Poleć znajomym

10 przykazań samotnego rodzica

Autor: , 6 listopada 2012 w Dziecko, Komentarze (5) »

Jesteś samotną mamą? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, które być może pomogą ci znosić trud wychowywania dziecka w pojedynkę.

Bądź optymistyczna

Niejeden samotny rodzic skwituje taka radę "Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić". Prawda, to wcale nie jest łatwe zadanie, gdy cały dom, wychowanie i utrzymanie dziecka masz na swojej głowie. Zmagasz się z problemami codziennego dnia, a na dokładkę masz być może ból po rozwodzie lub śmierci partnera. Mimo wszytko wysil się jak możesz i zdobądź na uśmiech. Ze względu na własne zdrowie psychiczne, ale przede wszystkim dla swojego dziecka. Pamiętaj, że masz przy sobie bardzo spostrzegawczego obserwatora, który na dodatek chłonie wszystko z ciebie jak gąbka. Ucząc go teraz pozytywnego podejścia do życia (dając dobry przykład), będziesz szczęśliwsza kiedyś, gdy dziecko podrośnie i z pozytywnym nastawieniem będzie stawiało czoła życiowym wyzwaniom.

Ćwicz, nie zaniedbuj aktywności fizycznej, wysypiaj się i jedz zdrowo - to dobry fundament pozytywnego nastawienia do życia. A jeśli ci smutno, możesz czasem porozmawiać o tym z dzieckiem, ale koniecznie zapewnij je, że nie ono jest źródłem twoich zmartwień i że już wkrótce do waszych okien znów zaświeci słońce.

Zaplanuj czas dla siebie

Kolejne z wyzwań w życiu samotnego rodzica, które wymaga niezłego napocenia się i sprytnego żonglowania pracą, rodziną i domem. Ale ten trud się opłaca, a wygospodarowana dla siebie godzina to więcej zadowolenia z życia, pozytywnej adrenaliny i chęci do radzenia sobie z kolejnym dniem. I nie ważne jak spędzisz ten czas. Ma to być coś egoistycznie zarezerwowane dla ciebie. Domowe spa, wyjście do kina, kurs języka, spotkanie przy kawie, bieg w parku czy zakupy. To ma być czas jedynie dla ciebie. Bez dzieci. Bo dziecko kochasz ponad życie, ale czasem trzeba od niego odpocząć.

Poświęć czas dzieciom

Wychowywanie dzieci to nie tylko pranie koszulek, szykowanie jedzenia i doglądanie czy odrabiają zadania domowe. Tym co naprawdę je wzbogaca, rozwija i daje wiele wspaniałych wspomnień jest czas, który im poświęcisz w zabawie. Nie przejmuj się stertą niewyprasowanych t-shirtów i niepozmywanych naczyń. To tylko rzeczy i twoje poczucie obowiązku. Wybierz zabawę z dzieckiem, spacer, wspólne obejrzenie bajek, namalowanie obrazka czy zagranie w grę komputerową. Pozmywasz gdy zadowolone z dnia, pozytywnie zmęczone zabawą w parku pójdzie spać.

Pozbądź się poczucia winy

Samotni rodzice często czują się winni. Za rozpad związku, za brak czasu dla dzieci, za nieumiejętność radzenia sobie ze wszystkimi obowiązkami, za wszystko co powinni dać swoim dzieciom, a nie mogą. Dla własnego zdrowia psychicznego i samopoczucia powinnaś wyrzucić słowa "moja wina" ze swojego słownika i zamiast skupiać się na tym, czego nie możesz dać dzieciom, skoncentrować się i docenić to, co im dajesz i co udaje ci się osiągać każdego dnia. Jeśli wątpisz, że udaje ci się osiągnąć cokolwiek, zrób listę. Zobaczysz jak wiele zadań realizujesz w trakcie dnia. Bądź z siebie dumna.

Traktuj dzieci jak dzieci

Dla samotnego rodzica, dziecko często staje się kimś innym niż jedynie dzieckiem. Zaczyna być pocieszycielem, pomocą, towarzystwem, wsparciem. Musisz pamiętać jednak, że dziecko nie jest wyposażone ani w dojrzałe emocje, ani życiowe doświadczenie, by sprostać takiemu zadaniu. Ono będzie się starało pomóc ci instynktownie w sytuacji, w której się znaleźliście, ale dołóż starań, by nie obciążać go taką rolą. Gdy ci ciężko, czujesz się samotna, a frustracja bierze górę - porozmawiaj z rodziną, przyjaciółką lub znajdź osoby w podobnej sytuacji. A dzieciom pozwól zostać dziećmi. Ich beztroska, radość i optymizm mogą w konsekwencji przynieść ci więcej dobrego niż angażowanie ich w "domowe" sprawy.

Bądź szczera

Będąc samotnym rodzicem musisz być przygotowana na kłopotliwe i często bolesne pytania ze strony dziecka. "Dlaczego inne dzieci mają tatusia, a ja nie?", "Dlaczego ty i tatuś nie mieszkacie razem?", "Dlaczego tata nie chce się ze mną widywać?". Odpowiadaj na nie otwarcie, szczerze i dostosowując odpowiedź do wieku dziecka. Wytłumacz dlaczego tak się stało i przede wszystkim zapewnij o swoim uczuciu do niego i o tym, że jest bezpieczne. Możesz również rozważyć spotkania z psychologiem lub terapeutą, którzy pomogą wam uporać się z negatywnymi emocjami.

Bądźcie zgodni w kwestii wychowania

Dzieci potrzebują zasad i informacji o tym co jest dozwolone, a co nie. Jeśli jesteś rozwiedziona lub w separacji postaraj się dogadać z partnerem w kwestii metod wychowawczych i reguł, według których będziecie postępować z dzieckiem. Wychowanie dziecka traci wiele, a dziecko cierpi i wymyka się spod rodzicielskiej kontroli, gdy skłóceni ze sobą rodzice reprezentują sprzeczne postawy i podkopują wzajemnie swoje decyzje. To samo dotyczy innych osób, które w jakiś sposób uczestniczą w wychowywaniu twojej pociechy, na przykład dziadków.

Dbaj o codzienną rutynę

Rutyna zazwyczaj kojarzy się nam negatywnie. W życiu dziecka jest jednak ważna. Głównie dlatego, że daje mu poczucie bezpieczeństwa, eliminuje chaos i to co nieprzewidywalne. Postaraj się zaplanować plan dnia, posiłki, prace domowe i zajęcia członków rodziny tak aby dziecko wiedziało czego oczekiwać każdego dnia. To zredukuje stres i niepokój, który może mu towarzyszyć (na przykład po utracie jednego z rodziców). Jest jeszcze jeden plus. Dzięki rutynie będzie ci łatwiej "ogarnąć" cały tydzień i wykorzystać czas efektywnie.

Naucz się prosić o pomoc

Samotni rodzice często bywają przysłowiową Zosią-Samosią. To bardzo frustrujące i na dłuższą metę szkodliwe dla psychiki. Nie będziesz wszystkiego mogła robić sama, a czasem wręcz pożądana byłaby pomoc. Rozejrzyj się dookoła, popytaj rodzinę i przyjaciół. Na pewno znajdzie się ktoś kto będzie mógł cię odciążyć. Dobrym pomysłem jest również nawiązanie kontaktu z osobami w podobnej sytuacji - szukaj na forach internetowych i portalach o tematyce rodzinnej. Spotkaj się z taką samotna mamą. Może uda się wam połączyć siły.

Podejdź z głową do finansów

Utrzymanie rodziny w pojedynkę to nie lada wyczyn. Dlatego też zarządzaj pieniędzmi z głową. Dokładnie przemyśl co jest potrzebne, a bez czego można się obejść. Co można kupić taniej i gdzie? A może zrobić samemu? Wiele samotnych mam z powodzeniem szyje dla swoich dzieci i umiejętnie "zarządza" jadłospisem dzieci. Naucz się planować wydatki i co miesiąca postaraj odłożyć pieniądze na edukację czy wakacje dzieci. A masz pomoc na przykład ze strony swoich rodziców, pomyśl o dodatkowej pracy lub podniesieniu kwalifikacji.

Tagi: utrzymywanie rodziny, samotny rodzic, samotna matka, samotne wychowywanie dzieci

Podobne artykuły:

 • 10 błędów, które często popełniają rodzice

  10 błędów, które często popełniają rodzice

  Niektórzy rodzice zamiast przygotowywać swoje dziecko na drogę, którą będzie musiało pokonać, przygotowują raczej drogę dla swojego dziecka - usuwają z niej wszelkie przeszkody, wytyczają ... Więcej »

 • Hiszpańskie dzieci muszą być posłuszne

  Hiszpańskie dzieci muszą być posłuszne

  Szacunek dla rodziców i sumienne odrabianie prac domowych mogą być objęte rygorem prawnym. W hiszpańskim parlamencie zaproponowano właśnie nowelizację ustawy o ochronie nieletnich, w której ... Więcej »

 • Konkurs na Dzień Mamy

  Konkurs na Dzień Mamy

  Dla nas każdy dzień jest świętem mamy, ale 26 maja to dzień, który zasługuje na szczególną oprawę. Z tej okazji mamy dla was konkurs i przy okazji zapraszamy do współtworzenia 10 ... Więcej »

 • Dzieci a rozwód

  Dzieci a rozwód

  Dla większości dzieci wiadomość o rozwodzie jest ogromny szokiem, poczuciem bezradności, utratą bezpieczeństwa. Wiele też zależy w jakim wieku jest dziecko i na ile jest w stanie zrozumieć ... Więcej »

Komentarze

 1. Aneczka (Gość) 7 listopada 2012, 20:21

  Dzieki za ten artykuł

 2. Myszka86 8 listopada 2012, 13:20

  Również dziękuję :)

 3. Samotny Rodzic (Gość) 28 listopada 2013, 18:40

  Dzień dobry,

  kilka dni temu ruszyliśmy z serwisem społecznościowym dla samotnych rodziców.
  Sam tego doświadczyłem i wiem, że nie jest to dobre rozwiązanie zarówno dla samego dziecka jak i rodzica.
  Moja historia jest trochę skomplikowana, nie jestem z matką mojego syna, widujemy się dość często, oczywiście musiałem o to zawalczyć niestety w sądzie.
  Dopiero gdy sam doświadczyłem takich przeżyć wiem, że takich jak ja jest więcej i ciężko poradzić sobie z takimi problemami.
  Serwis powstał z myślą wzajemnej pomocy.
  Chcemy aby osoby o podobnych problemach nie były samotne, chcemy sobie wzajemnie pomagać, doradzać i wspierać.
  Pozwoliłem sobie napisać do Państwa ponieważ chcemy tworzyć nie tylko serwis społecznościowy, ale chcemy również publikować artykuły takie jak ten.
  W związku z czym czy mógłbym prosić o podsyłanie materiałów informacyjnych abyśmy taką informację mogli umieścić w serwisie?

  Dziękuję i pozdrawiam

 4. Samotny Rodzic (Gość) 28 listopada 2013, 18:41

  Zapomniałem o adresie: samotnyrodzic.com

 5. Rodzic r. męskiego (Gość) 14 maja 2014, 11:26

  a czemu strona jest "fajna mama" w artykule "...samotnego rodzica" i znów pierwsze zdanie o samotnej mamie.. to napiszcie wprost "10 przykazań dla samotnej matki" a nie kierujecie artykuł do "rodziców" i odrzucacie w pierwszym zdaniu artykułu... chyba że używacie "rodzica" jako synonimu do "matki" a tak nie jest.