Poleć znajomym

24 tydzień ciąży

Autor: , 6 lipca 2010 w Kalendarz ciąży, Komentarze (60) »

Mogą wystąpić u Ciebie wcześniejsze skurcze porodowe, dlatego powinnaś znajdować się pod stałą opieką lekarza. Dziecko jest w pełni ukształtowane i nawet gdyby teraz przyszło na świat, miało by szansę przeżyć pod troskliwą opieką. Maluch intensywnie ćwiczy oddychanie, nabierając do płuc płynu owodniowego.

Jak zmienia się Twoje ciało?

Twój brzuszek może być już całkiem pokaźnych rozmiarów, ale nie jest to powszechnie obowiązującą regułą. Coraz bardziej napięta skóra może przyczynić się do powstania rozstępów. Mogła się u ciebie pojawić ciemna, niebieska linia, biegnąca od pępka do kości łonowej. Zniknie ona zaraz po porodzie. Być może Twój pępek zrobił się prawie niewidoczny, albo wręcz przeciwnie – jest wypukły i przypomina wentyl.

Co możesz odczuwać?

Zdarza się, że na tym etapie ciąży możesz zauważyć objawy przedwczesnego porodu. Występują one najczęściej w okresie letnim, kiedy panują upały. Przedwczesny poród może być spowodowany odwodnieniem organizmu, dlatego należy pić zwiększoną ilość płynów. Typowymi objawami przedwczesnego porodu są bóle, które podobne są do bólów menstruacyjnych. Występują wówczas skurcze, twardnienie macicy i jej unoszenie do góry, tępy ucisk w krzyżu i zmiana wydzieliny z pochwy na krwistą. Jeśli jakikolwiek objaw pojawi się u Ciebie, powinnaś jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem.

Rozwój dziecka

Dziecko jest już na tyle ukształtowane, że gdyby urodziło się przedwcześnie, miałoby szansę przeżycia na oddziale intensywnej opieki noworodkowej, pod czujnym okiem specjalistów i z pomocą respiratora, ułatwiającego oddychanie. Z dnia na dzień powstaje w płucach dziecka coraz więcej pęcherzyków płucnych. Twój maluch ćwiczy oddychanie, nabierając i uwalniając z płuc niewielkie ilości płynu owodniowego. Jego klatka piersiowa rytmicznie podnosi się i opada. Kości dziecka twardnieją od środka, ma ono również prawidłową ilość mięśni. Rytm mózgu Twojego malca wskazuje na taką samą aktywność, jak u noworodka po urodzeniu. Wzrost jego tętna oznacza, że ostre dźwięki wywołują u niego określone reakcje.

Jak teraz wyglądam?

Moja twarz wygląda teraz tak, jak w momencie narodzin, choć jest jeszcze nieco mniej zaokrąglona. Mam zamknięte oczy i wyraźnie widoczne brwi i rzęsy. Na mojej głowie wyrastają włosy i można nawet odróżnić ich kolor. Pokrywa mnie wydzielana maź płodowa i przykleja się do wszystkich włosków na ciele. Mierzę około 30 cm z wyprostowanymi nóżkami i 24 cm w pozycji skulonej, a ważę 550 gram.

Zgadnij, co robię?

W tym tygodniu nadal jestem bardzo aktywny, ponieważ mam dużo miejsca na swobodne ruchy. Mogę robić fikołki i inne akrobacje w Twoim brzuszku.

Odpowiadamy na pytania

To trochę śmieszne, ale odczuwam potrzebę ciągłego poruszania nogami. Czy to jest jakiś problem związany z zakończeniami nerwowymi?

Opisany przez ciebie problem to najprawdopodobniej zespół niespokojnych nóg, doświadczany przez około 15% kobiet spodziewających się dziecka. Kobiety z tym zespołem nie potrafią powstrzymać ruchliwości nóg i stóp, a objawy nasilają się wieczorem i nocą, co często przeszkadza w spokojnym odpoczynku. Przyczyny tej przypadłości nie zostały dokładnie określone i nie jest ona uważana za stan wymagający leczenia, niemniej jednak jej symptomy mogą być dość dokuczliwe i irytujące. Leki, które stosuje się, by ulżyć osobom nękanym przez zespół niespokojnych nóg niestety nie powinny być stosowane w ciąży, będziesz w związku z tym musiała po prostu przeczekać, aż objawy miną po urodzeniu dziecka.

Lekarz zalecił mi wykonanie testu tolerancji glukozy. Na czym to polega i po co się je wykonuje?

Test tolerancji glukozy zalecany jest ciężarnym kobietom pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. Ma on na celu sprawdzenie jak dobrze twój organizm radzi sobie z regulowaniem poziomu cukru, a dokładnie wykrycie cukrzycy ciążowej, zaburzenia metabolizmu dotykającego około 2-8% kobiet. Za wadliwą gospodarkę glukozą, czyli cukrem, w ciele ciężarnej odpowiedzialne są hormony ciążowe. To one wpływają upośledzająco na efektywność działania insuliny. Większość kobiet w ciąży produkuje jej wystarczająco dużo, by neutralizować nadmierną ilość cukru w organizmie. Jeśli jednak produkcja insuliny nie jest odpowiednia, w organizmie kobiety następuje rozwój cukrzycy ciążowej.

Badanie wykonuje się po 6-godzinnym poszczeniu, po którym pobiera się próbkę krwi stanowiącą bazę. Następnie ciężarnej podaje się do wypicia słodki roztwór, a później przeprowadza kolejne badania krwi w ustalonych odstępach czasu. Wyniki porównuje się z tabelą wyników prawidłowych.

Nie lekceważ tego badania, ani jego wyników. W przypadku rozpoznania wspomnianej przypadłości, niezbędne będzie przestrzeganie diety i w niektórych przypadkach leczenie insuliną. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować zaburzeniami w rozwoju, zwiększoną masą ciała płodu i co się z tym wiąże, potencjalnymi komplikacjami w trakcie porodu naturalną drogą. Cukrzyca ciążowa może być także powodem hipotrofii, czyli zmniejszonej masy płodu.

Zauważyłam pionowe przebarwienie na brzuchu biegnące od wzgórka łonowego do pępka. Co to jest i czy ono zniknie?

Ciemna linia, którą zauważyłaś na brzuchu to linea nigra, zwana również kresą czarną. Przebarwienie to ma postać wyraźnej linii biegnącej przez sam środek brzucha, od wzgórka łonowego, aż po linię żeber. U większości kobiet nie sięga dużo wyżej niż pępek. Przyczyną jej powstawania są zmiany w pigmentacji skóry i większego wydzielania melaniny. Przebarwienie to zniknie (w niektórych przypadkach jedynie zblednie) do kilku miesięcy po porodzie. Przebarwienia skóry pojawiające się u ciężarnych można łagodzić poprzez przyjmowanie suplementów z kwasem foliowym oraz wzbogacenie diety w produkty obfitujące w sole i estry tego kwasu (drób, warzywa liściaste). Zaleca się również stosowanie kremów z filtrami UV.

Zobacz filmy jak rośnie brzuch w ciąży

Kalendarz ciąży - wybierz tydzień:

Komentarze

 1. madziarka19 2 marca 2011, 8:00

  Już 30cm,szybko rośnie maluszek :)

 2. Evka28 (Gość) 16 marca 2011, 20:58

  30 cm moje 2 dziecko :) z tymi gramami to ma jednak ciut wiecej :)

 3. patryska_2007 (Gość) 27 marca 2011, 12:33

  moje malenstwo ma 640g , mam juz skurcze przedporodowe, takze zostalo mi 3 miesiace lezenia w lozku by dotrzymac malego

 4. Evka28 (Gość) 8 kwietnia 2011, 21:04

  Patryska_2007 wszystkiego dobrego i wytrwalosci :)

 5. Anka27 (Gość) 11 kwietnia 2011, 19:42

  Moje maleństwo też już chciałoby wyjść i też jest nieco wiekszy,daje mi niezłe kopniaki,szczególnie wtedy jak się zdenerwuje ....dziewczyny powodzenia

 6. Marta (Gość) 29 kwietnia 2011, 13:51

  24tc plus 2 dni, najprawdopodobniej dziewczynka bo 100% pewnosci nigdy nie ma :-) Julcia waży 658 gram i ma ok 30cm długośći :-)

 7. magda (Gość) 16 maja 2011, 13:27

  sluchajcie jestem w 23 tyg i nieczuje ruchow martwie sie

 8. milena (Gość) 16 maja 2011, 14:07

  Ja wlaśnie siedzę i czytam, a moje Maleństwo figluje w brzuszku, nawet mój mąż wczoraj pierwszy raz "Go" poczuł :)
  Ps. magda: wydaje mi się, że powinnaś już w tym okresie ciąży czuć Maleństwo, a co na to lekarz ??

 9. smerfetka (Gość) 3 czerwca 2011, 17:05

  Magda nic sie nie martw to nic niepokojacego jedne kobiety odczowaja ruchy dziecka w roznych miesiacach a niektore ich nie odczowaja do samego rozwiazania mialam taki przyklad w rodzinie :) i dziecko urodzilo sie zdrowe jak ryb
  a jesli lekarz nie ma zastrzezen widocznie jest ok a Ty pewnie jeszcze nie raz poczujesz swoje Malenstwo.. :)

 10. aga (Gość) 10 czerwca 2011, 18:38

  Mój synuś w 22 tyg ważył już ponad 700g Jak bedzie tak dalej urodze małego slonika :)

 11. Sylwia (Gość) 14 lipca 2011, 8:53

  własnie mi siee zaczął 24 tydz boli mnie krocze tak jakby mi sie rozchodziło.Martwie sie

 12. kendi26 (Gość) 21 lipca 2011, 12:29

  moja córeczka ma już 530g, ale dopiero zaczelam 24 tydzień więc pewnie pod koniec tygodnia bedzie więcej... sylwia nie martw się często pojawiają się bole krocza, u ciężarnych, ale zawsze jak cię cos zmartwi to skontaktuj sie ze swoim ginekologiem. pozdrawiam wszyskie przyszle mamuśki

 13. iga (Gość) 25 lipca 2011, 21:24

  kocham Cię Syneczku :* czekamy na Ciebie

 14. irmi27 (Gość) 27 lipca 2011, 18:23

  a ja jestem w 24 tyg i jeszcze nie znam płci, nie chce się maleństwo pokazać, jutro idę do lekarza może w końcu się uda :-)

 15. iwona (Gość) 3 sierpnia 2011, 17:48

  mój synuś rośnie, coraz bardziej daje mi się we znaki :-) Czasami pobolewa mnie podbrzusze ale mam nadzieje że to normalne no i mam bóle pleców :-( Poza tym wszystko ok i z niecierpliwością czekam kiedy przytulę pierwszy raz mojego synka :-)

 16. karola (Gość) (Gość) 6 września 2011, 9:18

  jestem w 24 tyg i moj misio coraz bardziej daje znac o sobie.

 17. dami 24(gość) (Gość) 16 września 2011, 10:13

  ja jestem 23tyg i 2 dni mały fika już od 16 tygodnia ale kręgosup to boli i to bardzo

 18. Sylwina (Gość) 20 września 2011, 12:07

  Aga, ja noszę pod sercem dziewczynkę i tez w 22 t.c. ważyła ok. 700 g. Wychodzi, że drugie słoniątko w drodze ;)

 19. Justyna (Gość) 24 września 2011, 16:01

  moja Nadia ma chyba ADHD :) jak leżę w łóżku to figluje jak prawdziwy cyrkowiec. Ech..gdyby nie ten bolący kręgosłup to wszytsko byłoby cacy.

 20. Aśka (Gość) 25 września 2011, 13:25

  A mój syneczek ma już 24 tygodnie, figluje szczególnie wieczorami jak się położę, kręgosłu też mi dokucza, ale poza tym wszystko jest ok, życzę powodzenia i wytrwałości przyszłym mamom

 21. mama (Gość) 28 września 2011, 12:47

  23tc.wczoraj mialam bole w kroczu,tak jak przed okresem.dzisiaj wszystko ok.slyszalam ze na takie doleglosci nospa pomaga.

 22. Bożena (Gość) 30 października 2011, 0:31

  Nasza Majeczka ma juz 24 tygodnie, termin na koniec lutego. Przytyłam już 10 kilogramów, odczuwam ból pleców.... mała przypomina o sobie najczęściej wieczorami. Wszystkiego Dobrego przyszlym rodzicom :-)

 23. Joasisko 1 listopada 2011, 9:34

  Moj synek ma 24 tygodnie. Fika,kopie mnie najchetniej w pecherz.Super.Bede musiala kupic pampersy,ale dla siebie,albo nie wychodzic z domu.Pozdrawiam!!

 24. Monika (Gość) 4 listopada 2011, 12:58

  witam :) Bożena ja też mam termin na końcówkę lutego ;) to moje pierwsze dziecko i ostatnio pani doktor powiedziała że dziewczynka waży 560gram i mam ułożenie miednicowe więc trochę się martwię że się nie przekręci dziecko i będę miała cesarskie cięcie ;(

 25. Izulka84 (Gość) 4 listopada 2011, 23:05

  Hejka ja też jestem w 24 tygodniu i mój mały karateka jeszcze sie nie odwrócił. Lekarz powiedział że ma czas do 36 tygodnia więc się nie zamartwiam :) Czuję się super! Tylko te moje sny takie wymyślne :) )