27 tydzień ciąży
Macica ma wielkość dyni, dlatego Twój brzuch może być już pokaźny. Masz więcej energii, ale nie powinnaś zapominać o codziennej porcji wypoczynku. Zmienia się wygląd Twoich brodawek sutkowych – stają się one większe i ciemniejsze. Rozwijają się płuca, wątroba i układ immunologiczny dziecka, a jego kości twardnieją.
Jak zmienia się Twoje ciało?
Dno macicy jest dobrze wyczuwalne około 7 cm nad pępkiem, zaś odległość dna macicy od spojenia łonowego wynosi jakieś 27 cm. Twoja macica ma wielkość dyni, a brzuch jest sporych rozmiarów. Wyraźnie widzisz, jak zachodzą zmiany w wyglądzie Twojego biustu. Piersi są pełne, a otoczka wokół sutka jeszcze bardziej ciemnieje, zataczając większy krąg na skórze piersi. Otoczka ta nazywana jest fachowo wtórną.
Co możesz odczuwać?
Czujesz się pełna energii i radosna. W związku ze wzrostem wagi możesz odczuwać problemy podczas chodzenia, siadania lub schylania się. Powinnaś dużo wypoczywać, ponieważ zwiększony wysiłek fizyczny może Ci zaszkodzić. Ciężar dziecka może wywierać duży nacisk na główne żyły w miednicy, dlatego możesz mieć problemy z hemoroidami.
Rozwój dziecka
Kości Twojego maleństwa powiększają się i następuje proces kostnienia. Mięśnie oraz narządy wewnętrzne w dalszym ciągu rosną, dzięki czemu z każdym tygodniem stają się silniejsze. Pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa, która będzie chronić maleństwo po urodzeniu. Doskonalą się płuca dziecka, wątroba i układ immunologiczny. W tym tygodniu wykształca się siatkówka oka.
Jak teraz wyglądam?
Mam już otwarte oczy i zacząłem mrugać powiekami. Wyglądam prawie tak samo, jak w momencie porodu. Być może tylko jestem troszkę szczuplejszy i mniejszy. Ważę już 1 kg i mierzę 34 cm z wyprostowanymi nóżkami. W pozycji skulonej mam 25 cm.
Zgadnij, co robię?
Kiedy Ty odpoczywasz lub śpisz, ja zazwyczaj jestem aktywny. Ćwiczę mięśnie, kopię i wymachuję rączkami. Na pewno czujesz mnie w sobie i możesz w pewien sposób się ze mną porozumiewać. Reaguję już na bodźce akustyczne, dlatego lubię, jak do mnie mówisz lub włączasz mi muzykę.
Odpowiadamy na pytania:
Mam mały brzuch i nie wyglądam na kobietę w ciąży. Czy powinnam się tym martwić?
Nie, jeśli dziecko rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze w kolejnych tygodniach ciąży dość równomiernie. To czy masz mały brzuszek czy też brzuch rozmiarów dyni uzależnione jest w dużej mierze od twojej budowy. Jedne kobiety pozostają przez całą ciążę filigranowe, z małym brzuszkiem, inne przybierają sporo na wadze, a ich brzuch jest duży. Wszystko to mieści się w granicach normy.
Mój brzuch twardnieje i napina się na kilka minut, a potem wraca do normalnego stanu. Czy to coś złego?
Prawdopodobnie to nic złego, tylko twoja macica zaczyna przygotowywać się do porodu. Napinanie się brzucha i jego twardnienie to znak, że mięśnie ćwiczą skurcze przed zbliżającym się porodem. Jeśli nie są one bolesne i regularne, nie musisz z tym nic robić. Możesz jedynie więcej odpoczywać, mniej obciążając swój organizm. Gdyby jednak pojawił się ból, silne uczucie napięcia i regularność trwania, niezwłocznie udaj się do lekarza na konsultację. Może to grozić wcześniejszym porodem.
Do którego tygodnia ciąży można uprawiać seks?
Nie ma w zasadzie ograniczeń, jeśli chodzi o seks w ciąży. Oczywiście sytuacja dotyczy ciąży niezagrożonej, przebiegającej prawidłowo i bez powikłań. Przeciwskazaniem do uprawiania seksu w ciąży są także infekcje dróg rodnych. Niektórzy lekarze zalecają zaprzestanie współżycia na 6 tygodni przed planowanym terminem porodu, z obawy przed wcześniejszym rozwiązaniem. Sperma powoduje bowiem rozluźnienie szyjki macicy, a orgazm może wywołać wcześniejsze skurcze. O tym, czy w twoim przypadku nie ma przeciwskazań do uprawiania seksu w ciąży porozmawiaj ze swoim ginekologiem.
Poleć znajomym