28 tydzień ciąży
Możesz odczuwać skurcze Braxtona Hicksa, które są objawem prawidłowej ciąży. Macica naciska na przeponę i inne narządy wewnętrzne w Twoim brzuchu. Rozwijają się płuca dziecka, powstają pęcherzyki płucne, a jego ciało nabiera tkanki tłuszczowej. Na głowie Twojego maleństwa wyrastają włosy.
Jak zmienia się Twoje ciało?
Przybierasz cały czas na wadze, a Twój brzuch staje się cięższy i większy. Twoje ruchy są nieco pozbawione gracji, ale takie już są uroki ciąży. Niedługo znów wszystko wróci do normy, a Ty będziesz mogła cieszyć się nie tylko piękną talią, ale i maleństwem. Dno Twojej macicy znajduje się już 8 cm nad pępkiem i znacząco uciska przeponę. Wysokość dna macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi około 28 cm. W tym czasie przyrost Twojej wagi może wynieść od 7,5 do 10,5 kg.
Co możesz odczuwać?
Możesz mieć problemy z oddychaniem i odczuwać skurcze Braxtona-Hicxa, dlatego też staraj się jak najczęściej odpoczywać. Jeśli czujesz się częściej zmęczona, połóż się. Takie stany są normalne w ciąży.
Rozwój dziecka
Twoje dziecko ma już rozwinięte część małych oskrzeli i oskrzelików w płucach, czyli pęcherzyków płucnych. Wzrasta ilość tkanki tłuszczowej w jego ciele, przez co łatwiej jest ustalić jego ułożenie podczas badania palpacyjnego brzucha. Jeśli nosisz w brzuszku chłopca, jego jądra prawdopodobnie zstąpiły już do moszny. Mózg dziecka szybko rośnie i przybiera bardziej pofałdowaną formę. Co prawda, nie powstają już nowe komórki nerwowe, a zmiany jakościowe w tych, które już istnieją.
Jak teraz wyglądam?
Moja głowa jest znacznie bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Włosy stają się coraz dłuższe, ale nadal są bardzo cienkie. Meszek płodowy na moim ciele stopniowo zaczyna zanikać, gdzieniegdzie pozostawały małe łatki w okolicy mojej szyi i ramion. Skórę mam wilgotną i lśniącą, dobrze pokrytą mazią płodową. Jest ona mniej pomarszczona i z dnia na dzień przybywa pod nią tłuszczyku. Rosnę i rozwijam się. Na mojej główce wyraźnie widać brwi i rzęsy. Ważę 1,1 kg i mierzę 26 cm, jeśli jestem zwinięty w kłębek, a 36 cm jak wyprostuję nóżki.
Zgadnij, co robię?
Poruszam się, naciskając i wypychając różne części Twojego brzuszka, informując Cię, że nie jest mi już wygodnie w takiej pozycji. Reaguję na hałas i inne dźwięki, także na Twój głos.
Odpowiadamy na pytania
Czy w tym trymestrze czeka mnie kolejne badanie USG? Czy muszę je wykonać?
Badanie USG nie jest konieczne, chyba że spodziewasz się więcej niż jednego dziecka, cierpisz na cukrzycę lub wysokie ciśnienie. Ponadto lekarz może zaproponować ci badanie tego typu w przypadku, gdy dziecko nie jest ułożone tak jak powinno lub łożysko znajduje się nisko, co mogłoby powodować komplikacje podczas porodu. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowej pracy łożyska, lekarz może zalecić ci wykonanie ultrasonografii dopplerowskiej, która za pomocą tego samego urządzenia bada przepływ krwi w ciele maluszka oraz w pępowinie. Jest to ważne ze względu na prawidłowy rozwój dziecka i pozwala lekarzowi oszacować, czy dziecko przyjdzie na świat w wyznaczonym terminie, czy też wcześniej i czy nie byłoby wskazane podjęcie jakiś kroków mających na celu ochronę jego stanu zdrowia.
Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia? Czego się tam nauczę?
Jeżeli jeszcze nie jesteś słuchaczką takiej szkoły, czas najwyższy poszukać kursu, który przybliży ci tematykę porodu. Oczywiście uczestnictwo w takiej szkole nie jest konieczne, ale pozwala kobietom ciężarnym na uzyskanie niezbędnych informacji dotyczących porodu oraz opieki nad dzieckiem. Tematyka zajęć obejmuje zazwyczaj:
fazy porodu,
informacje dotyczące potencjalnych interwencji medycznych,
zalecenia w kwestii przygotowania się do porodu,
omówienie pozycji porodowych,
informacje dotyczące technik relaksacyjnych oraz metod uśmierzania bólu,
omówienie technik oddychania,
opisanie i przećwiczenie opieki nad noworodkiem.
Niektóre szkoły rodzenia proponują również zajęcia fizyczne, które pomogą ci popracować nad formą przed porodem! Nie przejmuj się jeśli jesteś singielką. W ofercie szkół rodzenia na pewno znajdziesz dedykowany kobietom bez partnerów, a na zajęcia możesz również przyjść z osobą, która będzie ci towarzyszyć przy porodzie, przyjaciółką czy mamą.
Odczuwam dziwne bóle w pośladkach i drętwienie w nogach, zwłaszcza podczas ruchu. Czy to jest normalne?
Wspomniane objawy na tym etapie ciąży świadczą najprawdopodobniej o tym, że dokucza ci rwa kulszowa. Bóle, które odczuwasz spowodowane są uciskiem lub stanem zapalnym nerwu kulszowego znajdującego się w dolnej partii pleców. Nacisk ten wywołany jest macicą, która teraz ma już pokaźny rozmiar oraz główką dziecka napierającą na kości miednicze. Bóle kulszowe nasilają się w nocy (co znacznie utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia spokojny sen i przybranie wygodnej pozycji) oraz w trakcie aktywności fizycznej. Co więcej, oprócz bólu możesz doświadczać również przykrego drętwienia i mrowienia w pośladkach i nogach. Niestety, jak zapewne wiesz, nie wolno ci zażywać leków przeciwbólowych, a ulgi szukaj w masażach i pocieszającej myśli, że te przykre objawy ustąpią wraz z rozwiązaniem. Wypróbuj masaże, dużo odpoczynku, spanie na twardym materacu oraz staraj się utrzymywać prawidłową pozycję podczas chodzenia i siedzenia. Jeśli bóle są wyjątkowo dotkliwe, skonsultuj się z fizjoterapeutą.
Poleć znajomym