37 tydzień ciąży
Organizm matki jest bardzo obciążony, serce pompuje zdecydowanie większą ilość krwi. Powinnaś jak najwięcej wypoczywać. Możesz odczuwać ucisk w dole brzucha, który będzie Ci towarzyszył do dnia porodu. Dziecko waży około 3 kg i mierzy 50 cm. Jest przygotowane do przyjścia na świat, choć cały czas nabiera tkanki tłuszczowej, a jego płuca się rozwijają.
Jak zmienia się Twoje ciało?
Twój organizm jest mocno obciążony, a serce pompuje 45% więcej krwi niż zwykle. Powinnaś jak najwięcej wypoczywać. Wiązadła w miednicy zaczynają się rozciągać, a to z powodu nacisku główki dziecka na kości.
Co możesz odczuwać?
Możesz zacząć odczuwać ucisk w podbrzuszu, który w kolejnych dniach będzie narastał. Jest to sygnał tego, że dziecko zaczyna przyjmować pozycję do porodu. Możesz doświadczyć tzw. rwy kulszowej, czyli zjawiska drętwienia, mrowienia i osłabienia mięśni, którym towarzyszą dolegliwości bólowe w jednej lub obu nogach. Chodzenie może być dla Ciebie coraz bardziej uciążliwe. Niektóre panie mają nawet wrażenie, ze dziecko niepostrzeżenie może im wypaść, co oczywiście nigdy się nie stanie. Niepokój i podniecenie związane z porodem i jego przebiegiem, to całkiem normalna reakcja.
Rozwój dziecka
W zasadzie, główny rozwój dziecka już się zakończył i jest ono w pełni przygotowane do życia poza Twoim organizmem. Od tego tygodnia nabiera ono sił i tkanki tłuszczowej – około 25 gram dziennie. Tłuszcz pomoże małemu organizmowi utrzymywać stałą temperaturę ciała oraz poziom glukozy we krwi. Dziecko ciągle rośnie, ale nie jest to dynamiczne tempo. Komórki mózgowe Twojego maleństwa w dalszym ciągu mnożą się i rozwijają, a sytuacja ta będzie miała jeszcze miejsce w kilka miesięcy po porodzie. Jeśli oczekujesz chłopca, to w tym okresie jądra zwykle zstępują do moszny.
Jak teraz wyglądam?
Wyglądam teraz tak, jak w chwili porodu. Nie zmieniają się już moje główne cechy, choć pewnie jestem trochę mniejszy od donoszonego noworodka. Ważę prawie 3 kg i mierzę 50 cm, jeśli rozprostuję nóżki, a na to nie mam już miejsca.
Zgadnij, co robię?
Moja główka zaczyna się obniżać i jest usytuowana pomiędzy kośćmi Twojej miednicy. Może Ci się wydawać, że ruszam się mniej aktywnie, ale po prostu mniej czujesz moje starania.
Odpowiadamy na pytania
Czy zgaga, która męczyła mnie całą ciężę, nie powinna minąć? Jak sobie z nią radzić?
Niestety nie zawsze tak jest. Pod koniec ciąży zgaga często powraca lub nasila się. Dzieje się tak w miarę jak twój żołądek wypychany jest coraz wyżej przez powiększająca się macicę. Nacisk na żołądek powoduje cofanie się kwasów żołądkowych i palące uczucie w przełyku.
Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości jedz mało a często i nigdy późno w noc. Unikaj ostrych przypraw, pij mleko lub przetwory mleczne. Jedz migdały - doskonale neutralizują kwasy żołądkowe. Leżąc w łóżku podeprzyj ramiona poduszkami lub połóż pod wezgłowia łóżka kilka cegieł.
Co to oznacza, że dziecko znajduje się w pozycji potylicowej tylnej?
Oznacza to, że w chwili urodzenia dziecko ułożone jest tyłem do tyłu twojego ciała, mimo iż w I fazie porodu może odwrócić się plecami do przodu twojego ciała (ułożenie potylicowe przednie), które jest najbardziej korzystne.
Co zrobić, aby dziecko ułożyło się w najlepszej pozycji do porodu?
Możesz zrobić kilka ćwiczeń, które ułatwią dziecku przybranie dogodnej do przyjścia na świat pozycji. - Siedź, trzymając kolana poniżej bioder. - Stojąc, pochyl się lekko na tyle, na ile jest to możliwe, np. nad blatem kuchennym. W ten sposób dajesz dziecku więcej miejsca na obrót. - Pływaj żabką. - Uklęknij i przyj się na worku sako np. oglądając telewizję.
Co dalej?
Zobacz jakie ważne rzeczy czekają Cię w następnym tygodniu! To już 38 tydzień!
Zacznij kompletować wyprawkę dla noworodka. Zobacz nasze propozycje co potrzeba.
Zobacz listę rzeczy jakie musisz wziąć do szpitala na poród.
Przeczytaj co piszą przyszłe mamy na naszym forum oczekując na dziecko
Spodobał Ci się artykuł? Kliknij Lubię to :-)
Poleć znajomym