16 tydzień ciąży
Twój brzuch i piersi cały czas powiększają się, a Ty sama możesz odczuwać zmęczenie, dlatego zalecany jest dłuższy wypoczynek. Dziecko wciąż rośnie, a jego układ nerwowy powoduje, że jego ruchy są lepiej skoordynowane. Główka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, ale ma już wyraźne cechy ludzkie.
Jak zmienia się Twoje ciało?
Twój brzuch powiększył się i wygląda, jakby był spuchnięty. Zaczyna też puchnąć błona śluzowa w Twoim nosie. Piersi od dawna się powiększają, więc na pewno zdążyłaś się już przyzwyczaić do ich większego rozmiaru.
Co możesz odczuwać?
Możesz mieć zatkany nos i krwawienie z nosa. Powodem takich dolegliwości są hormony – progesteron i estrogen, które powodują obrzęk w śluzówce nosa. Kobiety w ciąży powinny unikać kropli do nosa, a ulgę może Ci przynieść nawilżanie powietrza w pokoju, w którym sypiasz. Powinnaś znaleźć czas na wyciszenie się, odpoczynek i skoncentrowanie się na dziecku, które dorasta w Twoim brzuszku.
Rozwój dziecka
Twoje dziecko jest już w pełni ukształtowane i cały czas rośnie. Paznokcie na rączkach i nóżkach Twojego malucha są dobrze uformowane. Nosek i uszy znajdują się w odpowiednich miejscach. Głowa dziecka zajmuje teraz 1/3 wielkości całego ciała. Maluszek opróżnia swój pęcherz moczowy co 40-45 minut. Jego układ nerwowy rozwinął się już tak, że ruchy dziecka są znacznie lepiej skoordynowane. Kręgosłup dziecka jest mocniejszy, dzięki czemu może ono wyprostować głowę i szyję.
Jak teraz wyglądam?
Moja twarz ma wyraźne cechy ludzkie, szczególnie teraz, kiedy mogę wykonywać różne miny i grymasy. Umiem już trzymać bardziej wyprostowaną głowę, ziewać, a nawet ssać mój kciuk! Mierzę od 11 do 14 cm i ważę około 85 gram.
Zgadnij, co robię?
Już teraz możesz odczuwać, że poruszam się w Twoim brzuchu. Subtelnie obracam się i wiercę, robię to nieustannie, choć Ty będziesz miała problemy z rozpoznaniem, że to Ja daję o sobie znać. Przemieszczam się, zginam rączki i nóżki. Ogólnie, jestem bardzo aktywny.
Odpowiadamy na pytania
Lubię aktywność fizyczną i teraz, kiedy czuję się już lepiej, chciałabym do niej wrócić. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać?
Jeżeli ciąża nie jest w żaden sposób zagrożona, nie rezygnuj z ćwiczeń. Drugi trymestr bardzo sprzyja gimnastyce i różnego rodzaju aktywności fizycznej, która z pewnością przyniesie ci wiele korzyści w trakcie porodu i po nim. Pamiętaj żeby tempo ćwiczeń nie było zbyt energiczne, wystrzegaj się przegrzewania i unikaj długotrwałego leżenia na plecach i stania, gdyż takie pozycje utrudniają dopływ krwi do dziecka. Jeśli w trakcie ćwiczenia nie możesz jednocześnie mówić i ćwiczyć, to znak że tempo jest zbyt obciążające. Ze swoich treningów wyeliminuj również podskoki oraz wysokie podnoszenie nóg ponieważ stanowią obciążenie dla miednicy oraz stawów. Najbezpieczniejszą formą ćwiczeń jest chodzenie - to mało inwazyjny sposób na utrzymanie dobrej kondycji. Jest przyjazny dla stawów i będziesz mogła wykonywać go do samego końca. Dłuższe spacery i bardziej energiczne marsze dostarczą ci wystarczającej porcji tlenu i ruchu.
Podczas mycia zębów krwawią mi dziąsła. Nie miałam tego wcześniej. Czy jest to związane z ciążą?
Hormony ciążowe są odpowiedzialne między innymi za obrzmiałość dziąseł, które w trakcie ciąży stają się przez to bardziej wrażliwe na podrażnienia i stany zapalne. Nie bez znaczenia jest również zwiększająca się w organizmie matki ilość krwi. Pamiętaj, że właśnie teraz dziąsła mogą być bardziej niż zwykle narażone na zapalenia i równe stany infekcyjne, dlatego też powinnaś ze szczególną dbałością dbać o jamę ustną. Czyść zęby regularnie szczotką o miękkim włosiu i nie przesadzaj z myciem zębów. Przysłowiowe 2 razy dziennie wystarczy. Wolno ci używać nitki dentystycznej, ale również w jej przypadku będziesz musiała dołożyć starań, by nie podrażniać dodatkowo dziąseł.
Na badaniu dowiedziałam sie, że wysokość dna macicy jest duża jak na 16. tydzień. Powinnam się tym martwić?
Pomiar dna macicy dokonywany jest podczas rutynowych badań ginekologicznych w trakcie ciąży. Wykonuje się go taśmą mierniczą mierząc wysokość macicy od brzegu kości łonowej do samego szczytu. Ilość centymetrów powinna równać się ilości tygodni ciąży z dokładnością do dwóch centymetrów. Zdarza się jednak, że wynik pomiaru oraz przewidywana data porodu nie zgadzają się. Czasami u źródeł tej dysproporcji leży budowa sylwetki matki. Inne przyczyny to osłabienie mięśni macicy wcześniejszymi ciążami, wielopłodowość, duży rozmiar dziecka,włókniaki macicy lub zwykły błąd w pomiarze czy źle ustalona data poczęcia. Jeśli wynik pomiaru cie niepokoi, lekarz prowadzący może skierować cię na dodatkowe badanie USG, które rozwieje wątpliwości. W większości takich przypadków nie ma się czym martwić.
Poleć znajomym