33 tydzień ciąży
Twoja macica znajduje się wysoko nad pępkiem, a Twój ośrodek równowagi zmienia się. Możesz czuć się ciężka i niezgrabna, ale do porodu już niedaleko. Zwiększone parcie na pęcherz i zgaga są typowe w tym tygodniu ciąży. Rozwija się system immunologiczny i płuca dziecka. Nabiera ono siły na życie poza Twoim brzuchem. Dziecko waży już około 2 kg.
Jak zmienia się Twoje ciało?
Twoja macica znajduje się już bardzo wysoko nad pępkiem. Prawdopodobnie przytyłaś około 10 kg, ale jest to norma względna. Jeśli przytyłaś mniej lub więcej nie powinnaś wpadać w panikę, tylko porozmawiać o tym z lekarzem. Może Ci być ciężko i niewygodnie z powodu większych gabarytów ciała.
Co możesz odczuwać?
Zwiększone napięcie związane ze zbliżającym się porodem, może czasem doprowadzić Cię do płaczu czy też do wybuchu złości. Takie reakcje są bliskie większości kobiet w ciąży, więc nie przejmuj się nimi, a daj upust swoim emocjom. Z uwagi na ułożenie dziecka i jego wielkość, parcie na pęcherz moczowy może być znaczne, dlatego też konieczne są częstsze wizyty w toalecie. Możesz cierpieć na niestrawność i zgagę, w wyniku wypychania żołądka ku górze.
Rozwój dziecka
Twoje dziecko bardzo intensywnie rośnie. Musi stać się bowiem większe, grubsze i ogólnie rzecz ujmując – silniejsze, aby móc utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała, dobrze się rozwijać i zwalczać infekcje. Cały czas rozwija się jego system immunologiczny. Główne organy Twojego dziecka są dobrze wykształcone, ale w końcowym etapie ciąży, w którym się znajdujesz, dojrzewają jego płuca.
Jak teraz wyglądam?
Wyglądam prawie tak samo, jak w chwili porodu, jednak jestem mniejszy i chyba bardziej delikatny. Moja skóra może Ci się wydawać bledsza, ale to z powodu zgromadzonej pod nią tkanki tłuszczowej. To ona sprawia, że moja skóra będzie gładsza, a ja sam pulchny z dołkami na łokciach i kolanach oraz charakterystycznymi fałdami na nadgarstkach i szyi. Ważę około 2 kg i mam 33 cm w skulonej pozycji.
Zgadnij, co robię?
Jestem dosyć aktywny, pomimo że brakuje mi miejsca na poważniejsze ewolucje. Wiercę się i kręcę, kopiąc przy okazji Twój brzuch i naciskając pupą na żebra.
Odpowiadamy na pytania
Mama skrzywiony kręgosłup. Czy urodzę naturalnie?
Jeśli skrzywienie jest duże może ono zmienić kształt drogi, przez którą dziecko przychodzi na świat. Dlatego poród naturalny może być w tym przypadku utrudniony. NA 2 tygodnie przed porodem lekarz oceni wielkość dziecka, zmierzy miednicę, weźmie pod uwagę stopień krzywizny kręgosłupa i zadecyduje o sposobie porodu (naturalne czy cesarskie cięcie). Jeśli poród siłami natury będzie możliwy warto wziąć pod uwagę sposób znieczulenia. Ponieważ przy skrzywieniu kręgosłupa odległość między kręgami zmniejsza się, anestezjolog może zaproponować inne, np. dożylne z dolarganu.
Czy w czasie ciąży można usunąć ząb?
W przypadku ostrego stanu zapalnego zęba trzeba go usunąć - także w czasie ciąży. Środki znieczulające nie mają negatywnego wpływu na płód ani nie przyspieszają porodu. Natomiast niewyleczony ząb jest siedliskiem bakterii. Nawet małe stany zapalane zębów mogą być też przyczyną nieprawidłowych badań, np. morfologii. O zęby warto więc dbać systematycznie i w czasie ciąży odwiedzać stomatologa regularnie.
Lekarz na podstawie badania USG stwierdził hipotrofię płodu. Co to jest i czy jest groźne dla dziecka?
Hipotrofia płodu występuje wówczas, gdy waga i wymiary płodu są zbyt małe w stosunku do wieku ciąży. Nie wiąże się to bezpośrednio z zagrożeniem dla dziecka. Z reguły rodzą się one i są później drobniejszej budowy. Przyczyny takiego stanu mogą być różne: wrodzone infekcje, cukrzyca, ciąża mnoga, leki stosowane podczas ciąży, palenie tytoniu, otyłość lub zbyt niski przyrost wagi w ciąży, nadużywanie alkoholu lub nieprawidłowe odżywianie się.
Poleć znajomym