23 tydzień ciąży
Macica znacznie się powiększyła, a Ty sama przytyłaś około 7 kg od początku ciąży. W Twoim brzuchu rozwija się łożysko i znajduje się płyn owodniowy. Rosną kości i mięśnie dziecka, jak również wszystkie narządy wewnętrzne. Twój maluszek wyglądem już całkiem przypomina małego człowieka.
Jak zmienia się Twoje ciało?
Od chwili zajścia w ciążę prawdopodobnie przytyłaś już od 5 do 7 kg. Dodatkowe kilogramy widać na brzuszku, piersiach, udach, biodrach i pupie. Twoje krągłości są dobrze widoczne i chyba mało kto ma wątpliwości, że jesteś w ciąży. Dno macicy wyczuwalne jest około 4 cm nad pępkiem, a jej wysokość od spojenia łonowego wynosi około 23 cm. W Twoim ciele rośnie łożysko i wciąż powiększa się ilość płynu owodniowego. Macica umiejscowiona jest już nad pęcherzem moczowym, w wyniku czego czujesz ucisk.
Co możesz odczuwać?
Ruchy dziecka są dla Ciebie z całą pewnością odczuwalne. Możesz masować brzuszek i głaskać go, aby uspokoić dziecko, albo też pocierać i stukać w niego, przez co twój maluszek znów będzie kopać. Oprócz tego, powinnaś czuć się bardzo dobrze.
Rozwój dziecka
Rosną koście, mięśnie i wszystkie narządy wewnętrzne Twojego dziecka. Cały czas rozwijają się jego płuca. Bardzo aktywny jest mózg maluszka. Na tym etapie ciąży Twoje maleństwo woli smak słodki od gorzkiego.
Jak teraz wyglądam?
Mam za dużo skóry, dlatego wyglądam jak w za dużych śpioszkach. Meszek pokrywający moje ciało zaczyna ciemnieć i zdecydowanie wzrasta ilość lepkiej mazi płodowej na mojej skórze. Moje oczy nadal są zamknięte, ale już zaczynają nabierać koloru. Wyglądem przypominam miniaturkę człowieka, ponieważ wszystkie proporcje mojego ciała są już odpowiednie. Ważę od 400 do 460 gram i mierzę około 20 cm, jeśli jestem zwinięty w kłębek. Z wyprostowanymi nóżkami mam już od 23 do 26 cm.
Zgadnij, co robię?
Swobodnie się poruszam, wymyślając coraz to nowe zabawy. Mocno kopię, robię fikołki i rozpycham się, ile mogę. Bawię się pępowiną i okręcam się nią. Zwykle ruszam się, kiedy Ty odpoczywasz, dlatego jestem bardziej aktywny w nocy.
Odpowiadamy na pytania
Odczuwam dziwne bóle w biodrach. Z czym to jest związane?
Za bóle bioder, które odczuwasz, podobnie jak za wiele innych przykrych objawów towarzyszących ciąży, odpowiedzialne są hormony płciowe wydzielane w trakcie ciąży w większej ilości. Powodują one między innymi rozluźnienie wiązadeł przy stawach. W ten sposób organizm przygotowuje się do porodu. Hormony sprawiają, że elastyczność i ruchliwość stawów w biodrach i miednicy zwiększa się, a poród staje się łatwiejszy. Niestety proces ten, który trwa od początku ciąży nie należy do bezbolesnych i może powodować odczuwanie dyskomfortu, który ulega nasileniu w trakcie kolejnych tygodni ciąży. Im niżej płód będzie przemieszczał się w miednicy (tzn. im bliżej porodu), tym ból może stać się silniejszy. Będziesz musiała zagryźć zęby. Wypróbuj masaż i nie sięgaj po środki przeciwbólowe.
Na sutkach zauważyłam gęstą wydzielinę. Co to jest? Czy coś jest ze mną nie tak?
Płyn, który zauważyłaś to siara. Jest to gęsta wydzielina o lekko żółtym zabarwieniu. Jej zadaniem jest odżywienie dziecka w początkowych dniach życia zanim piersi podejmą właściwą laktację. Jej produkcja rozpoczyna się w piersiach w okolicach 16. tygodnia ciąży, ale w większości przypadków nie sączy się wcześniej niż w ostatnim trymestrze. Nie martw się jednak, przypadki wypływania już w drugim trymestrze są normalne. Jeżeli płynu jest więcej i powoduje to u ciebie dyskomfort, już teraz kup wkładki laktacyjne i włóż do miseczki stanika.
Zauważyłam u siebie zwiększoną ilość wydzieliny pochwowej. Czy to jakieś zakażenie? Czy to może zagrażać dziecku?
Większe ukrwienie narządów rodnych oraz hormony ciążowe (zwłaszcza estrogen), których teraz masz w ciele więcej niż dotychczas, powodują między innymi wzmożone wydzielanie śluzu wewnątrz pochwy. Upławy te mają zazwyczaj postać gęstego, śluzowatego płynu. Jeśli śluz jest przeźroczysty i nie pachnie brzydko, nie masz się czym martwić. Gdy zauważysz, że jest żółty, zielonkawy lub zabarwiony krwią i towarzyszy mu swędzenie oraz zaczerwienienie warg sromowych, zasięgnij porady swojego ginekologa. Bardzo możliwe, że zdiagnozuje zakażenie drożdżakami - dość częstą infekcję u kobiet w ciąży.
Poleć znajomym