15 mitów na temat ciąży
Ciąża z definicji to stan błogosławiony, ale nie oznacza to wcale, że przyszłe mamy ogarnia niczym niezakłócony błogostan. Garść babcinych przesądów i szczypta mądrości z grubo przedawnionych książek o macierzyństwie potrafią zgotować kobiecie 9 miesięcy pełnych paranoi, a ich lekarzom setki pytań, na które nie zawsze da się odpowiedzieć bez złapania się za głowę.
Istnieją też teorie, które trudno nazwać przesądami, bo są nie tyle śmieszne, co kontrowersyjne, i o takich właśnie będzie mowa. Yvonne Bohn, Allison Hill i Alane Park, ginekolożki zmęczone odbieraniem nocnych telefonów od matek, które zjadły surową rybę i pytają o możliwość płukania żołądka albo obudziły się leżąc na plecach i boją się, że to zagraża ich dziecku (przykłady z życia wzięte), postanowiły napisać książkę, w której obalają powszechne mity i wątpliwości związane z okresem ciąży. Wśród nich znalazły się następujące:
Mit #1: Masło kakaowe zapobiega rozstępom.
W rzeczywistości masło kakaowe sprawia, że skóra kobiety staje się wrażliwsza. Często po aplikacji pojawia się nawet alergia. Jeśli chcesz zachować sprężystą i gładką skórę (o ile to w ogóle możliwe), wybieraj przetestowane dermatologicznie preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży i zawsze konsultuj ich użycie z lekarzem.
Mit #2: W pierwszym i trzecim trymestrze nie można latać samolotem.
Latać możesz kiedy tylko chcesz. Problem pojawia się, jeśli podróż samolotem wywołuje u ciebie silne reakcje stresowe. Ponadto, niektóre linie lotnicze nie wpuszczają na pokład kobiet w trzecim trymestrze, ale głownie ze względu na strach przed przedwczesnym porodem i wymuszonym lądowaniem.
Mit #3: Kot musi się wyprowadzić!
Wraz z zajściem w ciążę nie musisz szukać domu zastępczego dla swojego futrzaka. Przenoszona przez koty toksoplazmoza może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płodu, ale istotny tu moment, w którym doszło do zakażenia. Jeśli kobieta zaraziła się przed zajściem w ciążę, nie ma powodów do obaw. Wytworzone przez organizm przeciwciała chronią płód i obecnie uważa się, że dziecko w żaden sposób nie jest zagrożone. Unikaj jedynie opróżniania kuwety.
Mit #4: Wędzony łosoś i surowe ryby są absolutnie zakazane.
Trudno w to uwierzyć, ale jedyne co panie doktor zalecają w tej kwestii to umiar oraz unikanie mięsa makreli, rekina i miecznika. Nie musisz odmawiać sobie małej porcji sushi (choć po tuńczyka sięgaj nie częściej niż raz w tygodniu w niewielkich porcjach – ok. 2 kawałków maki).
Mit #5: Trzymaj się z daleka od lakierowanych mebli.
To prawda, że w czasie ciąży kobieta powinna unikać kontaktu ze szkodliwymi substancjami chemicznym, ale biurko lakierowane na wysoki połysk nie stanowi absolutnie żadnego zagrożenia dla płodu.
Mit #6: W ciąży nie wolno farbować włosów.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do farbowania włosów w trakcie ciąży. Wybieraj jedynie farby, które nie zawierają amoniaku.
Mit #7: Nie podnoś rąk w górę.
Bzdura! No chyba, że planujesz wisieć na drążku lub porozwieszać w całym domu firanki.
Mit #8: Precz z kawą!
Nie dajmy się zwariować. Filiżanka słabej kawy na pewno nie zaszkodzi juniorowi.
Mit #9: W ciąży można spać wyłącznie na lewym boku.
W ciąży przebiegającej prawidłowo nie ma medycznych przeciwwskazań do spania na prawym boku czy na plecach. Pozycja na lewym boku jest rzeczywiście korzystniejsza i zalecana jako profilaktyka obrzęków, ale jeśli z jakichś powodów nie możesz spać na lewym boku albo obudzisz się w nocy leżąc na plecach, nie oznacza to, że zagrożone jest twoje dziecko.
Mit #10: Kształt i wysokość brzucha zdradzają płeć dziecka.
Żadne zewnętrzne oznaki nie świadczą o płci dziecka (pionowa kreska poniżej pępka i wygląd przyszłej mamy też nie!) Jeśli jednak upierasz się, by na ich podstawie zgadywać, czy to chłopiec czy dziewczynka, dobre wieści są takie, że masz 50% szans na trafienie.
Mit #11: Spacery przyśpieszają poród
Ani spacery, ani chodzenie po schodach, ani sprzątanie. Żadne „domowe” metody nie są w stanie przyśpieszyć porodu jeśli nie nadszedł na niego czas.
Mit #12: Ciężarna kobieta powinna jeść za dwoje.
Dziecko potrzebuje jedynie 300 dodatkowych kalorii dziennie, więc technicznie rzecz biorąc, powinnaś jeść za 1 i 1/5. Jeśli będziesz jeść za dwoje, urodzisz po prostu większe dziecko, co wiąże się akurat z kolejnym mitem...
Mit #13: Większe dziecko to zdrowsze dziecko.
Przeciętne dziecko waży około 3.40 kg. Większe dzieci narażone są na ryzyko rozwinięcia się cukrzycy i otyłości w późniejszym okresie życia.
Mit #14: Ciemne piwo zwiększa laktację.
Jedni lekarze polecają, inni grzmią z oburzenia. Prawda jest taka, że piwo może wywoływać stan relaksacji, który rzeczywiście może wpływać na laktację. Nie ma w tym jednak żadnego cudownego działania.
Mit #15: Małe piersi = trudności z wykarmieniem dziecka
Kobiety z małym biustem nie muszą obawiać się, że w ich piersiach zmieści się mniej pokarmu. Piersi nie są magazynem, a mleko wytwarzane jest na bieżąco. Gruczoł wytwarzający pokarm jest niemal taki sam, niezależnie od wielkości biustu.
Znacie jeszcze jakieś mity, które należałoby z całą stanowczością obalić?
Poleć znajomym