22 tydzień ciąży
Krągłości powiększają się, a na wadze przybiera Ci kilogramów. Jesteś pełna energii i chęci do życia. Twoje dziecko jest czułe na dotyk i reaguje już na dźwięk. Ma dużo skóry, a na palcach zaczynają mu rosnąć paznokcie. Ma lepszą koordynację ruchową.
Jak zmienia się Twoje ciało?
Twoja macica jest dobrze wyczuwalna około 2 cm nad pępkiem, a jej wysokości od spojenia łonowego wynosi obecnie nawet ponad 22 cm. Twój brzuszek jest całkiem sporych rozmiarów, ale jeszcze daleko mu do stanu sprzed porodu.
Co możesz odczuwać?
Powinnaś czuć się teraz wyśmienicie i mieć spore pokłady energii. Mogą pojawić się u Ciebie bóle i skurcze kończyn, ale to całkiem normalny objaw dla ciąży. Co ciekawe, drugi trymestr ciąży, w którym obecnie jesteś, może objawiać się zwiększonym libido, czyli większą ochotą na seks. Dzieje się to z powodu zwiększonego ciśnienia krwi w pochwie i łechtaczce.
Rozwój dziecka
U Twojego dziecka wykształca się w tym tygodniu zmysł dotyku, przez co często będzie ono dotykać swojej twarzy i ssać kciuk. Maluch zaczyna być coraz bardziej świadomy poruszania kończynami. Dziecko słyszy, ale jedynie głośnie dźwięki, na które może żywiołowo reagować. W krótkim czasie jego słuch się jeszcze bardziej wyostrzy, dlatego powinnaś uważać na to, aby trzymać się z daleka od nieprzyjemnych, głośnych odgłosów, które mogą wystraszyć dziecko.
Jak teraz wyglądam?
Moja skóra wisi trochę zbyt luźno na moim ciele, ale to ze względu na niewielką jeszcze ilość tkanki tłuszczowej. Na palcach moich rąk i nóg rosną paznokcie, a linie oraz zgięcia na moich dłoniach, stają się lepiej widoczne. Mam już dobrze widoczne brwi, które mogę marszczyć. Ważę już około 375 gram i mierzę od 18 do 21 cm z wyprostowanymi nóżkami.
Zgadnij, co robię?
Bawię się nóżkami i rączkami, krzyżuję je i rozkładam. Wyciągam mocno głowę i schylam ją, by dotknąć mojej ręki. Lepiej już kontroluję ruchy własnego ciała i wiem, że poszczególne jego części są mocno ze sobą powiązane. Ćwiczę mięśnie, dlatego często możesz poczuć jak skaczę w brzuszku.
Odpowiadamy na pytania
Codziennie budzę się z kurczami w nogach. Jaka jest tego przyczyna?
Bolesne kurcze w nogach są dość typowym objawem ciąży, z którym zmagają się kobiety w drugim i trzecim trymestrze. Ich powodem jest między innymi coraz większa waga ciężarnej kobiety. Twoje mięśnie wykonują teraz cięższą pracę, by udźwignąć ciebie i rozwijające się maleństwo. Efekt przeciążeń odczujesz nocą, kiedy dotkliwy kurcz wybudzi cię ze snu. Inne spostrzeżenia lekarzy tłumaczą nocne kurcze nadmiarem fosforu i niedoborem wapnia w organizmie, jak również uciskiem rosnącej macicy na nerwy kończyn. By zminimalizować napady bolesnych kurczy kontroluj dietę. Ogranicz przetworzone wędliny, przekąski oraz gazowane napoje (źródło fosforu) i jedz pokarmy obfitujące w wapń. Gdy pojawi się kurcz pamiętaj o rozprostowaniu nogi, stawu skokowego i palców. Ulgę przyniesie ci także masaż lub przyłożenie ciepłego kompresu (termoforu).
Nie lubię nabiału, a wszyscy dookoła namawiają mnie do jedzenia go ze względu na zdrowie dziecka? Czy mają rację?
Twoi doradcy mają rację! Nabiał jest niezwykle ważny w diecie kobiety ciężarnej. Twoje dziecko cały czas się rozwija, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje między innymi dużych ilości wapnia, białka, witaminy D oraz fosforu. Dzięki nim jego kości, zęby, mięśnie, serce i komórki nerwowe będą prawidłowo się rozwijać. W trakcie ciąży powinnaś przyjmować codziennie około 1000 mg tego pierwiastka. Sięgaj po przetwory mleczne - kefiry, jogurty i chude sery, ale unikaj tych z dużą zwartością cukru i tłuszczu. Nie odmawiaj sobie również mięsa, najlepiej gotowanego oraz ryb. A jeśli naprawdę nie możesz się przemóc i na samą myśl o mleku, jego przetworach oraz jajkach robi ci się niedobrze, poproś lekarza w skazanie ci dobrego suplementu z wapniem.
Wszyscy dokoła mówią, że świetnie wyglądam. O co chodzi z tą "aurą" kobiet w ciąży?
Jeśli tak mówią, to tak zapewne jest! Nie odbieraj tych słów jedynie jako kurtuazji. Wiele kobiet w ciąży po prostu kwitnie. Dzieje się tak za sprawą hormonów płciowych. Dzięki nim skóra staje się bardziej nawilżona i gładka, paznokcie mocniejsze, a włosy są gęstsze (mniej ich teraz tracisz) i bardziej lśniące. Delikatnie różowe zabarwienie skóry to efekt większej niż dotąd zawartości krwi w organizmie. Dołóż do tego powabne zaokrąglenie rysów twarzy (na tym etapie ciąży pewnie jeszcze dużo nie przytyłaś) i pełniejsze kształty - i już wiesz skąd te komplementy. Ciesz się tym stanem, bo po urodzeniu dziecka organizm regeneruje się od kilku do kilkunastu miesięcy, co może się odbić na twojej urodzie.
Poleć znajomym