36 tydzień ciąży
Twoja macica jest już 1000 razy większa niż przed ciążą i naciska na pęcherz moczowy, co powoduje częstszą potrzebę wizyt w toalecie. Twój brzuch mógł się znacznie obniżyć, co jest oznaką ułożenia dziecka do porodu. Twój maluch rośnie i nabiera tkanki tłuszczowej, ale nie tak szybko jak w ostatnich tygodniach. Jest w pełni ukształtowany, ale gdyby urodził się już teraz, uznano by go za wcześniaka.
Jak zmienia się Twoje ciało?
Twoja macica nadal się powiększa, aby dziecko miało w niej wystarczająco dużo miejsca. Jest już 1000 razy większa niż przed ciążą. Twój brzuch mógł się znacząco obniżyć i jest to sygnał, że dziecko ustawia się w górnym odcinku kanału rodnego. Dzięki temu na pewno swobodniej będziesz mogła oddychać, a nieznośna zgaga ustąpi.
Co możesz odczuwać?
Wzmożona potrzeba oddawania moczu jest teraz jeszcze bardziej nagląca. W ciągu całego 3 trymestru ciąży powinnaś przytyć około 5 kg, przez co możesz czuć się trochę ociężała.
Rozwój dziecka
Rozwój Twojego maleństwa ma się już ku końcowi. Gdyby jednak dziecko urodziło się już teraz, uznano by je za wcześniaka. Płuca dziecka dojrzewają każdego dnia, a pod skórą gromadzą się zapasy tkanki tłuszczowej. Maluszek czerpie z Twojego organizmu wapń, niezbędny do wzmocnienia jego kości. Dziecko nie ma jeszcze zamkniętych kości czaszki, a elastyczna konstrukcja główki pozwoli mu na bezproblemowy poród. Po porodzie kości czaszki na pewno będą się stopniowo zrastać.
Jak teraz wyglądam?
Prawdopodobnie wiesz już, jakie mam rozmiary, na podstawie badań położnej i lekarza. Moje policzki są wyraźnie zaokrąglone. Paznokcie już sięgają końcówek moich palców, dlatego po urodzeniu prawdopodobnie w krótkim czasie będziesz musiała mi je obciąć. Ważę około 2,8 kg i mierzę 37 cm zwinięty w kłębek, a 46 cm z wyprostowanymi nóżkami.
Zgadnij, co robię?
Ruszam się bardzo często, ale brakuje mi miejsca. Powinnaś czuć przynajmniej 10 moich ruchów w ciągu dnia. Polegają one już raczej na wierceniu się, niż kopaniu nóżkami. Kręcę się, próbując przybrać najbardziej wygodną pozycję, co możesz odczuwać. Słyszę Twój głos i wszystkie dźwięki, jakie Cię otaczają.
Odpowiadamy na pytania
Przyjmuję preparaty z żelazem, ale pojawiły się u mnie zaparcia. Czy powinnam je odstawić lub zacząć stosować środki przeczyszczające?
Jeśli lekarz zalecił nam przyjmowanie preparatów z żelazem w celu podleczenia anemii lepiej nie odstawiać ich samej. Rzeczywiście mogą one powodować zaparcia, ale nie tylko one są winne. Duży wpływ mają na taki stan rzeczy hormony ciążowe, które spowalniają perystaltykę jelit. Czasami wystarczy zmiana preparatu na inny (nie wszystkie mają taki sam skład) i problem się rozwiązuje.
Natomiast zdecydowanie odradzamy branie środków przeczyszczających na własną rękę. Dla ciężarnych lepsze są naturalne sposoby regulowania trawienia, np. picie soku z kiszonej kapusty, jedzenie suszonych śliwek lub picie kompotu z suszu. Ważna jest również odpowiednia dieta, bogata w błonnik oraz regularna aktywność fizyczna.
Mam problem z krwawiącymi dziąsłami. Czy ich choroby mogą spowodować przedwczesny poród?
Silna infekcja w jamie ustnej matki może zagrażać dziecku - gdyby doszło do przeniesienia przez układ krążenia drobnoustrojów. Ale takie sytuacje zdarzają się rzadko, dlatego nie warto martwić się na zapas. Z problemem krwawiących dziąseł boryka się wiele przyszłych mam. Przyczyną są hormony ciążowe, które poszerzają naczynia krwionośne. Dziąsła są silnie ukrwione, dlatego stają się rozpulchnione i podatne na urazy, nawet podczas zwykłego mycia zębów. Najlepiej w czasie ciąży stosować miękkie szczoteczki, delikatne pasty i płyny do płukania jamy ustnej. Warto też używać nici dentystycznej.
Często popuszczam mocz. Co zrobić z tym problemem?
W czasie ciąży okolice cewki moczowej, pochwy oraz odbytu otaczają mięśnie dna macicy, podtrzymujące narządy rodne oraz pęcherz moczowy. Są one dodatkowo obciążone, a poza tym rozluźniają je hormony ciążowe. Dlatego nawet niewielki wysiłek - kichanie, kasłanie czy śmiech - może powodować mimowolne popuszczeni moczu. Aby uniknąć przykrego zapachu, noś wkładki higieniczne zapachowe, które często zmieniaj. Dodatkowo ćwicz mięśnie Kegla, które zwiększają sprawność mięśni i zapobiegną obniżeniu się narządu rodnego.
Poleć znajomym