukrzycą lub stanem przedrzucawkowym oraz wtedy, gdy skurcze porodowe słabną, stają się coraz rzadsze i gdy rozwieranie szyjki nie następuje. Przyspieszenie porodu może polegać na odklejeniu błon płodowych od szyjki macicy, przebiciu błon płodowych, domacicznym podaniu żelu z prostaglandyną lub podaniu oksytocyny.
Na jakie objawy porodu powinnam zwrócić szczególną uwagę?
Przeoczenie początku porodu zdarza się rzadko, ale nie jest niemożliwe. By tego uniknąć, jak również znalezienia się w kłopotliwej sytuacji, w której na przykład do porodu doszłoby w nieodpowiednim miejscu i bez fachowej asysty, zwróć uwagę na następujące symptomy. Jeśli zauważysz je u siebie, bądź gotowa, by udać się do szpitala.
- skurcze
W przeciwieństwie do skurczów Braxtona-Hicksa, których być może doświadczyłaś w trakcie ostatnich 9 miesięcy, skurcze porodowe są regularne, następują w coraz krótszym czasie, a ich intensywność jest coraz większa.
- ból
Odczuwasz ból w krzyżowo-lędźwiowej części, który może promieniować do przodu oraz skurcze przypominające bóle menstruacyjne.
- plamienie
Zauważyłaś krwistą wydzielinę z pochwy. Ma ona zazwyczaj gęstą konsystencję i może być zabarwiona na brązowo lub czerwono. Symptom ten oznacza, że czop śluzowy, który do tej pory zamykał szyjkę macicy wypadł. Jest to znak, że poród jest już blisko.
- rozwarcie
Tego objawu nie zauważysz sama. W trakcie akcji porodowej szyjka macicy stopniowo staje się coraz bardziej miękka i cienka, a ujście macicy coraz szersze, aż do osiągnięcia pełnego rozwarcia wynoszącego do 10 cm.
Pamiętaj, że samo odejście wód płodowych nie oznacza, że poród już się zaczął. Jeśli to jednak nastąpi, udaj się do szpitala. Pęknięcie pęcherza płodowego stwarza większe ryzyko infekcji i najlepiej byś była od tego momentu pod kontrolą lekarza.
Poleć znajomym