19 tydzień ciąży
Twój organizm zatrzymuje dużo wody, dlatego też ręce i stopy mogą puchnąć. Nacisk na układ nerwowy powoduje z kolei skurcze i drętwienia. Dziecko reaguje na dźwięk, ruch, dotyk i światło. Dużo więcej się rusza i możesz już to zarejestrować samodzielnie. Mózg dziecka i cały jego układ nerwowy jest już mocno rozwinięty.
Jak zmienia się Twoje ciało?
Niektóre kobiety w ciąży zauważają, że ich stopy powiększyły się. Przyczyną takiej sytuacji jest zatrzymanie znacznej ilości wody w organizmie i ogólne rozluźnienie więzadeł. Jeśli i Ciebie spotkała zmiana numeru stopy, to niestety będziesz musiała się do tego przyzwyczaić, ponieważ najczęściej jest ona trwała.
Co możesz odczuwać?
Mogą Cię spotkać skurcze oraz drętwienie nóg i rąk. Ta dolegliwość jest dosyć powszechna, choć trudno powiedzieć, jaka jest jej przyczyna. Najczęściej skurcze i drętwienia występują w nocy.
Rozwój dziecka
Dziecko zaczyna reagować na dźwięk, ruch, dotyk i światło. Jest o wiele bardziej świadome istniejącego, zewnętrznego świata, niż wcześniej. Jeśli usłyszy hałas może podskoczyć, lub poruszyć się mocno ze strachu. W mózgu Twojego dziecka, który połączony jest z mięśniami z pomocą nerwów, rosną miliony zupełnie nowych komórek. Dzięki temu jest ono w stanie bardziej kontrolować to, co robi. Co ciekawe, w jego ciele występuje dokładnie taka sama liczba komórek nerwowych, jak u Ciebie. Na tym etapie ciąży zaczyna rozwijać się system regulacji temperatury, zaś w okolicach klatki piersiowej, szyi i pachwin, zaczyna odkładać się substancja, zwana brązową tkanką tłuszczową. Łożysko ochraniające dziecko i dostarczające mu niezbędnych składników odżywczych, ma taką samą wielkość jak ono samo.
Jak teraz wyglądam?
Moje uszy już nie przylegają płasko do głowy, tylko lekko odstają. Pod zawiązkami moich zębów mlecznych zaczynają powstawać zawiązki zębów stałych. Skórę na całym ciele mam pomarszczoną i pokrywa ją woskowata substancja, zwana mazią płodową. Wydzielają ją moje gruczołowy łojowe. Maź chroni moje ciałko przed wodą i infekcją. Mam już 20 cm długości, jeśli wyprostuję nóżki i ważę około 180-230 gram.
Zgadnij, co robię?
Kopię już coraz częściej, ale moja mała stópka rzadko kiedy jest odczuwalna przez Ciebie. Potrafię dobrze kontrolować swoje ruchy, używając do tego celu stawów. Uderzam rączkami zaciśniętymi w pięści o wszystko, co mnie otacza. Muszę dużo ćwiczyć, aby rozwijać mięśnie. Umiem już zmieniać wyraz twarzy.
Odpowiadamy na pytania:
Kiedy zacznę czuć ruchy dziecka? Jak to się będzie objawiało?
Niektóre kobiety mogą już w tym miesiącu poczuć pierwsze ruchy dziecka. Te, które już wcześniej rodziły mogą rozpoznać ruchy nawet w 16. miesiącu. Jednak większość kobiet dopiero ok. 22. tygodnia ciąży czuje delikatne kopnięcia i poruszanie wewnątrz brzucha. W 19. tygodniu ciąży twoje dziecko jest w dalszym ciągu stosunkowo małe, dlatego czasem możesz nie czuć zbyt wiele. Stopa, która wykonuje te kopniaki nie ma więcej jak 2 cm, maleńka jest także rączka, która już teraz może się jednak zaciskać w pięść i uderzać o ścianki macicy.
Na ogół kobiety w ciąży wyczuwają pierwsze ruchy dziecka jako delikatne łaskotanie w dole brzucha, bulgotanie, przesuwanie lub popukiwanie w jednym miejscu (drobne kopniaczki). Niektórzy porównują je do trzepotu skrzydeł motyla, gdyż jest równie delikatne i subtelne. Nie martw się jednak, jeśli nie odczuwasz jeszcze ruchów dziecka. Wkrótce będą one silniejsze i zdecydowane, czasami nawet bolesne, ale jakże przyjemne. Postaraj się wyobrazić sobie dziecko wewnątrz ciebie, co robi, jak się porusza, czy się bawi czy śpi. To pozwoli ci łatwiej rozpoznać jego obecność w twoim ciele i nie pomylić jej z fizjologiczną przemianą materii.
Moje stopy nagle się powiększyły o rozmiar. Czy to normalne?
Tak. U niektórych kobiet w czasie ciąży, około 19 miesiąca, a nawet wcześniej, zaczyna dochodzić do zatrzymania wody w organizmie oraz rozluźnienia wiązadeł. To powoduje wzrost stopy, czasami już nieodwracalny. Większy rozmiar zostaje nawet po ciąży, co wcale nie oznacza, że stopa będzie spuchnięta i obrzmiała. Pijąc mniej nie wpłyniesz na jej zmniejszenie, dlatego odradzamy taką praktykę. Wręcz przeciwnie, zalecamy picie dużych ilości wody, która naturalnie będzie filtrowała organizm i usuwała z niego nadmiar soli, która często jest przyczyną zastoju wody w organizmie. Jeśli chcesz ulżyć stopom, ogranicz ilość soli w swojej diecie i stosuj łagodne balsamy chłodzące do pielęgnacji spuchniętych stóp.
Czy brak ochoty na seks w czasie ciąży jest normalny?
To jest normalne, ale też zależy od kobiety. Nie należy się zbytnio przejmować, gdy tej ochoty nam brakuje lub gdy mamy jej aż nadto. Odczucia seksualne mogą się zmieniać na różnych etapach ciąży. Na początku, gdy męczą mdłości i zmęczenie organizmu daje się we znaki, brak ochoty na seks jest jak najbardziej na miejscu i partner powinien wykazać zrozumienie w tej kwestii. W pierwszym trymestrze zdecydowanie trudno jest czerpać radość ze współżycia.
W kolejnych miesiącach sytuacja może się jednak poprawić, chociaż nie musi. W II i III trymestrze problemem może być powiększający się brzuch, który utrudnia ulubione pozycje seksualne. Czasami także przeszkadza świadomość, że nosisz w sobie dziecko. Zarówno tobie, jak i partnerowi. W tym drugim przypadku ty również powinnaś zrozumieć jego uczucia. Istnieją jednak inne formy okazywania sobie wzajemnej miłości niż seks, dlatego nie ograniczajcie swoich wzajemnych relacji jedynie do kontaktu cielesnego. Zawsze też możecie się poprzytulać, popieścić, zrobić wspólny masaż.
Poleć znajomym